fbpx

E-sigaretid – kuidas tubakatööstus meid oma sõnumitega mõjutab?  

Tubakatööstus, sh e-sigarettide edasimüüjad kasutavad enda toodete tarbijaskonna suurendamiseks ja eksitava info levitamiseks mitmesuguseid meetmeid ja erinevaid kanaleid. Nende ainus eesmärk on teenida kasumit ning nad ei hooli sellest, et sa teaksid, et need tooted kahjustavad sinu tervist. On äärmiselt oluline suhtuda kriitiliselt sotsiaalmeedias e-sigarettide kohta levivasse infosse.

Uute toodetega kaasnevad samuti riskid

Tavaliste sigarettide tarvitamine on aastate jooksul vähenenud, sest inimesed on suitsetamise terviseriskidest aina teadlikumad.  Kuna sigaretid on olnud  tubakatööstuse suurim kasuallikas, siis selleks, et enda tööstuse tulevikku kindlustada, on nüüd toodud turule hulk uusi tubaka-ja nikotiinitooteid, mida reklaamitakse kui ohutumaid ja tervislikemaid alternatiive. E-sigareti kasutamist hakati isegi nimetama veipimiseks (ingl k vape) selleks, et tekitada tarvitajas tunne, nagu polekski tegu suitsetamisega. Tegelikult aga reageerib inimese organism e-sigaretile üsna samamoodi kui tavalisele sigaretile ning e-sigaretid sisaldavad mitmed tervisele ohtlikke aineid. Sarnaselt tavasigaretile võib e-sigareti tarvitamine põhjustada erinevaid haigusi. Muuhulgas sisaldavad enamik e-sigarette ka nikotiini, mis mõjub negatiivselt nii aju arengule kui ka vaimsele tervisele ning tekitab sõltuvust. 

Eksitavad sõnumid

Tubakatööstus ei hooli sellest, et sa teaksid, et tooted kahjustavad sinu tervist vaid investeerib hoopis märkimisväärseid ressursse selleks, et reklaamida tubaka- ja nikotiinitarbimist kui tegevust, mis pakub vaimset heaolu, lõõgastust ja naudingut. Selle eesmärk on panna inimesi uskuma, et suitsetamine muudab sind atraktiivsemaks, populaarsemaks ja edukamaks. Taolised reklaamid on tubakatööstuse manipulatsioon enda toodete tarbijaskonna ja kasumi suurendamiseks. Nende eesmärk on teha sinust enda järgmine eluaegne klient.   

Varasemalt on tubakatööstus näiteks eitanud kopsuvähi seost suitsetamisega, väitnud, et tubakasuits ei mõju kahjulikult kõrvalseisjatele ning isegi seda, et nikotiin ei tekita sõltuvust. Tänapäeval aga teame, et tubakas põhjustab 25% kõigist vähkkasvajatest, tapab igal aastal üle 8 miljoni inimese ning et nikotiin on tugevalt sõltuvust tekitav aine. Samamoodi koguneb aina juurde teadusartikleid ka e-sigareti kahjuliku mõju kohta, mida tubakatööstus ise aga eitab.  

Ole sotsiaalmeedias tähelepanelik

Valeinformatsiooni levitamiseks ja oma toodete propageerimiseks kaasab tubakatööstus ka kuulsuseid ning sotsiaalmeedia suunamudijaid, kelle kaudu käib aktiivne töö selle nimel, et enda toodete tarbijaskonda ja seeläbi ka kasumit suurendada. Ole tähelepanelik, millist sisu jälgid ning millist infot seal jagatakse. Kõik seal jagatu ei vasta tõele. E-sigareti teema puhul on huvid mängus mitmel osapoolel ja seetõttu peaks selle seadme kohta levivasse infosse suhtuma kriitiliselt. Tubakatootjad ja müüjad kasutavad oma seisukohtade kaitsmiseks nii demagoogiat kui ka puudulikult korraldatud uuringuid. 

Kokkuvõte

Otsustades, keda uskuda ja keda mitte, kaalu alati info esitaja motiive. Üheltpoolt sõltuvust tekitavate tubaka- ja nikotiinitoodete pakkumine ning teisalt jutt sinu tervisest ja heaolust hoolimisest lihtsalt ei klapi kokku. Vaata lisaks Maailma tervishoiuorganisatsiooni poolt loodud videot, mis ilmestab tubakatööstuse valesid.

Artikli koostas Tervise Arengu Instituudi uimastite ja sõltuvuste keskuse vanemspetsialist Tiina Kuusik.

Teeviit teemakuud 2025 - vasta küsitlusele!

Noorteinfoportaal Teeviit võtab iga kuu fookusesse ühe kindla teema. Nii teeme ka 2025. aastal!  

Ootame Sind vastama küsimustikule, et selgitada välja noorte jaoks kõige olulisemad ja põletavamad teemad. Loome sisendi põhjal teemakuud, artiklid ning kogemus- ja persoonilood. 

Vasta küsitlusele ja jäta oma e-mail, kui soovid osaleda loosis!

Küsimustik on avatud 3. novembrini 2024.

Rohkem infot leiad teemakuude kohta postituseset Teemakuud 2025.

Skip to content