fbpx

Milline puhkus on tasustatud?

Kui sul on ametlik tööleping oma tööandjaga, on sul õigus saada puhkust. Enamasti on igal töökohal kindlaks määratud tasustatud puhkusepäevade arv, näiteks 28, 35 või 42 päeva. Lisaks on võimalus oma tööandjaga kokkuleppel võtta ka palgata puhkus ja õppepuhkust.

Puhkus on töötajale töövaba aeg, et taastada töövõimet ja valmistuda järgmiseks tööperioodiks. Puhkust tuleb kindlasti kasutada isegi siis, kui sa väsimust ei tunne ja töötegemise õhin suur on. Hästi sisustatud ja aktiivne puhkus aitab sul eesseisva tööga veelgi paremini hakkama saada.

Põhipuhkus

Tavaline puhkus kannab nimetust põhipuhkus ja selle teenid sa välja töötatud aja eest ning puhkusele jäädes on tööandja kohustatud sulle maksma puhkusetasu.

Enamasti lepitakse töötajate puhkused töökohas enne puhkuste algust kokku või on näiteks kollektiivne puhkus, kus kogu asutuse töötajad puhkavad ja asutus on suletud. See võib toimuda jõulupühade paiku, suve keskel või muul ajal. Küsi selle kohta kindlasti oma tulevaselt tööandjalt.

Palgata puhkus

Puhata saab ka palgata ehk ilma töötasuta. Palgata puhkuse jaoks tuleb tööandjaga eraldi kokku leppida. Seda võib kasutada näiteks ootamatute olukordade lahendamiseks või reisile minemiseks.

Õppepuhkus

Õppepuhkuse võtmise õigus tekib sul siis, kui oled üliõpilane. See on ette nähtud õppetöö tegemiseks ja õppes osalemiseks. Näiteks mõnel puhul toimuvad avatud ülikooli loengud neljapäeviti ja reedeti või on tarvis teha pikemaid kodutöid või hoopis lõputööd. Õppepuhkus on tasustatud ja sellisel puhkusel olles peab tööandja sulle palka maksma.

Loe rohkem puhkuse kohta  siin.

Koostatud Tööelu allika põhjal.

Skip to content