fbpx

Kuhu pöörduda vaimse tervise probleemide korral?

Maailma Terviseorganisatsioon kirjeldab vaimset tervist kui heaoluseisundit, milles inimene realiseerib oma võimeid, tuleb toime igapäevase elu pingetega, suudab töötada tootlikult ja tulemusrikkalt ning on võimeline andma oma panuse ühiskonna heaks.

Vaimselt tervel inimesel on võime tajuda ja mõista reaalsust, õppida juurde uusi asju, teadvustada iseennast, hakkama saada pingelises olukorras, võime kontrollida oma tundeid ja oskus neid väljendada jne.

Vaimset tervist rikuvad:

  • Stress ja muremõtted,
  • erinevad hirmud,
  • pikka aega kestvad negatiivsed emotsioonid mõjutavad ka juba füüsilist;
  • alkoholi, tubakasuitsu ja narkootikumide tarbimine.

Hea vaimne tervis ei tähenda seda, et me ei koge kunagi kurbust, muret, viha või lootusetust. Me kogeme kõik erinevaid tundeid – vahel on need positiivsed, vahel negatiivsed. Ühest konkreetsest tundest olulisem on see, kuivõrd rahulolev oleme iseendaga ja eluga üldiselt, milline meeleolu on meie elus valdav, kuivõrd aktiivsed ja sotsiaalsed me oleme, mil määral jäävad meie elu häirima konfliktid, ebaõnnestumised või kellegi mõtlematud sõnad.

Kui inimene tunneb, et vaimse tervisega seotud sümptomid tema elu häirima hakkavad, on mõistlik pöörduda asjatundja konsultatsioonile. Muutused unerütmis, toitumises, suhetes, toimetulekus tööl või koolis võivad toimuda küll aegamööda, kuid need on siiski tunnused, mida on kergem märgata kui näiteks rõõmu tundmise vähenemist. Kuulda tasub võtta ka lähedaste inimeste mõtteid ja tähelepanekuid. Kui esineb näiteks üks-kaks depressiooni sümptomit mõne päeva või nädala jooksul, ei ole muretsemiseks põhjust – kui neid leidub juba enam ning kuu jooksul, oleks põhjust abi otsida.  Abi tasub viivitamata otsida sel juhul, kui pähe tükivad enesetapumõtted või isegi plaanid!

Oma murega ei pea olema keegi üksi!

Uuri lähemalt:

Otsi sarnastele küsimustele vastuseid foorumitest:

Või pöördu nõustajate poole:

Kiiremates küsimustes pöördu või helista:

  • 6314300 psühholoogilise kriisiabi telefon (tööpäeviti kl 9-20)
  • 731 8764 Valvearsti/valveõe telefon  (Psühhiaatriakliiniku erakorraline vastuvõtt Tartus, Raja 31, kabinet B 1002, I korrus)
  • 6142644 registratuur PERH Psühhiaatriapolikliinik, Paldiski mnt 52, Tallinnas
  • 116 111 Lasteabi infoliin, nii lastele, noortele ja täiskasvanutele. Tasuta, anonüümne ja 24/7
  • 116 123 emotsionaalse toe ja hingehoiu telefon (iga päev kl 10-24)
  • 6558 088 (eesti keel), 655 5688 (vene keel) eluliini telefon (iga päev kl 19-07)

Artikli toimetas noorteinfoportaal Teeviit noorteinfo peaekspert Kaie Pranno.

Skip to content