fbpx

Kuidas leida oma tee? Appi tuleb karjäärispetsialist!

Eesti Töötukassa pakub kõigile noortele karjääriinfot ja -nõustamist, et aidata sind õppimise ja tööga seotud otsuste tegemistel ja ka nende elluviimisel.

Esimest korda tekib noortel vajadus põhjalikumalt oma karjääriplaanidele otsa vaadata enamasti põhikooli lõpus ning tänapäeval kestab karjääri kujundamine seni, kuni ollakse haridus- ja tööelus aktiivne.

Mis on karjääri kujundamine?

Ilmselt oled karjääri kujundamisega juba kokku puutunud – uurinud erinevaid õppimisvõimalusi Eestis ja välismaal, mõelnud sellele, kuidas oma hobiga võiks tulevikus elatist teenida, otsinud tööd, katsetanud ettevõtlusega alustamist või kaalunud gümnaasiumi lõpetamise järel vaheaasta võtmist. On täitsa tavaline, kui noor (või ka vanem inimene) ei ole kindel, milline eriala või amet talle sobida võiksid või vastupidi – võimaluste hulk ajab pea päris sassi. Sellistes olukordades on kasulik oma plaane professionaalse karjäärispetsialistiga arutada.

Töötukassa karjäärispetsialistidega saad oma plaane arutada sulle sobival ajal ja kohas – võimalusi on mitmeid!

Töötukassa karjäärispetsialistidega saad oma plaane arutada:

 • koolis või Töötukassa karjäärikeskuses;
 • lisaks on sul võimalus vestelda Skype’i, e-kirja või telefoni teel sulle sobival ajal.

Kohtumine võib toimuda üks-ühele vestluse vormis, mille tulemusena oskad paremini analüüsida iseennast, oma huvisid, eeldusi ja vajadusi ning õppimisvõimalusi ja tööturgu. Nõustamise tulemusel  saad endale püstitada karjäärialaseid eesmärke ning kavandada tegevusi nende saavutamiseks.

 • Karjäärispetsialistid kasutavad oma töös erinevaid meetodeid – vestlus, loovharjutused, simulatsioonid ning vajaduse korral ka testid.
 • Karjäärispetsialist on oma töös objektiivne – ta ei anna sulle hinnanguid, ei väljenda oma hoiakuid, eelarvamusi ja maailmavaatelisi tõekspidamisi, vaid lähtub kogu nõustamise vältel sinu soovidest ja vajadustest.

Lisaks üks-ühele vestlustele viivad karjäärispetsialistid läbi ka töötube, infoloenguid ja grupinõustamisi koolides või karjäärikeskustes, kus on võimalik koos klassi või grupiga oma karjääriküsimusi arutada või õppida oma karjääri edukamalt ning läbimõeldult juhtima.

Igas töötukassa maakondlikus osakonnas asub kõigile avatud karjäärikeskus, kus:

 • aidatakse sul leida vastuseid oma hariduse, tööturu ja elukutsetega seotud küsimustele;
 • juhendatakse töö- ja õppimisvõimaluste otsingut ning kandideerimisdokumentide koostamist.
 • Samuti on võimalik osaleda temaatilistes töötubades.

Oluline info!

 • Karjäärikeskusesse võid selle lahtioleku aegadel pöörduda ka eelnevalt aega kokku leppimata.
 • Karjäärispetsialistiga silmast-silma kohtumiseks tuleb üldjuhul eelnevalt aeg kokku leppida, nõustamisele saad registreeruda töötukassa kodulehel.
 • Töötukassa karjääriteenused on kõikidele tasuta.
 • Töötukassa karjääriteenustest saad rohkem lugeda töötukassa kodulehelt ja minukarjäär.ee

Artikli kirjutas Töötukassa ekspert Kristina Orion.

Skip to content