Mis juhtub alkoholijoobes juhtides?
Alkoholi või uimasti mõju all sõiduki juhtimine on rangelt keelatud ning ohtlik nii sulle endale kui ka teistele liiklejatele. Mis juhtub inimesega joobeseisundis ja millised tunnused võivad avalduda?
Alkohol sisaldab etanooli ja mõjub inimesele uimastavalt, tekitades sõltuvust. Mida kogeb inimene, kes juhib sõidukit alkoholijoobes?
Alkohol mõjutab nägemist, koordinatsiooni ja reaktsioonikiirust. See tähendab, et joobes juht võib:
- reageerida ohuolukorras aeglasemalt,
- sõita liiga kiiresti või liiga aeglaselt,
- sõita üle äärekivide,
- kalduda sõidurealt või sõita ebaühtlaselt,
- unustada kasutada suunatulesid, tulesid või helisignaali,
- eirata valgusfoori punast tuld või stop-märki,
- sooritada ohtlikke möödasõite.
Juba väikese koguse alkoholi (20–50 mg) korral halveneb inimese võime hinnata ohutut pikivahet või vastutulevate sõidukite kiirust.
Uimastid on psühhoaktiivsed ained, mis mõjutavad närvisüsteemi ning muudavad inimese enesetunnet, käitumist ja ümbritseva keskkonna tajumist. Mida kogeb inimene, kes juhib sõidukit uimastijoobes?
Uimastid võivad põhjustada järgmisi muutusi:
- aeglasem reageerimine ja häiritud koordinatsioon,
- keskendumisraskused,
- unisus ja väsimus,
- hägune nägemine või hallutsinatsioonid,
- paanikahood,
- liigne enesekindlus, mis võib viia ohtlike manöövriteni ja riskikäitumiseni.
Nii alkoholi kui ka uimastite mõju avaldub igal inimesel erinevalt – loetletud sümptomid ei ole lõplikud. Kui enesetunne on halb või tajud ohtu, helista kohe numbril 112.
Pea meeles – kainenemine võtab aega!
Alkohol väljub kehast keskmiselt kiirusega 0,1 promilli tunnis. Kainenemise kiirus sõltub inimese soost, kehakaalust, pikkusest ja sellest, kui palju ja mida on eelnevalt söödud. Üldiselt kestab kainenemine 3–18 tundi, sõltuvalt tarvitatud alkoholi kogusest.
Uimastid väljuvad kehast aeglasemalt ning see sõltub aine tüübist, kogusest ja tarvitamise sagedusest. Mõne aine jälgi võib kehast leida veel neli kuud hiljem, teiste puhul möödub mõju mõne päevaga.
Seega – ka hea enesetunde korral ei tohi vahetult pärast tarvitamist rooli istuda!
Joobes juhtimine võib lõppeda õnnetuse ja pahandustega
Joobes juhtimine on äärmiselt ohtlik – nii juhile endale kui ka teistele liiklejatele. See võib viia liiklusõnnetuseni ja rängal juhul isegi inimelude kaotuseni.
Lisaks on joobes juhtimine seadusega karistatav. Karistus sõltub joobe astmest ning võib ulatuda rahatrahvist ja juhtimisõiguse peatamisest kuni vangistuseni.
Kust saada abi alkoholi või uimastitega seotud probleemide korral?
Kui tunned, et sul võib olla probleeme alkoholi või narkootikumide tarvitamisega, on oluline sellest kellegagi rääkida. Võib-olla saad rääkida usaldusväärse sõbra, vanema või õpetajaga. Kui see tundub keeruline, ära jää üksi – Eestis on mitmeid tasuta ja usaldusväärseid tugiteenuseid, kuhu saad julgelt pöörduda:
- Peaasi.ee – vaimse tervise portaal, kust leiab infot sõltuvuse, ärevuse ja meeleolu teemadel. Samuti saab broneerida tasuta veebinõustamist.
- Narko.ee – siit leiab infot narkootikumide mõju ja abi saamise võimaluste kohta. Olemas ka anonüümne vestlusaken nõustajaga.
- Tervise Arengu Instituudi nõustamisteenus – Alkoinfo portaalis saab infot alkoholi mõjude ja tarvitamise piiramiseks. Vajadusel saab ühendust võtta spetsialistidega.
- Sotsiaalkindlustusameti ohvriabi kriisitelefon 116 006 – kui oled sattunud ohtlikku olukorda või vajad kiiret tuge.
Pea meeles – abi otsimine on märk tugevusest, mitte nõrkusest. Igal inimesel võib elus ette tulla keerulisi hetki, aga abi on alati olemas.
Allikas: Iirimaa noorteinfoportaal Spunout artikkel “Drink and drunk driving“
Allikas: Sotsiaalministeeriumi veebilehe alamleht “Alkohol“
Allikas: Narko.ee veebilehe alamleht “Narkootikumide mõju kehale“
Allikas: Liikluskasvatuse veebilehe jaotis “Täiskasvanule“