fbpx

Annetamistalgud ehk heade tegude päev

Statistikaameti andmetel on Eestis u 445000 annetajat. Annetamise aktuaalsus kerkib rohkem esile just nimelt jõulude ajal, seda näiteks erinevate saadete nagu “Jõulutunnel” ja “Inglite aeg” kaudu. Kuid kas teadsid, et ka novembris leiab aset üks õilis ettevõtmine: annetamistalgud. Just talgute teemal tegime juttu Heleene Lippmaaga.

Mis on annetamistalgud? Kust tuli idee selline ettevõtmine ellu kutsuda?

Annetamistalgud pärinevad ülemaailmsest liikumisest Giving Tuesday, mis kutsuti ellu vastukaaluks Mustale Reedele. Eesmärk on, et kulutamise päevale oleks vastukaaluks päev, kus tähelepanu on andmisel ja headel tegudel. Sellepärast on Annetamistalgud igal aastal novembri lõpus, sest talgud on rahvusvahelise kokkuleppe alusel mustale reedele järgneval teisipäeval. Giving Tuesday toimub paralleelselt ligi 100 riigis üle maailma!

Miks võiks/peaks inimesed annetama? 

Annetamine on üks lihtsamaid viise aidata kaasa tegevustele, mida oluliseks pead. Annetajate abiga päästetakse elusid, aidatakse hättasattunuid, ennetatakse ja lahendatakse probleeme, korraldatakse kultuuri- ja spordisündmusi, tegutsevad õpi- ja huvialaringid.

Ühiskonnad, kus heategevus on au sees ja levinud, on tugevamad, õnnelikumad, tervemad, turvalisemad ja edukamad.   

Millist kasu toob annetamine annetajale?

Käitumisteadlased toovad välja, et regulaarne heategevus muudab annetajat õnnelikumaks, nagu muudki tegevused, millega teistele kasulikud ja nende silmis hinnatud oleme. Õnnelikud inimesed on enesekindlamad, tõhusamad oma tegevustes, tervemad, saavad elus paremini hakkama.

Kuidas annetamistalgutel osaleda? Kas annetamistalgute lehel saab annetada vaid annetamistalgute raames? Või saab seda teha aastaringselt.

Kõige lihtsam viis annetamistalgutel osaleda, on valida kaardilt endale meelepärane organisatsioon ning toetada nende tegevust jõukohase annetusega. Talgute raames korraldavad erinevad vabaühendused heategevuslikke üritusi või muid tegevusi, mis aitavad leida uusi annetajaid ning tugevdada sidemeid olemasolevatega. Annetamistalgute lehel saab annetada vaid talgute raames, kuid talgukaart võimaldab leida infot ühenduste ja organisatsioonide ning nende toetamise võimaluste kohta.

Kas on võimalik panustada ka muud moodi kui rahaliselt?

See oleneb vabaühendusest ja selle tegevusest. Kasu võib olla ka riietest või muudest esemetest, mida sa ise enam ei vaja, kuid mida teised saaks kasutada. Samuti võib olla kasu sinu ajast, teadmistest ja oskustest, mida saad vabatahtliku abilisena pakkuda. Võimalusi on palju ning täpsemalt maksab uurida nende käest, keda aidata soovid (ning kindlasti mitte solvuda, kui neil parajasti sinu asju vaja pole või vabatahtlikele rakendust ei leidu).

Kas annetada on ohutu? Kuidas ma tean,et minu annetus jõuab abivajajani?

Ükski rahaline tehing – olgu millegi ost-müük, laenamine, investeerimine või siis annetamine – pole 100% riskivaba. Eesti heategevuses pole oht petturite ohvriks langeda suur, kuid mõistlikud ettevaatusabinõud aitavad vähendada halbade kogemuste võimalust.

  1. Ära anna oma raha suvalisele küsijale tänaval või sotsiaalmeedias, kelle puhul on keeruline kontrollida, mis annetusest edasi sai. 
  2. Vali toetamiseks üks või mõned organisatsioonid, kelle tegevusega jõuad end kursis hoida. 
  3. Kui kõhkled, võta rahulikult aega, kogu infot. Iga tõsiseltvõetav vabaühendus jagab meeleldi infot, mille jaoks ta annetusi kogub, kuidas neid kasutab ja mis tulemusi on saavutanud, kuid seejuures ka sellest, millised on ta tegevusega kaasnevad riskid ja kuidas neid maandatakse. Kui selline info pole kergesti leitav, pole mingit põhjust sellele organisatsioonile annetada.
  4. Nõu küsimiseks võid alati pöörduda vabaühendusi ühendava ja annetamiskultuuri edendamisega tegeleva Vabaühenduste Liidu poole.

Intervjueeris noorteinfoportaali Teeviit vabatahtlik Laura- Liisa Tõldsepp.

Skip to content