Kas tead, kui palju võib keegi Sinu kohta lihtsa veebiotsingu abil teada saada? Selleks kulub vaid mõni minut uurimistööd ja keskmine interneti-kasutaja leiab igasugust teavet, sealhulgas Sinu Facebooki lehe ja isegi fotosid. Lühidalt, kui see on internetis avalikult saadaval, pääseb igaüks sellele ligi.
Samas ei ole kõigi otsingutulemused ühesugused. See, mida sa ennast guugeldades näed, on vägagi erinev sellest, mida näevad teised, seda ennekõike Google’i algoritmide tõttu. Selleks, et näha, mida teised sinu kohta näevad, peaksid otsingumootorit kasutades proovima järgmiseid nippe.
1. Sea brauser privaatrežiimile
Peamiseks otsingutulemuste mõjutajaks on sinu enda andmed (asukoht, külastus- ja otsinguajalugu, küpsised jne). Enamike brauserite privaatrežiimis pole otsingumootoril neile andmetele ligipääsu, st nende andmete põhjal pole võimalik soovitusi teha ning saadud tulemused ühtivad enamjaolt kellegi teise otsingutulemustega.
2. Kasuta otsinguoperaatoreid
Otsingutulemusi on võimalik parandada näiteks järgmiselt:
- kui ümbritseda otsitav fraas jutumärkidega(nt „suur kollane kass“), kuvatakse ainult neid tulemusi, milles leidub täpne fraas (sama sõnastuse ja sõnade järjekorraga)
- kui lisada ühe (või mitme) otsitava sõna ette miinusmärk, jäetakse välja kõik tulemused, mis sisaldavad miinusmärgiga tähistatud sõna (nt otsingufraas auto -punane näitaks kõiki tulemusi, mis sisaldavad sõna auto ning ei sisalda sõna punane)
- tulemuste leidmiseks kindlalt veebilehelt tuleks otsingufraasile lisada site:[veebiaadress] (nt fraas, mis sisaldab terminit site:facebook.com kuvab ainult facebook.com lehel asuvaid tulemusi)
3. Otsi oma nime variatsioone, sh õigekirjavigu
Otsinguterminite järjekorda muutes on vahel võimalik otsingutulemusi mõjutada. Samuti võib proovida otsida nime koos kirjavigadega (nt on kunagi kooli veebilehel nimi valesti kirjutatud ning ainult oma nime otsides poleks seda võimalik leida).
- Eesnimi ja perenimi: Maria Mets
- Eesnimed ja perenimi: Maria Johanna Mets
- Eesnimi/-nimed peale perenime: Mets Maria
- Kirjavigadega: Mari Mets
4. Vaata läbi vähemalt esimesed 5 lehekülge, samuti ka piltide ja videote vahekaardid
Tavaliselt on kõige kasulikumad ja otsingufraasiga sobivamad tulemused esimesel lehel, kuid kui keegi sinu kohta infot otsima hakkab, vaatavad nad kindlasti ka järgnevad lehed läbi. Samuti peaksid vaatama läbi ka pildi- ja videootsingu, et näha, milline visuaalne info on sinu kohta saadaval.
5. Otsi oma kontaktandmeid (meiliaadress, telefoninumber, sotsiaalmeedia)
Selleks, et veenduda, et ühelgi võõral poleks võimalik leida su isiklikku meiliaadressit ega telefoninumbrit, peaksid ka neid Google kaudu otsima. Samuti võid proovida leida oma sotsiaalmeedia kontosid, kasutades punktis 2 mainitud site: operaatorit.
6. Kasuta teisi otsingumootoreid
Kuigi Google on enim kasutatud otsingumootor, pole see kaugeltki ainus. Siin on mõningad teised otsingumootorid, mida võid proovida:
- Bing – Microsoft’i otsingumootor, väga sarnane Google’ile
- Yahoo – Google’i ja Bingi järel kolmas enim kasutatud otsingumootor
- DuckDuckGo – ei kasuta otsingutulemuste leidmisel kasutaja andmeid ega hoiusta otsingute infot (erinevalt teistest otsingumootoritest)
Tänapäeval on väga lihtne ükskõik kelle kohta vaid mõne minutiga väga palju teada saada. Seda olulisem on teada, mida teistel sinu kohta võimalik leida on ning kas saadud tulemused jätavad sinust hea mulje. Otsijaks võib olla nii tuttav, klassikaaslane või kolleeg kui ka potentsiaalne tööandja või isegi keegi, kes sulle kahju proovib tekitada.
Selleks, et teada saada, mida teistel on võimalik sinu kohta leida ning kas sinu kohta leitav info tuleb sulle kasuks, selleks tuleks kasutada siin artiklis toodud nippe juba praegu. Kui leiad, et otsingutulemused sisaldavad sinu kohta infot, mis pole tõsi või mis ei tohiks olla kõigile kättesaadav (nt telefoninumber), siis aitab artikkel „Kuidas oma infot Google otsingutulemuste seast eemaldada?“
Kasutatud allikad:
- The right way to Google yourself [infographic]
- Google Tips – Google Yourself!
- Google Search Operators: The Complete List (44 Advanced Operators)
- 21 Great Search Engines You Can Use Instead Of Google
Artikli autor on noorteinfoportaali Teeviit vabatahtlik Kärt Sihver.
Artikkel on valminud Teeviit meediapädevuse teemakuu raames 2023. aastal.