fbpx

Kogemuslugu Darinaga: kasutage kõiki võimalusi, arvestades esmalt oma tervisega

Noorteinfoportaalis Teeviit on novembris kuuteemaks juba mitmendat aastat “Minu noorsootöö võimalused” ning sellel aastal on meile oma loo kirjutanud Teeviit vabatahtlik Darina.

Mina olen Darina ning, tõtt-öeldes, olen juba harjunud esitlema ennast kui üsna aktiivset noort Ida-Virumaalt (18a.), kes naudid elu täiel rinnal ega karda võtta elust maksimumi! Hetkel päris palju aega pühendan õppimisele, kuna õpin 12. klassis ning selle edukas lõpetamine nõuab tohutult vaevu, ent peale õppimise mina olen ka Narva-Jõesuu Noortevolikogu multimeedia-spetsialist, Lastekaitse Liidu Noortekogus Ida-Virumaa esindaja ehk lapse õiguste saadik, aktiivgrupi “Art-Revolutionaries” üks asutajatest ja samuti tegelen vabatahtlikutööga, olles Teeviida noorteinfo koju venekeelse informatsiooni ja meedia tiimi liige. Selle kõrval, minu hing on juba 12 aastat tihedalt seotud muusikaga (mängin flööti) ega saa mina kujuta oma elu ilma selle n-ö võlukepita, mis tihtipeale päästab mind negatiivsete mõtete ja masendava meeleolu küüsist. Noh, lõpuks saaksin nentida, et aeg-ajalt loon värsse ning üritan kõiki väljakutseid avasüli vastu võtta!

Mida tähendab sinu jaoks vabatahtlik töö? Mis tunde sinus vabatahtlik olemine tekitab?

Minu meelest, eelkõige vabatahtlik töö ongi parim moodus enda siseolemuse avastamiseks ja tõhusamaks panustamiseks ühiskonda, mille all mõistetakse ka muudatuste edendamine erinevates valdkondades, kitsaskohtade esiletõstmine ja ühtlasi lahenduste väljatöötamine või siis tingimuste loomine selliste hellade kohtade tugevdamiseks ehk parandamiseks. 

Paljude inimeste jaoks on vabatahtlik töö võrdne tasustamata tööga, mida tihtipeale peetakse juba eos ajaraiskamiseks. Olen üht ja sama lugu kuulnud tohutult palju kordi. Ent ei mõista ega kavatse uskuda, et inimene, kelle südames on siiras tahe olla kasulik teistele, olla toeks ja tõukeks ning kelle teadvuses on äärmiselt palju igasuguseid ideid, mis avastavad rohkem ja rohkem võimalusi, lahendades probleemide klimpi, lausa viidab oma kallist aega. Minu arust, ilma selliste säravate tähekesteta, kes on valmis vabast tahest tagastamatult teostada oma plaane teiste heaks, meie maailm kõigi oma süsteemidega variseks kokku. Kahtlemata, soovisin saada selle motiveeriva ja kogemusi täie maru osaks! Seega vabatahtlik töö aitab üles leida endas neid omadusi ja ajesid, mis tõega teevad meid inimesteks, ühtlasi tagades energia ammutust oma elu probleemidest ja väljakutsetest võitu saamiseks, mõttekaaslaste leidmiseks, enda proovile panemiseks ning uute mäetippude hõlvamiseks.

Kui enda jaoks valisin mina juba ammu aktiivselt osa võtta ühiskonnaelust, see tähendab, et mis iganes vabatahtlik tegevus minu jaoks ongi lahutamatu osa elust. Nagu inspiratsiooniallikas see päästab rutiini käest ehk leevendab argielu hallust, tekitades minus tänulikkuse tunnet, et mul tegelt on olemas need võimalused, et minu ümber on need hämmastavad, pealehakkajad ja oma erilise vaatega inimesed, et see maastik on loodud just selleks, et noored nagu mina võiksid oma potentsiaali avastada. Selle kõrval, ei välista vabatahtlik töö ka kõrget vastutuse taset ega kindlat koormatust. 

On päris raske vastu vaielda sellele, et alustades tegeleda vabatahtliku tööga, Sina alustad ka vapustavat teekonda enda, maailmas toimuva ning inimsuhete olemuse paremini mõistmisele!

Kuidas see kõik alguse sai? Kui palju sul on erinevaid kogemusi? Mis sa teinud oled?

Esmakordselt puutusin kokku vabatahtliku tööga circa 5-6 aastat tagasi, kui kehalise kasvaja õpetaja palus minu klassi õpilastel (küllap olimegi kõige aktiivsemad tol ajal) aidata ühe spordiürituse korraldamises ja läbiviimises. Mina koos sõbrannaga nõustusime hea meelega seda soodustama! Sellest hetkest saadik mina nagu orav rattas pidevalt keerlesin, olles vabatahtlikuna niisugustel üritustel (teate-, maratoni-, lühimaa-, krossijooksud). 

Aja jooksul hakkasin ka n-ö oma mõjusfääri laiendama – nelja päeva kestel olin vabatahtliku rollis ka “Baltic e-Sport Event” ürituse raames ning veel paar kordi kahe eelmise aastaga, ent tahtsin anda oma panuse veelgi suuremal määral. Siis küsin endalt: 

  • mis täpselt Sulle huvi pakub?
  • millised ühiskonna probleemid torkavad Su silma?
  • milliseid neist Sina saaksid lahendada või kaasa mõjuda lahendusele?

Ja 10. klassis leidsin endale korraga 3 imelist võimalust alaliselt tegeleda vabatahtliku tööga ja veelgi koronakriisi ajal. Kuna olen huvitatud valdkondades, mis on tihedalt seotud noorte osaluse, kaasamise, koolitamise, toetamisega ning siiralt armastan ajakirjandust, siis Teeviit pakub mulle tohutult palju teisendeid oskuste praktiseerimiseks ning oma eesmärgi täitmiseks. Julgen nimetada vabatahtlikuks tööks ka seda, et Lastekaitse Liidu Noortekogus  tegelen sellega, et soodustan laste õiguste tagamist ja lapsesõbraliku ühiskonna kujundamist, avaldades mitte ainult oma arvamust, vaid ka oma kogukonna laste ja noorte häält, ning aktiivselt tegutsen samuti meie aktiivgrupis “Art-Revolutionaries”, kus me sõpradega (ja teiste vabatahtlikega) loome kunstiobjekte Kreenholmi manufaktuuri disainide kogu alusel Narva linnaruumi vääristamiseks ning turislike vaatamisväärsuste loomiseks, sealjuures linna ajalugu uurides ja tunnustades.

Miks just Teeviit? Mis sulle Teeviit puhul meeldib?

Miks just Teeviit? Vastus on päris lihtne. Minu jaoks on äärmiselt oluline kaasata ja teavitada noori, kellel emakeel on vene keel, ühendada inforuumi ja igasuguseid vastastikmõju kanaleid eestikeelsete ja venekeelsete noorte vahel. Siuke sisemine tahe muuta olukorda, mis on tihedalt seotud killustatuse, noorteinfo kättesaadavuse ja isegi info- ja kultuurieraldatusega, pani mu silmad särama ja südame värisema, kui nägin, et noorteinfoportaal Teeviit otsib oma meeskonda huvitatud noori.

Elades kogukonnas nagunii näen seal kitsaskohti, siis ühel hetkel mõistan, et ma saan ju ise panustada, et olukorda kuidagi paremaks muuta ning lõpuks ometi alustada tegutsemist. Ei taha ma kaevata ega pruugi loota kellegi teise peale. Teeviit on praegusel hetkel ideaalne maastik oma eesmärkide elluviimiseks.

“Ise minna ja midagi ära teha, ootamata, et keegi teine tuleks seda tegema“ – kõlab nagu moto.

Millised ülesanded sul Teeviidas on?

Praegusel hetkel mina tegelen postitustega VK-sotsiaalvõrgustikus, tõlgin artikleid või siis teostan nende tõlkimisega seotud kontrolli ning seda selleks, et need artiklid saaksid ilmuda Teeviida leheküljel ning oleksid kättesaadavad, arusaadavad ja meelitaksid ka vene keelt kõnelevaid lapsi ja noori. Peale selle, mina ise ka kirjutan artikleid, arvamuslugusid ning võtan intervjuusid päris ägedate inimestega, ent viimasel ajal keskendun ju teistele asjadele ning panen end proovile, teostades igasuguseid isiklikke eesmärke, olles meie tiimis n-ö erinevatel ametikohtadel. Ikka mina kutsun ka aktiivselt osa võtma igasugustest Teeviida väljakutsetest, mängudest ja bingost sotsiaalmeedias ning osalen ka ise!

Kõige suurem elamus või kõige tähtsam kogemus, mis sa oled selle aja jooksul saanud?

Võiks öelda, et esimene Teeviida vabatahtlike kohtumine reaalses elus tõi endaga kaasa tohutult palju positiivseid emotsioone, täitsa uusi kogemusi ning õhkkond tutvustamise, loengute ja tööprotsessi vältel oli imeline ja üha innustas edasi liikuda, arendada oma n-ö strateegiat, kuidas teha kontenti paremaks ja lapsi-noori ahvatlevamaks. Pärast pikka aega distantsõppel see tundus nagu värsket õhku janutäis! 

Kõige tähtsam kogemus või õieti arusaam seisnes selles, et Sina võid olla kasulik ja tegeleda päris paljude asjadega, kas on see vabatahtlik töö, uue keele õppimine või siis programmeerimine, isegi sel juhul, kui kõik asjaolud sunnivad Sind kodus arvuti taga istuda ning avalike kohtade külastamisest keelduda. Loomulikult, mina kartsin, et lockdown ja igasugused piirangud kriipsutavad minu plaane maha ning riisuvad määratu võimaluste hulga, ent töö Teeviidas näitas, et vastupidi – see avab hoopis teise maailma!

Millist väärtust omab vabatahtlik töö sinu jaoks või sinu elus?

Mina leidsin vabatahtlikus töös siuke lõõgastuse ja arusaamise, et Sina liigud õiges suunas, tehes neid asju, mis muudavad maailmapilti mitte ainult Sinu teadvuses ning nähes tulemusi, mis annavad hoogu tervele elukäigule. Kui lähemalt mõtiskleda selle üle, millist väärtust omab vabatahtlik töö, siis, kahtlemata, see avaldub selliste omaduste omandamises nagu otsustavust, usk endasse ehk inimestesse, ohvrimeelsust ja teadlikkust.

Mida sa elus veel väärtustad?

Surmkindlalt, armastus. 

Tihtipele selle sõna all mõistetakse eelkõige sügavat kiindumust kahe inimese vahel või erakordset tunnet, mis laseb inimesel ilma põhjuseta paista sees ja välispidiselt, ent mina olen siiralt veendunud selles, et armastus hõlmab nii hiiglasliku energiavaru ning nagu mingi imevägi õigel ajal see tunne innustab ja ergutab, vajadusel rahustab ja kõvasti motiveerib, kui ainuke asi, mida tahad ja suudad teha, on leida õlad, mille najal nutta. Olenemata igasugustest asjaoludest, armastus Sinu sees laseb vastu võtta tänulikkusega kõiki raskusi, väljakutseid ja takistusi Sinu teel. 

Päriselt inimesed, kes on armastusest tulvil (see ei tähenda, et nad on kellessegi armunud), oskavad tagastamatult anda, neil on hästi arenenud empaatiavõime, hoolitsus, kaastunne, südamlikkus võrreldes teistega, kelle jaoks, näiteks, vägivald ongi norm.

Inimestel, kes väärtustavad armastust kui elu hüve või hindamatu kingitus, on veel eluvaim sees, sest see armastus avaldub igas sõnas, teos, pilgus… Mina üldse ei kujuta ette, kuidas võib midagi luua ilma armastuseta.

Mäletan kuskilt päris olulisi minu jaoks kirjaridu:

“Armastuse imevägi

voolab Päästja südamest,

Tungib kogu ilmast läbi,

päästab hingi pattudest…”

See ongi tõsi.

Ikka väärtustan ka oma elus perekonda, neid inimesi, kes lähevad minu eest kas või tulle! Nimelt ka vastupidi. Väärtustan tänapäeval väga inimlikkust, kuna tegelikkuses veelgi harvemini sellega kokku puutun.

Positiivne suhtumine.

Positiivse suhtumisega saab mitu asja neutraalsest heaks pöörata ja sellised hetked teevadki päeva/kuu/aasta/elu palju-palju ilusaks.

Sul on võimalus öelda midagi noortele, mis sa tahad öelda?

Paar kuud tagasi mina ütleksin: “Kasutage iga võimalust, mis visatakse sisse Teie ellu!”. 

Ent praegu ütlen ju niimoodi: “Kasutage kõiki pakkuvaid võimalusi, arvestades esmalt oma füüsilise ja vaimse tervisega. Pole mõtet kontimurdvat kandami selga vinnata, kui on olemas kõlapind, aeg ja jõud, ainult siis tehke!”

Artikkel on valminud 2021. aastal.

Skip to content