fbpx

Anita Algus: “Iduettevõtte alustamine- enne tee ja siis mõtle!”

Noorteinfoportaali Teeviit novembrikuu teemaks on noorsootöö võimalused. Sellega seoses oleme teinud Anita Algusega intervjuu, et arutada ettevõtte loomise kunsti ja rääkida iduettevõttest Konnekt.

Räägi natuke endast- kes oled ja millega tegeled?

Olen 18-aastane Hugo Treffneri Gümnaasiumi abiturient Anita Algus. Ma olen natukene nagu Hunt Kriimsilm, kellel on üheksa ametit. Peamiselt tegelen igapäevaselt oma iduettevõtte Konnektiga, millega arendame mobiilirakendust. Lisaks tegelen ajakirjandusega, praegu koolilehes, kuid suvel olin Õhtulehes uudistetoimetuses reporter. Mu suur kirg on ka vabatahtlik töö.

Mis on Konnekt?

Konnekt on minu teine pere. Lugeja jaoks tähendab Konnekt muidugi vist esmalt mobiilirakendust. Tegelikult on Konnekt mobiilirakendus, millesse saab panna oma plastikkaardid. 1. novembril tuli turule mÕpilaspilet Tartu koolidele. Sellega saab end nüüd valideerida sööklas ja raamatukogus ning ununenud õpilaspileti pärast ei peagi muretsema.

Kuidas Konnekt töötab?

Lihtne — laed alla rakenduse, registreerid end Smart ID abil ja rakendusse ilmub Su õpilaspilet. Koolis tuleb lihtsalt kas kleebisel olevat QR-koodi läbi rakenduse skännida või meie kleebist telefoniga puudutada.

Kuidas tuli idee millegi sellise välja arendamiseks?

Konnekt sündis kui ma end Kristiine Keskuse põõsas oma geograafia- ja ettevõtlusõpetaja eest nädalavahetus enne olümpiaadi peitsin. Kogu see jama tekitas minus suuri süümepiinu ja ma mõtlesin, et järgmisel õppeaastal tuleb kindlasti õpilasfirma teha, et oma lodevus heastada.

Niisiis võtsingi ühendust Jürgeniga (meie turundusguru) ning koos asusime otsima viimaseid liikmeid. Grete (meie hull geenius) lisandus Konnekti tiimi võistluse tõttu, mille me Jürgeniga organiseerisime – Nimelt pidi Grete turundama kartuleid õhupalli sees. Kuna mul on varasemalt väike ärinaise kogemus minifirma tegemisest, tahtsin ma seekord mingeid vigu vältida – esimene neist oli ühe inimese ideega firma tegemine. Seetõttu läksimegi me UT sTARTUp Labi STARTER Tartu hackaton’ile, et tulla ühiselt maailmamuutvale ideele. Vaatasime seal oma rahakotte ja mõtlesime, et nii ikka ei saa – need tuleb korda teha!

Esialgu mõtlesime me teha (mitte nii lahedaid) puidust käevõrusid NFC kiibiga, et neid poes saaks piiksutada. Õnneks teadis loodus aga, et see pole meie potentsiaal ja meie toote esialgne kõrge omahind (215€ võru kohta!) suunas meid äppi arendama. Ning siin me oleme! Palju kaotatud unetunde, kümneid ärikohtinguid ja võrreldes praeguse tiimikoosseisuga 100% liikmete kadu hiljem on Konnekti äpp kohe varsti Sinu nutisõbras.

Me tahtsime olla 2020. aasta kevadel hulljulged ja teha midagi, mida ükski teine õpilasfirma ette pole võtnud. Veelgi enam, me tahtsime katkises maailmas veel ühe killu tagasi õigesse kohta liimida.

Mis olid raskused ja kuidas neist üle saadi?

Raskuseid on olnud tohutult ja need olnud seotud erinevate asjadega. Näiteks võttis hoogu korralikult maha, kui saime teada, et Tartu linn peab tohutu summa juurde maksma, et olemasolevaid süsteeme uuendada. Me ei lasknud siiski pead norgu ja üheksa kuud hiljem nad selle investeeringu ka tegid. Tuleb lihtsalt tegevusega järjekindel olla! Muidugi on olnud hunnik “pimedaid öid” arenduse poole pealt, sest seal tuleb pidevalt ette mingeid takistusi. Nendes olukordades teeme kiired kõned mentoritele ja asjad lahenevad nagu võluväel. Kui midagi ise ei oska, siis tasub alati targematelt küsida.

Mida soovitaksite noortele kes enda iduettevõtet asutada sooviksid?

Enne tee ja siis mõtle! Lihtsam on alustada ja tee peal õppida kui õppida ja seejärel alustada. Kõik, mis Sa arvad, et suudad saavutada, ongi sinu saavutuse piirides. Ausalt! Vaata üle, et Su tiimi kuuluksid inimesed, kes sinu praeguseid oskuseid täiendaksid mõne uuega. Sedasi on lihtsam tööd jagada ja raskustega toime tulla. Alusta probleemist — raske on müüa asja, mida kellelgi tegelikult vaja pole. Sul endal pole ka pikas perspektiivis sedasi motivatsiooni asja juures olla, sest sa jääd ilma nendest samastumismomentidest kliendiga. Mind motiveerib väga kui kasutajad räägivad, et neil jäävad kogu aeg kaardid maha ja keegi lõpuks lahendab (meie näol) seda probleemi. Veel üks minu isiklik soovitus — leia tiim ja seejärel see ühisosa idee jaoks. Sedasi armute koos oma probleemi ja leiate tugevaima lahenduse.

Küsis sisuloome- ja koostöösuhetetiimi liige Astrid Kaelep

Artikkel on avaldatud 2021. aastal

.

Skip to content