fbpx

Kuidas veeta suvi veeohutult?

Suvel soovivad enamik meist veeta aega rannas ning nautida Eesti suve. Selleks, et rannas olemine oleks ohutu ning kõik jõuaksid hiljem turvaliselt koju, jagame koos Päästeametiga 6 nippi veeohutuseks.

Alla 12 aastased lapsed peavad rannas viibima kindlasti koos täiskasvanuga, üle 12 a lapsed võiksid randa minna koos täiskasvanu või sõbraga, kes saab vajadusel abi kutsuda.

Kuigi täispuhutavad ujumise abivahendid võivad tunduda kasulikud ja toredad, siis tegelikult on kõikvõimalikud täispuhutavad veemänguasjad ja abivahendid ohtlikud. Maatuul võib täispuhutavaid ujumise vahendeid kasutava lapse rannast eemale kanda ja need võivad ka ootamatult õhust tühjaks minna. Samuti võivad lapsed sügavasse vette kandunud asju ära tooma minnes ohtu sattuda. Ujumisrõngas võib tegelikust ujumisoskusest vale arusaama tekitada või lapse tagurpidi keerata ja vee alla lõksu jätta.

Ujumiseks vali avalik valvega rand. Infot avalike randade ja suplusvee kvaliteedi kohta leiad siit . Avalik rand vali selle tõttu, et seal on:

  • ranna territoorium hooldatud ja veekogu põhjast eemaldatud sinna sattunud ohtlikud esemed;
  • vettehüppe tornid on kontrollitud;
  • veekogu põhi turvaline ja sügavus piisav;
  • ujumisala on märgistatud poidega ja seda valvatakse;
  • vetelpäästjad näevad nii vees kui kaldal olevaid ohte ja aitavad õnnetusi ära hoida;
  • päästjad ja kiirabi teavad avalike randade asukohti ja pääsevad õnnetuse korral sinna kiiresti ligi;
  • rannas olevad lipud näitavad, kas ilmaolud ja vesi on ujumiseks sobivad.


Vettehüpped on alati ohtlikud
, sest sa ei tea kunagi, mis tegelikult vee all on. Näiteks võib olla vette loobitud kive ja ohtlikke esemeid. Samuti võib tuttavas kohas pinnavorm olla aastatega muutunud või vee tase kuumuse või mõne muu põhjuse tagajärjel langenud. Tagajärjed võivad õnnetul vettehüppel olla väga tõsised.

Veesõidukiga, sh SUP lauaga sõites kanna alati õiges suuruses ja korrektselt kinnitatud päästevesti, sest see võib päästa su elu veeõnnetusse sattumisel! Tutvu erinevate vestidega siin.

Tunne erinevaid veekogusid! Selleks, et veekogu ääres ohutult aega veeta, on oluline teada erinevate veekogude iseloomulikke omadusi. Veekogude iseärasustega saad tutvuda siin.

Artikli autor on Päästeamet
Skip to content