Skip to content

Olgu sul ees põhikooli lõpetamine, soov alustada uut teekonda täiskasvanute gümnaasiumis või mõte eriala omandamisest kutse- või kõrgkoolis – haridustee jätkamine on oluline samm, mis tasub läbi mõelda. Teadlik ettevalmistus annab kindlustunde ja aitab sul teha valiku, millega oled ise rahul.

Alusta info kogumisest

Esimene samm on võimaluste kaardistamine. Veebileht minukarjäär.ee pakub sulle selleks suurepärast tuge. Tööriistakastis on mitmekülgne valik videotutvustusi erinevatest koolidest, kus õppijad ja õpetajad jagavad oma kogemusi ning annavad edasi enda mõtteid ja tunnetust koolist.

Koolide videotutvustused vastavad sulle olulistele küsimustele:

  • Mis teeb kooli eriliseks?
  • Milliseid õppijaid sinna oodatakse?
  • Millist tuge ja lisaväärtust kool pakub?

Lisaks koolitutvustustele leiad tööriistakastist üle 40 video erinevatest ametitest ja karjäärivõimalustest. See annab sulle hea ülevaate, milliseid erialasid tasub kaaluda ja kuidas need seostuvad sinu huvide ning tugevustega.

Kuidas valmistuda kandideerimiseks?

Sisseastumiseks valmistumine algab teadliku planeerimisega.

1. Mõtle läbi oma koolitee. Kas soovid jätkata üldharidust gümnaasiumis või soovid õppida kutsekoolis konkreetset ametit? Arvesta ka asukoha, transpordi ja ajakava sobivusega – kas sul jääb aega trennideks, hobideks või tööks?

2. Sobita oma huvid ja tugevused. Tutvu kooli kodulehega ja vaata üle erinevad õppekavad, valikained ja lisavõimalused. Kaalu pikemas perspektiivis, mis sinu tulevasele karjäärile hoogu võiks anda ning kuidas kooli pakutavad lahendused sind edaspidi toetada saavad. Sobita ka huvialaringid oma ajakavasse ja täiusta nii oma tugevusi või hoopis katseta midagi täiesti uut!

3. Hinda, kas kooli väärtused sobivad sinuga. Hea enesetunne ja sobiv õhkkond on sama tähtsad kui tugev õppekava. Uuri kooli sotsiaalmeediakanaleid – kas õpetajad ja õpilased tunduvad „sinu inimesed“? Kas kooli õhkkond innustab sind?

4. Tee plaan ja sea tähtajad. Kui kaalud mitut kooli, kirjuta üles iga variandi plussid ja miinused, et otsus oleks läbi mõeldud. Pane kalendrisse kirja kõik tähtajad ja vajalikud tegevused (dokumentide esitamine, katsetele registreerimine jms), et saaksid aegsasti valmistuda.

5. Hoia hinded korras. Jooksvate hinnete ja kohustuste jälgimine aitab kevadperioodil vältida liigset stressi. Kui õpid teadlikult ja mõtestatult, on sul lihtsam aru saada, mis sind tegelikult huvitab ja kuhu suunas soovid edasi liikuda.

Ja üks väga oluline mõte – õppimise teekond algab sinu enda soovist. Kui see on olemas, leidub alati neid, kes on sind valmis sellel teel toetama ja aitama. Iga valik on õige kui see on teadlikult läbi mõeldud.

Vaata Minukarjäär veebilehelt koolide videotutvustusi. Kui sa veel ei tea, kas valida gümnaasium või kutsekool siis loe artikleid „Miks minna kutsekooli?“ ja „Miks minna gümnaasiumisse“.

Informatsiooni ja pildi allikas: Eesti Töötukassa hallatav veebileht Minukarjäär www.minukarjaar.ee

Artikli koostas Eesti Töötukassa karjääriteenuste osakonna peaspetsialist Marja-Liisa Vaiksalu

Kas see artikkel oli sulle kasulik?

Samal teemal viimased artiklid

Search