Meestearst ehk androloog on arst, kes tegeleb meestehaiguste ennetamise ja raviga. Samuti nõustab vastuvõtule tulnud isikuid erinevates küsimustes, alates kaitsmata vahekorrast kuni füüsiliste muutusteni välistes suguelundites.
Meestearsti poole tasub pöörduda oma isiklikust tervislikust seisundist lähtudes. Alati ei pea olema haige või kannatama valu käes, et arstile pöörduda, vaid teine kord tasub ka minna, et erinevatel teemadel arutada, mis parasjagu muret või küsimusi valmistavad. Arstiga suheldes ja infot jagades, näiteks seksuaalsuse, seksi või seemnepurske kohta, ei tohi kindlasti tunda häbi, sest siis saabki tuvastada muresid ja probleeme ning leida lahendusi.
Kindlasti tuleb aga pöörduda arsti poole kui tunned munandis tükki või moodustist, munand on suuremenud või kui näiteks eesnahk ei käi üle peenisepea. Samuti peale kaitsmata seksuaalvahekorda kui kahtlustad haigust või kui mõni haigus juba annab endast märku!
Mis puhul kindlasti meestearsti poolt pöörduda?
- Enne suguelu alustamist
- Valu vaagnas
- Suurenenud munand
- Tükk või moodustis munandis
- Erektsioonihäired
- Varajane seemnepurse
- Suguhaiguste test (kui oled olnud kondoomita vahekorras, sh ka anaalses või oraalses!)
- Suguhaiguse ravi
- Pärilikud haigused perekonnas (nt munandivähk)
- Muud kaebused kui tunned, et kõik ei ole korras
Kuidas ja kus broneerida aeg meestarsti vastuvõtule? Noorte nõustamiskeskused on kõikidele kuni 26-aastastele (kaasa arvatud), kus visiit koos uuringutega on nii ravikindlustatud kui ravikindlustuseta noortele TASUTA. Leia oma maakonnas tegutsev keskus siit.
Kokkuvõtvalt. Meestearsti külastamine on igati normaalne nagu iga teise arsti külastamine, kes mingit kehaosa või haiguseid ravib.
Artikli koostas noorteinfoportaal Teeviit noorteinfo ekspert Kadri Koort.