fbpx

Helkur teeb sind pimedal ajal nähtavaks

Kõige lihtsam viis end pimedal ajal nähtavaks teha, on kanda helkurit. Eestis on helkuri kandmine kohustuslik. Seadus ütleb: „Halva nähtavuse korral või pimeda ajal kõnniteeta ja valgustamata teel liikudes peab jalakäija kasutama helkurit või valgusallikat”.

Helkuri kandmine on oluline, et mootorsõidukijuhid sind pimedal ajal märkaksid. Et helkur säraks, peab sellele peale paistma valgus, sest helkur peegeldab peale paistvat autotulede valgust ja helkur peab olema kinnitatud 50 cm kõrgusele maapinnast. Lisaks on olemas ka erinevad säravad lambikesed, helkurkleepsud, helkurkindad ja muud helkivad riideesemed.

Millal peab helkurit või muud valgusallikat kandma?

  • Halva nähtavuse korral;
  • pimedal ajal;
  • kõnniteeta ja valgustamata teel. 

Kui kannad helkurit, siis kinnita helkur sõiduteepoolsele küljele täiskasvanud inimese põlve kõrgusele. Parem on kanda mitut helkurit korraga ja mõlemal pool, et igast küljest oleks nähtavus tagatud. Samuti võid kasutada ka muid valgusallikaid nagu pealamp ja taskulamp, et end nähtavaks teha.

Kuidas valida õige helkur?

Helkuri valik on tõepoolest oluline. Praegusel ajal on poest võimalik osta või saada tasuta erinevate kampaaniatega erinevaid helkureid ja helkivaid tooteid. Kõige olulisem on meeles pidada seda, et tuleb valida tõesti helkiv helkur.

Helkiva helkuri või toote peal on märgistus CE ja viide standardile EN 13356:2001. Kindlasti peavad olema lisatud ka andmed tootja kohta ja eesti keelne kasutusjuhend kas tekstina või pildina.

Kas teadsid, et…?

  • Helkurita jalakäijat näeb autojuht 30 meetri kauguselt, helkuriga keskmiselt 130 meetri kauguselt.
  • 1934. aastal patenteeris Nottinghami teetööline maailma esimese helkuri, mille loomise idee tekkis tal öösel valgustamata teel sõites. Nimelt märgat,i et teepervel seisva kassi silmad peegeldavad autotulede valgust.
  • Esimene helkur kujutas kummist raamiga ääristatud marmorklotsi. Mõni aasta hiljem ühendati omavahel kaks leiutist – plast ja helkur – ning marmorist helkurid vahetati välja plasti vastu.

Kuidas olla silmapaistev?

 

Helkur võib päästa sinu elu! 

Artikkel koostatud koostöös Transpordiametiga

Skip to content