fbpx

Digisõltuvus võib tabada igaüht

Digisõltuvus või arvutisõltuvus on suur soov ja kiusatus teha pidevalt erinevaid tegevusi digitaalsete vahendite või arvuti vahendusel. Kiusatuseks võivad olla mängud, äppid, filmiklippide vaatamine või lihtsalt internetis surfamine, mis hakkab igapäevaelu segama.

Selline sõltuvus mõjutab oluliselt suhtlemist, õppimist, perekonnasuhteid ja muude kohustuste täitmist. Tegelikult ei ole digitaalsete vahendite ja arvutite kasutamine kohe sõltuvus, vaid sõltuvus tähendab just sagedast soovi, tahet ja kiusatust kasutada digitaalseid vahendeid või arvutit. Lisaks võib olla raske hakkama saada olukorras, kus ei ole ligipääsu internetile.

Liigne digivahendi seltsis aja veetmine mõjub halvasti ka kehale, kuna enamasti jääb puudu just füüsilisest liikumisest ja aktiivsusest. Lisaks võib ekraanide sinine valgus peletada ka sootuks une, mistõttu võid olla väga väsinud ja loid. Arvestada tuleb ka toitumisega – see võib sootuks ununeda või hoopiski liigne arvuti taga näksimine kaalu tõsta.

  • suur soov olla pidevalt või väga pikka aega digivahendis (telefonis, tahvelarvutis, arvutis);
  • telefonist või arvutist nähtu tekitab heaolutunnet;
  • õppimine ja kohustused ununevad;
  • pidev unisus ja loid olek;
  • suhted ja suhtlemine jäävad unarusse;
  • pinges keha.

Kõige suuremas ohus on need, kel on harjumus internetis olla selleks, et oma meeleolu parandada ja end igapäevaelu stressist välja lülitada. Samuti on riskirühmas need lapsed ja noored, kel on varem diagnoositud meeleoluhäireid (depressiooni, ärevushäireid), aktiivsus- ja tähelepanuhäiret, sotsiaalfoobiat. Madal enesehinnang, üksildus ja loomupärane impulsiivsus võivad samuti suunata lapsi ja noori liigselt aega internetis veetma, mistõttu põgenetakse internetti.

Sul on võimalus teha arvuti ja internetisõltuvuse test Peaasi.ee lehel SIIN. Lisaks saad lugeda ka nippe, kuidas arvutikasutamisele piire seada siit.

Loe digivahendite kasutamise kohta rohkem portaali Meediapädevuse rubriigist. 

Allikas: Peaasi

Artikli kirjutas Teeviit portaali tiim Peaasi allika põhjal.

Skip to content