Laura kogemuslugu: Erasmuse kogemus on mind kujundanud selliseks ägedaks inimeseks nagu ma täna olen

Seekord oleme teinud loo Laura Kiviseljaga, kes on hetkel Hariduse- ja Noorteametis Eurodesk Eesti koordinaator. Loos räägime Laura teekonnast noorsootöötajani, ERASMUS projektidest ning õppimisest.

Mina olin gümnaasiumi ajal selline tsikk, kes maandus ööl enne eesti keele riigieksamit Hispaanias toimunud Erasmus+ projektikohtumiselt, kuid sellegi poolest lõpetas kooli ja sai muid kogemusi kapaga kauba peale! Julgen väita, et Erasmuse kogemus on mind kujundanud selliseks ägedaks inimeseks nagu ma täna olen. See valik on juhtunud teadlikult, sest leidsin, et rännates õppimine on see, mis mind kõige paremini õpetab. 

Minu teekond Erasmus+ programmis algas oma kümme aastat tagasi. Ehkki see lause võib sinus tekitada tunde, et ma olen ääretult vana, siis tegelikult see nii ei ole. Ma olen alles 22 aastat noor, kuid mul on vedanud! Tean oma suunda ning erialast kutsumust ja minu süda tuksub mulle meeldiva töö rütmi. 

Minu esimene kokkupuude programmidega oli põhikooli ajal projektis, mille sisu ma ajusoppidest välja ei kaeva, kuid mälestused soojast rahvusvahelisest seltskonnast ja maitsvast toidust ei ole kuskile kadunud. Siiani jälgime grupikaaslaseid sotsiaalmeedia vahendusel.  Just selline kultuuride tundmaõppimine ning uskumatud mälestused on mind siiani Erasmus+ võimalusi kasutama pannud. 

Gümnaasiumi ajal sai mulle selgeks, et minu töö võiks mingit otsa pidi noortega seotud olla. Minu ümber olid suurepärased noorsootöötajad, kes oskasid mind taas Erasmuse radadele suunata, et koolituste ja noortevahetuste kaudu enda oskuseid kaardistada ja end paremini tundma õppida. Teekond ei ole mind ainult riigist välja viinud, vaid olen saanud teiste rahvuste esindajatega tutvuda ja erinevatel teemadel arutada ka Eestis. 

Mingist hetkest taipasin, et need oskused, mis ma erinevate projektide kaudu omandasin, viisid mind ka samm sammult eneseteadlikuma ja pädeva inimeseni. Minu seikluseid saab kuulata Erasmuse taskuäälingust , mida saab ka järele kuulata, kuid pean oluliseks siinkohal välja tuua, kuidas on Erasmus+ minu elu positiivselt mõjutanud: 

  • Ma ei karda vastutust võtta. Tead seda tunnet, kui on plaanis midagi korraldada, kuid juhti ei leidu? Mul oli õpilasesinduses päris palju selliseid situatsioone, kus sees oleks tahtnud öelda “jah,” kuid julgust seda öelda ei olnud. Olen õppinud Erasmuses õppinud juhtimist – nii noortegruppe välismaale viies, kuid ka ülesannete delegeerimist erinevates õpirännetes ja ka seda, kuidas ennast kehtestada või emotsioone suunata. Ikka juhtub, et mõnikord keeb üle! ???? 
  • Olen koolituste käigus omandanud nii oskuseid, mis on projektikirjelduses kirjas olnud (noorte kaasamise mudelite rakendamised, noorte suunamine mitte-formaalsete mängude abil), kuid ka oskuseid, mida saab õppida, vaid Erasmuse keskkonnas olles (erinevad kultuurid, meeskonnatöö, eriarvamuste lahendamised jne). 
  • Olen õppinud ennast paremini tundma. Ükskõik, kas selleks avastuseks on, kas pean vastu kuumas kliimas või sobib mulle midagi muud või hoopiski, kas ma saan paremini hakkama grupis või üksinda. 
  • Erasmus+ on mulle reaalselt karjäärisuuna andnud. Lisaks sellele, et tunnetasin, et minu klapp noortega on päris ok, sain ka suuna, milline vorm noortega töötamisest minu südame kiiremini põksuma paneb. 
  • Ma olen õppinud end paremini väljendama nii eesti kui inglise keeles. Kogemuse jagamine sõpradega on õpetanud õiget eesti keelset sõnavara, kuid inglise keele rääkimise hirmust (äkki ma ütlen midagi valesti, kõik sõnad ei tule alati meelde) olen ma täitsa üle saanud. 

Ja ohh seda rõõmu, kui minu karjääriteele sattus Erasmus+ ja Euroopa Solidaarsuskorpuse tööpakkumine! Mul on ääretult vedanud, et minu tänane elu ongi suuresti nende võimaluste jagamine, millesse ma ise usun ja südamest kaasa elan! Soovitan sinulgi meie kodulehele pilgu peale visata, et rahvusvaheliste võimaluste rütmi tuksuma hakata!

Muideks! Ei pea esimese asjana kohe välja rändama, võid ka oma sõbrad teistest organisatsioonidest hoopis Eestisse projektitegevust tegema kutsuda! 

Toimetas noorteinfoportaal Teeviit sisuloome- ja koostöösuhete tiimi koordinaator Maris Praats.

Skip to content