Kõigil tuleb ette probleeme ja muresid. Mõnikord võivad need tunduda ületamatud ja tekib nn “maailmalõpp” tunne. Jagame nippe, kuidas paremini probleeme lahendada ja lahenduseni jõuda – alati leidub lahendus!
1. Sõnasta täpselt probleem või mure
Selleks, et üldse hakata probleemi või muret lahendada, tuleb kas kirjutada või välja öelda väga täpselt probleem või mure. Üldine probleemikirjeldus ehk väga lai ja mitte midagi ütlev sõnastus viib üldiste lahendusteni. Kui mitu erinevat probleemi on omavahel seotud, proovi need kõik eraldi sõnastada. Nii on lihtsam neile kõigile lahendusi leida.
Näide. Sa võid tunda, et vihkad koolis käimist. Kui aga edasi mõtled, siis häirib sind hoopis see, et sinu üle naerdakse, et sa ei saa mõne õpetajaga läbi või et õppimine käib üle jõu. Sea endale teostatav eesmärk. Ei ole sinu võimuses koolist ära saata kõiki, kes sulle ei meeldi, aga sa saad endale sõpru leida ja suhelda nendega. Tee seda, mida sa ise suudad.
2. Proovi leida mitmeid lahendusvariante
Nüüd kui probleem või mure on väga täpselt sõnastatud, ole loov ja püüa välja mõelda võimalikult palju lahendusvariante. Kuidas ja mida saab lahendada? Ürita parimad variandid teoks teha. Aitab ka see, kui jagad nii probleeme kui lahendusvariante kas sõbra või pereliikmega.
Nipp. Hinda lahendusvariantide positiivseid ja negatiivseid külgi, välista halvad valikud. Millised variandid on ebarealistlikud või toovad kasu asemel rohkem kahju? Näiteks kui mõnitad kaaslasi vastu, võid küll hetkeks end hästi tunda, kuid probleemi see ei lahenda. Sinu reaktsioon valab vaid õli tulle ning klassikaaslased muutuvad veelgi kiuslikumaks. Suure tõenäosusega ei aita teiste kiusamine ka sellele kaasa, et leiaksid endale sõpru. Järelikult pole see hea lahendus.
3. Vali välja parim lahendus
Vii parim lahendusvariant ellu. Vali kõigist lahendusvariantidest välja see, mis on sulle jõukohane ning tundub kõige praktilisem ja kasulikum.
Nipp. Kui see lahendus siiski tulemust ei anna, kasuta valikus järgmist.
Kuidas sul läks?
Lõpuks hinda, kas olukord muutus ja eesmärk sai täidetud. Kas suutsid probleemi täielikult lahendada või veel mitte?
Kui sa ei leia lahendust!
Mõnele olukorrale polegi lahendust, mille saaksid ise ellu viia. Kui oled proovinud erinevaid võimalusi ja ükski neist ei tööta, tuleb keskenduda toimetulekule ning leppida sellega, et sina ise olukorda muuta ei saa. Küll aga saad sa järjepidevalt tegeleda iseenda emotsioonidega ning püüda olukorda enda jaoks ümber mõtestada.
Leppimine on kergem, kui räägid inimestega, kes oskavad sind aidata (psühholoog, nõustaja), tegeled millegagi, mis sulle meeldib (käid jalutamas, joonistad, kirjutad, teed sporti, kuulad muusikat) või ühined huviringiga, mis aitab keskenduda teistele tegevustele.
Allikas: Tervise Arengu Instituudi veebilehe alamleht “Kuidas lahendada probleeme?”
Allikas: Peaasi.ee veebilehe alamleht “Probleemide lahendamine”
Artikli toimetas Maris Praats.