fbpx

Keeleõppe nipid

Tänapäeva multikultuurses ühiskonnas tuleb võõrkeelte oskus alati kasuks. Keelteoskus on kasulik nii professionaalsel kui isiklikul tasandil: see võib laiendada su karjäärivõimalusi, silmaringi ning aidata sobitada uusi tutvusi. 

Kui oled mõelnud mõnd uut keelt õppida või koolis kohustuslike võõrkeelte õppimist huvitavamaks muuta, siis oled just õiges kohas.  Järgnevast artiklist leiad kasulikke nippe keelte õppimiseks.

Seo keeleõpe oma huvidega:

Isegi kui mõte uuest keeleõppe teekonnast ajab sind põnevile, võib see mingil hetkel hakata paistma pigem tüütu kohustusena. Parim nõuanne siinkohal on põimida keeleõpe tegevustesse, mis sind huvitavad. Näiteks, kui sulle meeldib lugeda, võid sa proovida lugeda võõrkeelseid blogisid, sest need on üldiselt kirjutatud kõnekeelselt. 

Taskuhäälingute kuulamine sihtkeeles on hea, sest need pakuvad palju loomulikumat vestlust kui keeleõppekursused. Isegi kui sa esialgu millestki aru ei saa, siis ajapikku hakkad sa üha rohkem mõistma.

Filmid on väga head keeleõppevahendid, eriti kui leiad ka sihtkeeles subtiitrid. Kuigi tüütult tihti ei kattu subtiitrite ja parasjagu räägitava tähendus, aitavad need siiski keelt korraga kuulata ja näha.

Muusika kuulamine on veel üks viis sihtkeele kõlaga tutvumiseks. Kuna muusikal on komme meid kummitama jääda, siis jäävad sulle seeläbi meelde ka võõrkeelsed sõnad või fraasid. Boonuseks on ka see, et nii võid lisaks avastada uusi ja huvitavaid artiste.

Mängud on ilmselgelt hea viis õppimiseks. Ka paljud keeleõppeprogrammid või rakendused sisaldavad mänge. Mäng ja võidujanu võivad tekitada hasarti, lisaks on see lõbus, mis tähendab, et õpitakse küll, kuid sellele kulutatud aja möödumist ei panda tähelegi.

Ära keskendu iga sõna mõistmisele

Kui sa loed näiteks raamatut või kuulad podcast’i, mis on võõrkeelne, siis ära keskendu liialt iga sõna tähendusele, vaid püüa olukorda mõista konteksti kaudu. Ilmselt ei suuda keegi omandada kogu keele sõnavara, seega on oluline õppida asjale loovalt lähenema. Isegi kui su sõnavara on väike, proovi suhelda ka selle vähese abil. Nõnda suureneb su sõnavara loomulikul teel, vestluste pidamise käigus.

Mõtle, mida tahad sihtkeelest saada

Keelte õppimiseks on mitmeid erinevaid põhjuseid ning tihti aitab see ka otsustada, millise nurga alt asjale läheneda.

Näiteks, kui soovid keelt õppida, et erinevaid tekste mõista, siis on oluline keskenduda grammatika ja sõnavara õppimisele. Samas, kui soovid keelt õppida eesoleva reisi tarbeks, siis ära vaeva oma pead grammatikaga, vaid püüa meelde jätta kasulikke fraase.

Sea endale väljakutseid

Keeleõppe alustamine on kindlasti erutav kogemus. Uute sõnade ja fraaside ütlema õppimine tekitab küll sõltuvust ja hasarti, kuid kui esmane vaimustus taandub, võib olla raske end õppima saada. See olukord võib tekkida, kui tunned ennast sihtkeeles piisavalt mugavalt: mõistad enamikku asju hästi ja suudad end arusaadavaks teha. Seega on oluline leida endale mõni väljakutse, mis nõuab oma oskustepagasi laiendamist. 

Mõtle keeles, mida õpid

Ilmselgelt osutub see keeruliseks ettevõtmiseks, kui tead sihtkeeles vaid ligi 20 sõna, kuid harjuta siiski enda väljendamist selle vähesega, mis sul on. Seetõttu on ka iga järgneva keele õppimine lihtsam, sest sa muutud piiratud sõnavaraga enese väljendamises üha vilunumaks.

Tea oma tugevusi ning seejärel ignoreeri neid

Keeleõppe puhul võib olla väga ahvatlev tegeleda vaid nende aspektidega, milles sa tugev oled. Näiteks, kui su tugevus on see, et sulle jääb sõnavara väga hästi meelde, siis võib sul tekkida soov vaid sellele keskenduda, või kui sul on annet häälduse peale, siis võid sa kippuda sellele keskenduma ja grammatika unarusse jätta.

Asja iva on: aspektid, milles sa hea oled, arenevad loomulikul teel, seega ei pea sa neile liigset tähelepanu pöörama. Lisaks võib liigne ühele osale keskendumine su keeleõppe arengut pigem kahjustada.

Ole järjepidev

On hämmastav, kui palju keelt on võimalik juba mõne päevaga õppida. On ka hämmastav, kui palju sa mõne päeva jooksul võid unustada. Keeleõpe on üks neist asjadest, mille puhul on parem iga päev natuke kui palju korraga ja harva. Palju tulusam on õppida iga päev u 30 minutit kui kord nädalas kaheksa tundi. 

Pea meeles, et inimeste suhtlemisoskused on erinevad

Kõige rohkem pärsib enesekindlust see, kui räägid kellegagi, kes sind ei mõista või keda sina ei mõista. Viga võib aga olla neis. Mõned inimesed pole lihtsalt pädevad võõramaalastega suhtlemises ning ei oska oma öeldut lihtsustada või ümber sõnastada. Mõnede inimeste jaoks on aga keeruline aktsentide mõistmine. Seega kui mõni su vestlus juhtub olema täielik läbikukkumine, siis ära lase end heidutada. See ei tähenda, et sa pole veel suuteline oma sihtkeeles vestlust pidama.

Kasuta oma telefoni

See võib olla ilmselge, kuid nutitelefonid, mis meil iga päev näpus on, osutuvad keeleõppes vägagi kasulikuks. Duolingo, Memrise ja Quizlet on kõik head tööriistad. Duolingo sobib eelkõige esmaseks keelekursuseks, Memrise aitab õppida sõnavara ning hiljem saad õpitud sõnadest endale Quizletis sähvikukomplekti teha.

Leia viise keele praktiseerimiseks

Kui sinu peamiseks eesmärgiks on õppida uues keeles suhtlema, siis ürita leida viise vestlemiseks. See võib olla hirmutav ning palju mugavam tunduks keelt oma koduses keskkonnas õppida, kus keegi sind ei kuule ega saa su vigade üle naerda, kuid probleem on selles, et see ei toimi kuigi hästi. Keel areneb kõige paremine reaalsetes olukordades. 

Seega, katsu leida sõpru, kes räägivad sinu sihtkeelt, võta osa mõnest keelevahetus programmist, võimalusel reisi.

Egas muud kui lase käia!

Artikli allikas on mybackpack blogi. 

Artikli autor on noorteinfoportaali Teeviit vabatahtlik Laura-Liisa Tõldsepp

Skip to content