fbpx

Appi, mul on vistrikud! Mida teha?

Teismeeas tekib kehas mitmeid muutusi. Keha võtab aina rohkem täiskasvanu kuju ja vormi, tekib seksuaalne huvi, emotsioonid võivad kiirelt vahelduda ja palju muud. Muutustega võib kaasneda ka vistrike teke nii näole, kaelale kui seljale. Miks vistrikud tekivad ja mida sellises olukorras teha?

Teismeeas on tavaline, et kehas hakkavad aktiivselt tööle rasunäärmed. Mõnel töötavad need kiiremini ja mõnel aeglasemini – see erineb inimesest. Rasunäärmed töötavad peamiselt meessuguhormoonide toimel, mida ka naise organism veidi toodab.

Rasunäärmed töötavad kõige aktiivselt näopiirkonnas, kaelal, rinnaesisel ja seljal ning sinna ka vistrikud kõige enam tekivad. Kuid pole ka harv see, kui mõni vistrik tekib ka mujale, näiteks peanahale, kõrva peale, kaenla alla ja muudesse kohtadesse.

  • Rasul, mis kehale tekib, on eelkõige ülesanne kaitsta nahka. Kui keha toodab rasu suurtes kogustes (mis juhtub enamasti teismeeas), võib rasu ummistada nahapoorid ning nahale tekib tumeda täpikesena rasukorgike ehk komedoon.
  • Vistrikud ehk akne ongi rasunäärme põletik – bakterid tungivad pooridesse, musta täpikese ümber tekib punetus, koht on valulik ja peagi tekib ka kollakas mädakorgike.

Vistrikud võivad tekitada halba enesetunnet või ebakindlust, sest kõige ebasobivamal ajal võib tekkida punnike just sinna, kuhu võiks seda oodata – näiteks otsa ette või nina peale!

Mida teha?

  • Puhasta nägu regulaarselt spetsiaalse puhastusvahendiga, mis eemaldab rasu ja teeb naha hästi puhtaks.
  • Otsi abi apteegist – puhastusvahud, geelid, kreemis ja toonikud tulevad nahahooldusel kasuks.
  • Kui vistrikute ja nahahooldusega iseseisvalt kodus enam hakkama ei saa, pöördu nahaarsti, perearsti või noortenõustaja poole.

Ära unusta, et vinne pigistada pole soovitatav, kuna nii võib kergesti põletik veelgi süveneda ja hiljem jääda arm!

Artikkel on koostatud noorteinfoportaal Teeviit poolt Seksuaaltervise veebilehe allika põhjal

Skip to content