Suvi on tänavatele toonud arvukalt jalgrattureid, kellest paljud liiklevad kõnniteedel kõrvuti jalakäijatega, teadmata enda õiguseid ja kohustusi ning tekitades seeläbi ohtlikke olukordi.
Jalgratturi õigused ja kohustused
- Kõnniteel, mis ei ole märgistatud kui jalgratta- ja jalgtee, võib sõita alla 13-aastane jalgrattur ja tema kuni kaks täiskasvanud saatjat ning väikelast rattatoolis sõidutav jalgrattur;
- Ülejäänud ratturid võivad sõita jalgratta- ja jalgteel, jalgrattarajal ja -teel või võimalikult sõidutee parema ääre lähedal ning teepeenral, kui see on selleks kõlblik, ohustamata jalakäijat. Kõnniteel võib sõita siis, kui sõiduteel sõitmine tee seisukorra tõttu on oluliselt raskendatud;
- Jalgrattur ei tohi kõnniteel, jalgratta- ja jalgteel või ülekäigurajal liigeldes ohustada jalakäijat ning jalakäija vahetus läheduses tohib jalgrattaga sõita jalakäija tavakiirusega. Kui aga jalakäija liigub vaid jalgratturile ettenähtud teeosal, ei tohi jalakäija ratturit takistada.
- Rattaga võib ülekäigurajal sõiduteed ületada, kuid siis peab jalgrattur sõitma jalakäija kiirusel ning autojuhid ei pea talle teed andma (v.a kui juht on pöördel), kuna tal ei ole eesõigust. Ohutum on tulla rattalt maha ja ületada tee jalakäijana, ratast enda kõrval lükates.
Kohustuslik varustus
- Igal jalgrattal peavad aga olema: töökorras pidur ja signaalkell, ees valge ja taga punane ning vähemalt ühe ratta mõlemal küljel kollane või valge helkur.
- Pimeda ajal või halva nähtavuse korral sõites peab jalgrattal põlema ees valge ja taga punane tuli.
- Oluline! Liiklusseaduse kohaselt peab alla 16-aastane juht jalgrattaga sõitmisel kandma kinnitatud jalgratturikiivrit.
Oluline on teineteisega liikluses arvestamine
Rattaga liigeldes on oluline teha iseennast teistele liiklejatele nähtavaks ja kuuldavaks. Ühesliiklemine nõuab teineteisega arvestamist, seepärast on väga oluline kasutada kella, mis on kindlasti kohustuslik mitte pelgalt soovituslik lisa rattal.
Artikkel koostatud koostöös Transpordiametiga