fbpx

Digikelts ehk aegade jooksul kogunenud digiprügi

2023. aasta sügisel teavitati avalikkust uudissõnade korje “Sõnaus” tulemustest, kus oma nimetuse sai ka aegade jooksul kogunenud digiprügi ehk digikelts. Millega siis täpsemalt tegu ning kuidas sellest vabaneda?

Digiprügi ehk digikelts on igasugused aja jooksul kogunenud ja mitte kasutuses olevad digitaalsed failid, dokumendid, tabelid, pildid, kujundused, helifailid, rakendused, videod, e-mailid, esitlused ja mis iganes veel Sinu telefonis, arvutis, kõvakettal või pilves. Samuti võib digiprügiks nimetada ka kõikvõimalike mittekasutatavaid elektroonikaseadmeid nagu nutitelefon, sülearvuti, arvuti, tahvelarvuti, hiired ja muu väikeelektroonika (sh ka e-sigaretid ja patareid!).

Kas sul on ka nii, et oled soovinud oma telefoni kaameraga mingit X hetke pildina jäädvustada ja sellest ajast saati on Sul telefonist umbes 10 peaaegu samasugust pilti ning parima oled juba enda Instagramis avaldanud? Kõik need 9 üleliigset (ja võib olla udust) pilti ongi digikelts! Kustuta need ära!

Nipid digikeltsast ja vanast elektroonikast vabanemiseks

DIGIKELTS

  • Korrasta digitaalsed dokumendid ja failid (videod, pildid, PDFid jt) ning kustuta need, mida sa ei kasuta ja ei vaja.
  • Tühjenda downloads kaust.
  • Eemalda rakendused, mida sa ei kasuta. 
  • Kustuta mittevajalikud e-mailid ja e-kirjad.
  • Loobu uudiskirjade tellimisest, mida sa ei loe.


ROHKEM MÄLUMAHTU, PAREM TURVALISUS JA VAJALIKU INFO VÕI MATERJALI KIIREM LEIDMINE!

ELEKTROONIKA

  • MTÜ EES-RINGLUS veebist leiad kontaktid, kuhu viia elektri- ja elektroonikaseadmed ning patareid ja akud. 
  • Kuhuviia.ee veebilehelt leiad info, kuhu viia, visata või ära anda elektroonika, aga ka kõik muu nagu riided, pakendid jt. 
  • Müü vana elektroonikaseade (näiteks Yaga, Facebook Market) või anneta/ anna tasuta (näiteks Facebooki Tasuta asjade grupid). 
  • Jälgi kampaaniaid elektroonikapoodides (näiteks “Vana uueks”), kus saab vana seadme kauplusele tagasi müüa ning osta soodustusega uus seade.
  • Kasuta vana elektroonika ning patareide kogumiskaste supermarketites ja kauplustes. 

PS! Kui viid vana seadme kogumiskasti, kogumispunkti või jäätmejaama, siis vii ainult seade, mitte seade koos oma andmetega! Vaata juhist.

Sõna digikelts on tuletatud sõnast igikelts, mis on termin, mida kasutatakse maapinna kirjeldamiseks, mis on olnud pikka aega külmunud (rohkem kui 2 aastat järjest). Selliseid piirkondi leidub Arktika, Siber ja ka Antarktika osades, aga ka mägipiirkondades. Allikas

Allikas: Digikoristus

Artikli koostas noorteinfo valdkonnajuht Kadri Koort

Skip to content