fbpx

Kes või mis on tehisintellekt?

Kas oled mõnikord mõelnud, et misasi see tehisintellekt ikkagi on ja kas tehisintellekt on sama mis tehisaru ning kas tehisaru on sama mis AI? Kui jah, siis loe allolevat artiklit, et end mõistetega kurssi viia ja päriselt aru saada mis või kes on tehisintellekt.

Mõisted selgeks

Terminite “tehisintellekt”, “tehisaru”, “AI ehk Artifical Intelligence” tähendus on üks ja sama ning need tähendavad arvuti ehk tehnoloogilise lahenduse kaudu inimese mõtlemise, planeerimise, õppimise või analüüsimise jäljendamine. See tähendab seda, et arvuti või mingi muu tehnoloogiline masin käitub sarnaselt inimesele ja jäljendab inimese käitumist – räägib ja mõtleb nagu inimene.

Tema õpetamine ja seadistamine

Tehisintellekt, nagu ka inimene, on võimeline õppima. Selleks aga et tehisintellekt saaks ning oskaks õppida tuleb teda vastavalt seadistada. Kas oled kunagi sattunud mõnel veebilehel juturoboti ehk chatiga lobisema, kes sulle täiesti suvalisi vastuseid või hoopis täpselt sama vastust annab? Kui jah, siis seda juturobotit ei ole õigesti seadistatud või on ta unarusse jäätud!

Kas tehisintellekt on kes või mis?

Siiski on tehisintellekt mis, kuna tegemist ei ole inimesega!

Kus tehisintellekti igapäevaelus kõige enam kohtab?

  • Tõlkimine (nt Google translator)
  • Grammatika või õigekirja parandamine (nt Grammarly)
  • Hääljuhtimisüsteemid (nt Apple’i Siri, Amazoni Alexa või Echo)
  • Tekstiloomerobot (nt ChatGBT või misiganes chatid)
  • Automaateavitused (nt rakenduste teated või automaatkirjad-SMSid)
  • Algorütmid (nt personaalsed reklaamid ja sotsiaalmeediasisu)

Artikli koostas noorteinfo valdkonnajuht Kadri Koort

Skip to content