fbpx

Karl-Gustavi kogemuslugu: ole sina ise, loov ja tee just seda, mis sulle meeldib

Märtsis keskendub noorteinfoportaal Teeviit meediapädevuse teemadele. Teeviit noored on teinud loo Karl-Gustav Kurniga, kes tegeleb sotsiaalmeediaga ja võtab hetkel osa “Kõige parem kaaslane” telesaate osalisena. Karl-Gustav tutvustab ise ennast nii:

Olen Karl-Gustav Kurn, 19, positiivne eestlane, 13 aastat elanud Soomes ja tegelen sotsiaalmeediaga (Instagram, Youtube, Tiktok), videoprojektide teostamisega ning veidi näitlemisega.

Oled tegelenud Youtube videotega päris kaua aega. Kuidas sai kõik alguse? Mis oli raske?

Olen tegelenud Youtube videote tegemisega juba 6 aastat. 2015 aasta lõpus tegin soomekeelseid Minecraft videoid, aga kuna mu klassikaaslased hakkasid neid koolis vaatama, häbenesin ja kustutasin peagi oma kanali ära. Kuna filmisime alati sõpradega koos telefoniga igasuguseid naljakaid videoid siis otsustasin salaja hakata eestikeelseid videoid tootma Youtube’i minu õe ja meie ühise sõbraga, et soomlased sõbrad neid ei näeks. Tegime “Kuldne Kolmik” Youtube kanali, kuhu postitasime siis igasuguseid challengeid, vloge ja sketše, ilma suurema eesmärgita. Aastatega see kanal kogus meeletult vaatajaid, kokku üle 16 tuhande jälgija ja videote vaatamised pöörlesid saja tuhande ümber. See oli omaette ajastu, mida paljud tänaseni igatsevad, kuna Kuldne Kolmik lõpetas tegevuse 2019 aastal, kuna me ei leidnud enam aega ja tahet seda üleval pidada. Oli raske leida aega, mil mis kõigile sobiks filmimiseks. Algselt mina ei julgenud ega tahtnud üksinda eralduda Kuldsest Kolmikust ja hakata üksinda videoid tootma, aga paljud sõbrad soovitasid seda teha, nii et otsustasin teha ka enda Youtube’i kanali, mille algne nimi oli Kuldne Karl ja nüüd seisab see nimega Karl-Gustav Kurn. 

Mida oled selle ajaga juurde õppinud? 

Palju. Muidugi filmimis, monteerimis, esinemis ja visuaalset nägemise oskused on paranenud. Lisaks olen saanud palju julgust juurde. Enne Youtube’i ma olin väga häbelik, kuid nüüd julgen esineda ja olla mina ise.

Milliseid nippe annaksid noorele, kes sooviks alustada enda youtube kanaliga?

Ole sina ise, loov ja tee just seda, mis sulle meeldib. Ära tee välja teiste kommentaaridest, kuna sina oled enda elu main character!

Kas sinu jaoks on videote tegemine töö või hobi? Millist tulevikku näed enda sotsiaalmeedia kanalitel?

Mõlemad! Sotsiaalmeedia kanalid on head platvormid tähtsate teemade jagamiseks ja oma jälgijatega suhtlemiseks/aitamiseks ning muidugi ka head sissetulekuallikad, kuid suuremaid eesmärke mul nendega hetkel pole. Tänu sotsiaalmeediale on mul avanenud tuleviku suunas palju uksi.

Kust tekivad tavaliselt videote ideed?

Enamasti aktuaalsetest teemadest, mis mu elus tol hetkel toimub.

Kui palju tavaliselt ühe video tegemiseks aega läheb?

Mitu-mitu päeva. 4-5.

Kui palju aega sa tavaliselt veedad sotsiaalmeedias ning mis sa teed seal? 

Seda on piinlik tunnistada, aga kahjuks liiga palju. Vähemalt 7 tundi päevas. See on LIIGA palju. Lihtsalt vaatan ringi seal, vastan kirjadele ja vaatan, mida teised teevad.

Kas oled püüdnud piirata sotsiaalmeedia aega?

Olen. Olen võtnud teated maha Instagramist ja Snapchatist, seega see on kenasti kaasa aidanud.

Kas vaimne tervis ning sotsiaalmeedia kasutamine on omavahel seotud? 

Väga! Sotsiaalmeedias inimesed tihti postitavad oma elust pinnapealselt, kuid see võib tunduda teisele, et selle inimese elu oleks perfektne, mis võib vaimselt tekitada teistele pahameelt ja alaväärsuskomplekse, kuna meil inimestel on kombeks ennast teistega võrrelda. Muidugi ka sisuloojana see on vaimselt raske, kuna näiteks mina olen perfektionist ja soovin toota kvaliteetset sisu, kuid see võtab aega ja on vaimselt väga koormav.

Kui palju mõjutab sinu elu sotsiaalmeedia? 

Kuna see on minu töö ja hobi siis päris palju, mu elu on üsna selle ümber hetkel. Pean asjadega pidevalt kursis olema ja ise postitustega aktiivne olema.

Kui palju oled saanud negatiivset tagasisidet, kuidas reageerid sellele? Kuidas saada enesekindlamaks?

Sotsiaalmeedia karjääri jooksul väga harva olen saanud lugeda negatiivseid kommentaare. Pigem on kõik positiivne olnud. Nüüd, kuna osalen TV3-e uues tõsielusaates “Kõige parem kaaslane” olen vanemale põlvkonnale ka tuntuks saanud ja nende kommentaarid Facebooki kommentaariumis on päris jubedad, aga need mulle kindlasti hinge ei lähe. Pigem naeran nende üle.

Sa pead teadma enda väärtust! Kui tunned, et teed õiget asja ja naudid selle tegemist siis keegi ei saa peatada sind! Kellegil pole õigust sind kõrgustest alla tõmmata.

Kuidas leida tasakaal sotsiaalmeedia ja päris elu vahel?

Jälgi inimesi, kes tunduvad autentsed ja kes näitavad sotsiaalmeedias enda PÄRIS elu. Unfollo need, kes sinu enesetunnet halvemaks muudavad. 

Mis sa arvad, kui teadlikud on noored internetis valitsevatest ohtudest?

Ma tahaks loota, et noored on teadlikud kui ohtlik sotsiaalmeedia võib igat moodi olla. Kindlasti on oluline sellistest teemadest noortega rääkida koolides ja muidugi ka sotsiaalmeedias.

Küsis noorteinfoportaal Teeviit sisuloome- ja koostöösuhete tiimi koordinaator Maris Praats.

Artikkel valminud 2022 aastal.

Skip to content