fbpx

Kuidas ma tean, et olen gei, lesbi või biseksuaalne inimene?

Paljusid inimesi on kasvatatud uskuma, et igaüks tunneb seksuaalset külgetõmmet omast erinevast soost inimeste vastu. See pole aga nii. Paljusid inimesi tõmbab sama või rohkem kui üks sugu ja see on täiesti okei.

Homoseksuaalne on sõna, mida kasutatakse inimese kirjeldamiseks, keda tõmbab ainult samast soost inimese poole. Seda saab kasutada mis tahes soost kellegi kirjeldamiseks, kuid mõnikord võivad naised eelistada, et neid nimetatakse lesbideks ja mehed, et neid nimetatakse geideks. Inimesed, keda tõmbab rohkem kui üks sugu, tunnevad end sageli biseksuaalsetena või panseksuaalsetena.

Kuidas ma tean, kas ma olen gei, lesbi või biseksuaalne?

Mõned inimesed teavad juba väga noorelt, mis on nende seksuaalsus, kuid mõned pole selles nii kindlad. Võib olla raske teada, kas olete gei, lesbi, heteroseksuaalne, biseksuaalne või midagi muud ja pole kindlat viisi teada saada, see on lihtsalt see, kuidas sa end tunned.

Kui oled mees ja sind tõmbavad ainult teised mehed, võid olla gei. Kui sulle meeldivad teised mehed, tunned end nende peale mõeldes elevil ning soovid nendega kohtamas käia ja suhteid luua, võib see olla märk sellest, et olete gei.

Kui olete naine ja sind tõmbavad ainult teised naised, võid olla lesbi. Kui sulle meeldivad teised naised, tunned end nende peale mõeldes elevil ning soovid nendega kohtamas käia ja suhteid luua, võib see tähendada, et sa oled lesbi.

Kui teid tõmbavad mitmest soost või mittebinaarsed inimesed, võite olla biseksuaalne või panseksuaalne inimene.

On okei, kui te ei tea, milline on teie seksuaalne identiteet. Paljud inimesed leiavad, et nende seksuaalsus ei ole fikseeritud ja võib nende elu erinevates punktides muutuda. Kõige tähtsam on tunda end mugavalt ja endaga rahul ning austada teisi, olenemata sellest, kuidas sa end tuvastad.

Kas on okei olla gei, lesbi või biseksuaalne?

On täiesti normaalne olla gei, lesbi, biseksuaalne või mis tahes seksuaalne identiteet. Tegelikult tasub LGBT+ olemise üle uhkust tunda. See, et sa oled gei või lesbi, ei tähenda, et sa peaksid käituma või elama oma elu teisiti. Gei, lesbi ja biseksuaalsed inimesed on erineva kuju ja suurusega ning elavad kõikvõimalikku erinevat elu.

Ma arvan, et olen gei, lesbi või biseksuaalne – mis siis nüüd?

Esiteks, palju õnne! Seksuaalse identiteedi aktsepteerimine võib võtta aega ja tööd ning sa peaksid selle sammu tegemise üle tõeliselt uhkust tundma. Kui arvad, et oled gei, lesbi või biseksuaalne, võib see aidata luua kontakti teiste LGBTI+ noortega, aidata sul  enda kohta rohkem teada saada ja leida sarnase kogemusega sõpru. Eesti LGBT Ühing on LGBT+ inimesi ühendav organisatsioon, mis võib olla üks võimalus, kuidas leida tuge ja sõprust uuel eluetapil.

Oma seksuaalsuse tuvastamine ja sellega rahulolu ning enda tundmaõppimine on protsess, mis võib võtta aega ja teatud aja jooksul ei pea sa midagi tegema. Sulle võib tunduda, et oled valmis rääkima teatud inimestele oma elus, ja see on suurepärane, kuid sa ei pea kellelegi rääkima, kui sa ei tunne end seda tehes mugavalt.

Sõprade ja pereliikmete arvamus võib meile palju tähendada ning võib olla närvesööv, kui nii midagi nende eest varjata või otsustada neile öelda. Kui sul on probleeme oma tunnetega, et öelda kellelegi, et oled LGBT+, võib sellest rääkimine aidata. Vaata lähemalt ka Nõustamine ja tugigrupid | Eesti LGBT Ühing.

Vaata ka allpool olevat videot.

Millised on gei, lesbi ja biseksuaalsete inimeste suhted?

Gei-, lesbi- ja bisuhted on sama mitmekesised ja erinevad kui heterosuhted. Iga hea suhe põhineb armastusel, hoolimisel, austusel ja suhtlemisel, sealhulgas gei- ja lesbisuhted. LGBT+ suhteid on igas vormis ja suuruses – see sõltub sellest, mida sina ja partner suhtest otsite ja soovite.

Ja kuidas on lood geide või lesbide seksiga?

Nii nagu igasuguse seksuaalse identiteedi ja sooga paarid, võivad geid ja lesbid seksida mitmel erineval viisil ja igaühel on erinev maitse. Kõik sõltub sellest, mis sulle ja sinu partnerile meeldib ja millega end mugavalt tunnete. See, et tunnete end ühte tüüpi seksuaalsusega, ei tähenda, et teil peab olema teatud tüüpi seks. Ükskõik, millise seksi valisite, peaks see olema selline, mis pakub sulle ja sinu partneritele naudingut. Nauding peaks olema kõigi seksuaalkogemuste kesksel kohal ja võib kuluda aega, enne kui saad teada, mida te naudid.

Samuti on ülitähtis, et olenemata sellest, millist seksi sa harrastad, on see emotsionaalselt ja füüsiliselt turvaline. Loe lisaks siit Mis on turvaline seksuaalsuhe?Mis on seksuaaltervis?Mida tähendab nõusolek (ingl k consent)?.

Toimetulek diskrimineerimise ja homovaenuga

Suhtumine ühiskonnas on muutumas ning LGBT? inimesi toetatakse ja aktsepteeritakse praegu palju rohkem kui kunagi varem. Kahjuks on inimesi, kes ei aktsepteeri LGBT+ inimesi. Kui keegi kohtleb inimest halvemini lihtsalt sellepärast, et ta on gei, lesbi või biseksuaalne, nimetatakse seda homovaenuks. See võib olla tõeliselt häiriv, kui keegi ei kohtle sind võrdsena millegi suhtes, mis on täiesti väljaspool sinu kontrolli.

Pea siiski meeles, et LGBTI+ olemises pole midagi halba ja tegelikult tasub selle üle uhke olla, olenemata sellest, mida keegi ütleb. 

Oma vaimse tervise eest hoolitsemine

LGBTI+ olemine võib olla hämmastav, kuid mõnikord võib ette tulla ka väljakutseid. Kui sa puutud kokku homovaenuga, võib see sinu vaimset tervist kahjustada. Väga oluline on enda eest hoolitseda ja olla kindel, et saad vajaminevat toetust.

Lisateavet selle kohta leiate MTÜ Peaasi veebilehelt ja Eesti LGBT ühingu veebilehelt.

Allikas:  Eesti LGBT Ühingu veebileht ja Iirimaa noorteinfoportaali Spunout veebileht.

Videod: Amaze.org

Artikli kirjutas noorteinfoportaali Teeviit ekspert Liis Enson.

Skip to content