fbpx

Kuidas muuta oma garderoob keskkonnasõbralikumaks?

Need lihtsad sammud võivad muuta sinu garderoobi eetiliseks, alates kleidist kuni igapäevaste riieteni.

Riided peegeldavad isikupära ja näevad suurepärased välja, kuid need võivad olla ka palju enamat. See, mida kannad, võib mõjutada keskkonda ja rõivatööliste elusid kogu maailmas. Seega, kui mõtled ilusa kleidi ostmisele, pea meeles järgmist.

Miks on oma riietele tähelepanu pööramine ülioluline?

  • Rõivaste valmistamine võib olla hämar äri! Igas rõivatootmise etapis võivad olla sotsiaalsed ja keskkonnaalased tagajärjed. Materjalid, millest riided koosnevad, võivad pärineda geneetiliselt muundatud põllukultuuridest ja need võivad olla pihustatud üle pestitsiididega, rõivaste valmistamiseks võib olla kasutatud orja- või lapstööjõudu, kogu ulatuses võidakse kasutada ohtlikke kemikaale ja kui riided visatakse ära, võidakse need visata prügikasti ja jäävad prügimäele, selle asemel et neid taaskasutusena ringlusse viia.
  • Odavad riided tähendavad sageli odavat tööjõudu. Tavaliselt makstakse odavaid riideid valmistavatele töötajatele väga väikest palka, millest elamiseks ei piisa. Elatusraha on palk, mis katab perekonna põhivajadused, nagu puhas ja turvaline kodu, toit, vesi, riided, haridus, transport ja tervishoid. On väga tavaline, et rõivatöölised elavad äärmises vaesuses ega suuda neid vajadusi endale ja oma peredele tagada.
  • Me raiskame nii palju riideid! Rõivaste odav hind tähendab tänapäeval seda, et inimesed ostavad rohkem rõivaid kui varasematel põlvkondadel. See toob kaasa rohkem jäätmeid ja keskkonnareostust. Samuti ei kesta odavad riided kuigi kaua, mistõttu ostetakse rohkem riideid ja veel rohkem jäätmeid. Kahju meie rahakotile ja Maale.
  • Kõrged kontsad ja süsiniku jalajäljed! 80% rõivaste süsiniku jalajäljest tuleneb sellest, mida teed riiete ja jalanõudega pärast nende ostmist. See hõlmab seda, kuidas neid pesed, millist pesuvahendit kasutad, kas kasutad keemilist puhastust jne. Seega võib see, kuidas oma riideid hooldad, globaalset soojenemist suurendada või vähendada.
  • 100% ebaloomulik! Paljud tänapäeval kasutatavad kiud on valmistatud naftatööstuse kõrvalsaadustest. Neid ei saa taaskasutada ja seetõttu satuvad need lihtsalt prügimäele.
  • Mis on sellel kõigel pistmist pidulikke kleitidega? On olemas viise, kuidas saada pidulik kleit, tegemata järeleandmisi eetikas.

Kuidas leida/ teha ise südame ja hingega pidulikke kleite:

  • Õmble endale kleit ise või tee oma “vana” riideese uueks. Nii saad valida materjali ja tegumoodi.
  • Osta kohalikus piirkonnas valmistatud tooteid pigem väikepoodidest kui suurest kaubamajast. Väikepoodides (butiikides) on sageli müügil erinevate disainerite tööd. Need riided tehakse disainerite käe all ja töölised on hoitud ning saavad oma töö eest õiglast palka.
  • Tutvu taaskasutus- või heategevus poodidega. Võid leida tõeliselt armsa vintage kleidi.
  • Tee ise. Kui sul on õmblusnõel käepärast, siis miks mitte proovida? See on täiesti ainulaadne ja saad kontrollida materjale ja tootmismeetodeid.
  • Võta ühendust kaupluste ja riiete tootjatega ning küsi neilt nende toodete kohta. Kas materjal on eetiliselt saadud, kas töötajad on hästi tasustatud või on nad liitunud eetilise kauplemise algatusega? Kui ei, siis küsi neilt, miks mitte? Kas nad muudavad peagi oma poliitikat?

Mida sa veel teha saad?

  • Mõtle vähemalt kaks korda enne, kui ostad kogu aeg üliodavaid sooduspakkumistega riideid. Odavad riided valmivad sageli kehvades töötingimustes.
  • Pese riideid 40 kraadi asemel 30 kraadiga.
  • Kuivata riideid trummelkuivatuse asemel pesurestil.
  • Osta mitte triigitavaid riideid või riputa riided võimalikult sirgelt kuivama, et vältida triikimist. Arvestades, et triikimine ei ole just kõige toredam tegevus, see ei tohiks olla liiga raske!
  • Kontrolli, mis materjalist sinu riided koosnevad. Kui eelistad puuvilla, võtab selle lagunemise protsess aega umbes 5 kuud, samal ajal kui nailon laguneb 30-40 aastat. 
  • (Vanade) riiete ära viskamise asemel vii need heategevuspoodi või korralda vahetuspidu. Vahetuspidu on põhimõtteliselt kokkutulek, kus sina ja sinu sõbrad/sugulased vahetate oma soovimatud riided omavahel. See on lõbus ja keskkonnale kasulik.
  • Õpi õmblema/ kuduma, et saaksid oma riideid muuta või otsast peale ise valmistada. Praegu on selle koha palju õpetusi internetis.

Riided ja riietumine on igale inimesele igapäevaselt vajalik, kuid meist igaüks saab kujundada endale keskkonnasõbralikuma garderoobi arvestades ülaltoodud infot. Oluline on alustada. Üks samm korraga!

Artikli autor on noorteinfoportaali Teeviit vabatahtlik Reelika Punkar.

Skip to content