fbpx

Kuidas saada oma kulutused kontrolli alla

Kui saad sisseoste teha ühe nupuvajutusega, võib olla lihtne osta asju, mida sa tegelikult ei vaja. Raha raiskamine on väljakutse, millega paljud meist silmitsi seisavad. Kui leiad, et sul pole tavaliselt kuu lõpus raha üle, kuid sa pole päris kindel, kuhu see raha päriselt kulus, võiks olla hea mõte heita pilk oma kulutamisharjumustele. Mõne lihtsa strateegia abil saad oma rahaga paremini ümber käia. Jagame sinuga mõned nipid.

Strateegiad raha raiskamise vältimiseks

Olles oma kulutuste suhtes tähelepanelik ja juurutades uusi harjumusi, saad vältida raha raiskamist asjadele, mida sa ei vaja.

1) Sea reaalsed piirid, et vältida ebavajalikke kulutusi

Mittevajalike kaupade ostmise keeruliseks muutmine võib aidata sul oma otstarbetuid kulutusi vähendada. On teatud piirid, mida saad oma raha raiskamise raskendamiseks kehtestada. Asjad, mida saad teha:

  • Internetis ostlemist vältides saad vähendada tarbetute ostude arvu ja samuti säästa raha kaasnevatelt saatmiskuludelt.
  • Jäta välja minnes kõik pangakaardid maha ja võta kaasa ainult vajalik sularaha.
  • Veendu, et igal ostetud kaubal oleks täielik tagastusvõimalus juhuks, kui otsustad, et sa seda ei soovi ega vaja.
  • Impulssostude vältimiseks telli toidukaupu veebist.
  • Kui poodi veebilehtedel sirvimine on su hobi, proovi mõnda alternatiivset tegevust. Jalutamine, raamatukogust raamatute laenutamine ja tasuta muuseumide külastamine on vaid mõned uued tegevused, mida saad katsetada.

Kui piirad juurdepääsu oma rahale nt raha koju jättes, on oluline oma vajadusi silmas pidada. Pead tagama selle, et sul on juurdepääs rahale, mida vajad toidu, transpordi, tervishoiu ja ootamatute kulutuste või hädaolukordade jaoks. Isikliku eelarve koostamine aitab sul määrata rahasumma, mille saad turvaliselt säästukontole panna.

2) Kaalu eelarve koostamise rakenduse allalaadimist

Eelarve lihtsamaks koostamiseks on saadaval palju tasuta rakendusi, mis võivad sind aidata, näiteks YNAB (You Need a Budget), Splitwise ja Spendee. Need rakendused aitavad sul planeerida ja jälgida kulusid või jagada arveid, näiteks kui jagad kodu mitme inimesega.

3) Püüa vältida kiusatust ebavajalikke sisseostude tegemiseks

Kuigi telefonist tellimuste esitamise võimalus on väga mugav, võib see kaasa tuua ka impulssoste. Kustutades oma telefonist ostlemise ja toidu kohaletoimetamise rakendused ning lõpetades rõivabrändide jälgimise sotsiaalmeedias, saad vähendada kiusatust osta asju, mida sa tegelikult ei vaja.

Müügist hoidumine võib samuti aidata kiusatust vähendada. Müük on loodud selleks, et meelitada inimesi kulutama, isegi kui neil pole raha või vajadust selle jaoks, mida nad ostavad. Võib olla ahvatlev osta asju lihtsalt sellepärast, et neid müüakse allahindlusega. Kui aga ostad endale midagi, mida sa tegelikult ei vaja, on see tavaliselt ikkagi raha raiskamine. See kehtib olenemata sellest, kui vähe sa selle eest maksid. Regulaarsed väikesed ostud lisanduvad ja võivad sinupangakontojääki oluliselt mõjutada.

Sa ei pea müüki täielikult vältima. Kui aga soovid vältida raha raiskamist, on oluline poodide külastamist ette planeerida. Koosta enne ostma minekut nimekiri asjadest, mida tegelikult vajad, ja proovi sellest kõigest kinni pidada. Kui leiad, et seda on raske teha, võib olla parem mõnda aega ostlemist vältida.

4) Koosta nädalane söögiplaan

Poest võib olla lihtne osta rohkem kui vaja, eriti kui sul on nii palju toiduvalikuid ja iganädalasi pakkumisi. Impulss toidu ostmine võib aga viia raha raiskamiseni. See võib põhjustada ka toidu raiskamist, sest ostes rohkem kui vajad, võib toit enne halvaks minna, kui sul on võimalus seda kasutada. 

Väldi raha või toidu raiskamist, tehes enne toidupoodi minekut menüü nädalaks. Otsusta, milliseid eineid sa seitsme päeva jooksul sööd, ja mõtle välja, milliseid koostisosi sa nende valmistamiseks vajad. Koostisosade osas kattuvate toitude valimine aitab sul ostetavast kõige rohkem kasu saada. Näiteks kui pead karri jaoks ostma mõned tomatid ja pakis on rohkem, kui retseptis ette nähtud, võid otsustada kasutada ülejäänud tomatid supis või omletis. Ära unusta valida toidud, mida sulle kindlasti meeldib süüa, kuna see muudab plaanist kinnipidamise palju lihtsamaks.

Enne toiduplaani ja toidukaupade nimekirja koostamist kontrolli oma kappe. Nii saad ära süüa selle, mis sul juba on, enne kui lähed uut ostma.

Söögiplaani koostamine aitab sul väljas einestada vähem. Kodus sööki valmistada on palju odavam kui restoranides või kohvikutes süüa.

5) Harju oma ostude lahtimõtestamisega

Kui õpid oma kulutusi haldama, ei tähenda see, et sa ei saaks enam kunagi endale lubada väljas söömist või uute riiete ostmist. Hea on lubada endale aeg-ajalt asju, mis sulle meeldivad. Siiski on oluline meeles pidada, miks, millal ja kuidas sa seda teed.

Mõnikord ostame asju, sest meil on igav või arvame, et võiksime neid kasutada. Kui näed poes või veebis midagi, mis sulle meeldib, on sageli hea mõte enne selle ostmist oodata. Kui annad endale aega, võid otsustada, et sa ei soovi ega vaja seda eset. Teise võimalusena võid jõuda järeldusele, et vajad seda, kuid saaksid selle leida soodsama hinnaga. Kaubahindade võrdlemine erinevates poodides või kasutatud toodete otsimine võib aidata sul raha säästa.

Olenemata ostust, võta aega oma vajaduste ja võimaluste kaalumiseks. Selle vaatenurga omandamine aitab sul vältida raha raiskamist asjadele, mida sa ei vaja, ja väärtustada tõeliselt ostetavaid asju.

6) Püüa vältida mugavuse eelistamist kuludele

Paljud meist elavad väga kiiret elu. Kui aega napib, võib tekkida kiusatus valida endale sobivam variant. Kahjuks on mugavamad võimalused tavaliselt kallimad. Näiteks on kaasavõetava toidu ostmine palju kulukam kui kodus selle tegemine. Kui leiad, et valid sageli söömist väljaspool kodu, kaalu kord nädalas leida aega toiduvalmistamiseks ja külmutamiseks. See võimaldab sul süüa palju väiksemate kuludega, kiiresti ja seda, mida sa ise tahad.

Mõnikord võib mugavuse valimine olla sulle parim või ainus võimalus. See on täiesti okei, nii et proovi mitte tunda end selle otsuse tegemisel süüdi. Siiski proovi enne ostu sooritamist kaaluda oma põhjuseid. Ainult sina saad otsustada, mis on sinu jaoks parim.

Artikli tõlkis noorteinfoportaal Teeviit vabatahtlik Stella Vanamölder.

Skip to content