fbpx

Kogemuslugu Karl Oskariga: paar soovitust värskele praktikandile või jutuke sellest, miks praktika on oluline

Praktikale minemise mõte tekkis mul Hispaanias Madridis, kus olin Erasmuse programmiga vahetusüliõpilane. Hispaanias õppides ma tööl ei käinud, kuid tahtsin suvel Eestisse naastes kindlasti tööle minna. Täpsemalt tahtsin teha midagi huvitavat, mis annaks mulle hea kogemuse ning aitaks kaasa enesearengule. Ühesõnaga, nimekiri oli pikk, kuid õnneks aitas sattuda õigesse kohta.

Praktikasuve veetsin SEB korporatiivpanganduse osakonnas, mis teenindab Eesti suurimaid ettevõtteid. Tegelesin paljude erinevate ülesannetega, kuid peamiselt ettevõtete finantsanalüüsiga, nende finantstulemuste sisestamisega pangasüsteemi ning laenulepingute koostamisega. Neli päeva nädalas tegelesin tööülesannetega, kuid üks kord nädalas toimus Youth LAB, mis kujutab endast tiimiga mõne aktuaalse probleemi lahendamist iduettevõtetele omases võtmes. Lisaks sisaldas Youth LAB põnevaid ja kasulikke loenguid ning kuhjaga tootedisaini kogemust.

Ma soovitan kõigil noortel praktikale kandideerida, kuna praktika annab reaalse töökogemuse. Kui sa ei ole varem täistööajaga töötanud, siis praktika annab aimduse, mida tähendab iga päev tööl käimine (see võib varasemast ettekujutusest veidi erineda!). Praktikal avaneb võimalus kohtuda uute inimestega ning arendada erinevaid oskusi. Enda puhul arendasin näiteks suhtlemisoskust ja analüütilist mõtlemist.

Youth LAB aitas arendada ka juhtimisoskust, disainmõtlemist, loovust ja avaliku esinemise oskust. Lisaks sellele võimaldab praktika ettevõtet tundma õppida. Kui oled varem töötanud näiteks väikeses tiimis, siis soovitan praktikale minna suurde organisatsiooni, et näha, kuidas saja või tuhande töötajaga ettevõtet juhitakse, kuidas langetatakse otsuseid ning milline on töökultuur.

Praktika kasuks räägib kindlasti asjaolu, et paljudes ettevõtetes on võimalik pärast praktikat edasi tööle jääda. Kõik ettevõtted otsivad noori talente ning praktikal käimine on hea võimalus, kuidas tööandjale silma jääda. Juba praktikal olles rääkisin juhtidele, et tahan edaspidi panka tööle jääda, ning paar kuud pärast suve lõppu avaneski üks huvitav töökoht, kuhu kandideerisin ning selle koha ka sain. Täna töötan ma SEBs ärijuhina ning tegelen erinevate arveldus- ja makselahendusega. Kui rääkida suurimast erinevusest praktika ja päristöö vahel, on see vastutus. Võrreldes praktikaga saan ma täna otsuseid ise langetada, kuid pean nende eest ka vastutama.

Lõpetuseks paar soovitust kõigile, kes pole varem praktikal käinud:

  • Kandideeri erinevatesse ettevõtetesse – sul pole midagi kaotada. Praktika annab sulle hea töökogemuse ning arendab vajalikke oskusi.
  • Praktikale minnes ole ise aktiivne. Tihti võib juhtuda, et praktikandil saab töö otsa või ei jagata just kõige põnevamaid ülesandeid. Selle vältimiseks suhtle oma kolleegidega, näita aktiivsust ning anna endast märku.
  • Selleks, et maksimaalselt areneda, küsi oma ülemuselt ning kolleegidelt tagasisidet.

* Youth LAB on SEB noortele praktikantidele loodud 6-nädalane innovatsiooniprogramm, mis on osa suvisest praktikaprogrammist. Youth LAB’is töötavad praktikandid väikestes tiimides ning SEB innovatsioonijuhtide käe all. Disainmõtlemise meetodi abil lahendatakse reaalseid ärilisi teemasid. Vaata lähemalt seb.ee/praktika.

Artikkel on avaldatud 2022. aastal.

Skip to content