Kas taimetoitlane sööb ainult taimi?

Toit on väga oluline osa igas päevas. Samas on igati normaalne, et välistame kas maitse-eelistuse, halva kogemuse või mõne muu asjaolu põhjal mõne toiduaine oma toidulaualt.

Ärkame enamasti hommikul tühja kõhuga ning soovime enne kooli- või tööpäeva end maitsva ja sobiva toidu ning joogiga kosutada. Samas sööme ka lõuna- ja õhtusööki ning vahepealseid näkse enamasti seetõttu, et kõht on tühi ning selles pole midagi erilist, et eelistame erinevaid toite. Ilmselt on kõikidel inimestel mõni soolane või magus toit, mida nad ei soovi süüa. Mõnele inimesele ei maitse peet, teisele paprika ja kolmandale šokolaad.

Mida söövad taimetoitlased? Aga mida veganid?

Taimetoitlased ei söö liha, just nagu nimetuski ütleb, toituvad nad enamasti taimsest toidust. Peamiselt taimse toidu söömiseks ja eelistamiseks võib olla mitmeid põhjusi. Need võivad olla seotud tervise ja enesetundega, aga näiteks ka keskkonnaga, eetiliste põhimõtetega ja religiooniga. Taimetoitlane on inimene, kes eelistab süüa puu- ja köögivilju, seemneid ja teravilju ning ta söö liha ega ka kala. Taimetoitlased jagunevad omakorda kaheks: veganiteks ja vegetariaanideks.

  • Veganid ei söö loomset päritolu toitu ja nende toit koosneb 100% taimedest.
  • See tähendab seda, et nad ei söö piimatooteid, muna, liha, kala ega ka mett. Mõned inimesed otsustavad toituda veganina, sest loomset päritolu toidud võivad olla näiteks raskesti seeditavad ja tekitada kehas ebamugavustunnet.
  • Vegetariaanid kannavad enamasti samu põhimõtteid nagu veganid, aga söövad lisaks taimsele toidule näiteks mune, piimatooteid ja mett.

Samas on ka neid, kes ei soovi loomade heaolu arvesse võttes loomset toitu süüa, kuna loomad on elusolendid, kes ei tohiks kannatada valu ja ebamugavust näiteks liha, piima, munade või mee tootmiseks inimestele. Lisaks on ka usulisi liikumisi ja uskumusi, mis suunavad inimesi taimset päritolu toite tarbima. Keskkonnaga seonduvalt on mitmeid põhjusi, näiteks on toodud välja see, et loomade pidamine tekitab hulgaliselt kasvuhoonegaase ja nende toitmiseks kulub väga palju loomasööta ning see teeb üha enam keskkonnale kahju.

Iga inimene koostab oma toidumenüü ise ning valikute ja võimaluste mitmekesisus loob selleks head eeldused.

Allikas: Toitumine.ee.

Anna oma panus Teeviit teemakuude 2024 loomesse!

Noorteinfoportaal Teeviit toimetab igal aastal teemakuude põhiselt avades noorte jaoks olulisi teemasid ning jagades erinevate noorte ja spetsialistide persooni- ja kogemuslugusid. Selleks, et ka järgmisel aastal pakkuda noorte jaoks huvipakkuvat sisu vajame Sinu abi! Anna oma panus vastates lühikesele küsimustikule!

Jättes oma e-maili loosime kõikide vahel välja ka Teeviit meeneid.

Skip to content