fbpx

Kuidas veganlus ja keskkond on omavahel seotud?

Palju räägitakse, et veganlus on ka keskkonna suhtes leebem, loe järgnevast artiklist kuidas on veganlus ja keskkond omavahel seotud.

Mis on veganlus?

Veganlust seostatakse eelkõige toitumisega, kuid see on laiemalt maailmavaade ja sotsiaalse õigluse liikumine, mille peamiseks eesmärgiks on loomade kasutamise, ebaõiglase kohtlemise ja tapmise lõpetamine inimeste poolt ning loomadele põhiõiguste tagamine: õigus elule, vabadusele, kehalisele puutumatusele ja õiglasele kohtlemisele.

Lihtsamalt öeldes on vegan inimene, kes ei tarbi liha-, muna ja piimatooteid ega teisi loomseid saadusi nagu želatiin või mesi. Toitumusliku valiku puhul on laialt levinud ka nimetus täistaimetoitlane. Kuid sõna „vegan“ alla ei kuulu ainult toit, vaid see on laiem. Näiteks ei tarbi veganid tooteid, mis kasvõi osaliselt loomadelt pärit – nahast, villast, siidist tooted, kosmeetikat, aga ka kodukeemiat.

Kuidas aga veganlus on seotud keskkonnaga?

Veganlus ja keskkond on seotud omavahel just läbi loomade – nende kasvatamise ehk tootmise, aga ka vabalt kasvavate loomade kaudu.

Farmiloomade kasvatamine ja lihaks tootmine nõuab palju ressursse. Sellega eraldub atmosfääri suures koguses süsihappegaasi koos metaani ja lämmastikoksiidiga. See omakorda soodustab kliimasoojenemist, mille tagajärjel sulavad jääliustikud, tõuseb maailmamere veetase ja leiavad aset erinevad ilmastikuga seotud katastroofid.

Kuid kliimasoojenemine ei ole ainuke tagajärg loomsete saaduste tootmisel. Loomsete toitude tootmiseks kulub väga palju ressurssi – põllumaad, vett, õhku, kuid need pole lõputud. Loomade pidamiseks raiutakse metsi, aga hävineb ka viljakas pinnas. Suureks probleemiks on ka keskkonnareostus – loomade väljaheited saastavad pinnast, kohalikke veekogusid ja põhjavett.

Inimesed aga tarbivad ka vabalt looduses elavaid loomi ning näiteks tohutu ülekalastamine on halvendanud maailmamere seisukorda ning kalavarud hävinevad. Lisaks kannatavad erinevad loomaliigid tänu metsade raiumisele ja ka taimeliikide hävimisele, mida just põhjustab farmiloomade kasvatus.

Mida teha loomade heaks kui ma siiski päris veganiks ei hakka?

  • Loomsete toitude puhul eelista oma kodukandi saadusid – näiteks munad mõnelt kohalikust talust, kus tead, et loomi peetakse väärikalt
  • Kosmeetika (näiteks šampoonide, kreemide jne) puhul saad eelistada vegan tooteid
  • Riiete valikul eelista puuvillaseid tooteid

Artikli toimetas noorteinfoportaal Teeviit noorteinfo peaekspert Kaie Pranno.

Skip to content