fbpx

Aktiivne noor Liise Timmo: õpilasesinduse telgitagustest

Tegime intervjuu Teeviit Juuniori peatoimetaja Liisega, kes jagab oma kogemust õpilasesinduses (ÕE-s) tegutsemisest ja jagab sealt saadud kogemusi. Lisaks annab ta soovitusi, kuidas ÕE edukalt toimima saada.

Räägi natuke endast ja kuidas sattusid ÕE liikmeks.

Minu nimi on Liise Timmo, täna õpin Tallinna 32. Keskkoolis, lõpuklassis. Hetkel enam aktiivselt õpilasesinduses ei toimeta, aga minu teekond oma kireni ning tööni, mida teen praegu, algas kuuendas klassis, kui õppisin Tallinna Nõmme Põhikoolis. Tegin ühel talvehommikul otsuse, et ma tahaksin liituda oma kooli õpilasesindusega ning sealt hakkas see lumepall veerema.

Millega ÕE tegeleb?

Õpilasesindus üldiselt tegeleb õpilaste huvide eest seismisega ja koolielu arendamisega, see tähendab, et ÕE korraldab üritusi, et muuta õpilaste koolielu huvitavamaks. Kui kooli juhtkonnal on küsimus õpilastele või tahavad õpilaste arvamust, siis pöördutakse just õpilasesinduse poole. 

Milline on olnud sinu kogemus ÕE liikmena?

See on olnud kohutavalt äge, nii mitmekülgne ja arendav! See on kinkinud mulle väga mitmeid kihvte sõpru, meeldejäävaid mälestusi ja suure kogemustepagasi – olgu selleks kooli hoolekogus või juhtkonna ees õpilaste esindamine, tiimi juhtimine, sündmuse korraldus, avalik esinemine vms. 

Mida on andnud sulle ÕE liikmeks olemine ning milliseid kogemusi oled saanud?

Läbi õpilasesinuse sain oma esimesed organiseerimise kogemused – kuidas korraldada erinevaid sündmusi, kuidas teha ajakavasid, kuidas sündmust reklaamida ja palju muud. Õpilasesinduses liikmeks olemine näitas mulle, kuidas töötada tiimis, kuidas koosolekuid juhtida ning mida kõike on võimalik teha tiimiga, mis töötab ühise eesmärgi nimel! l

Milline on olnud sinu viimase aasta eduelamus õpilasesinduses?

Nii nagu mainisin – täna enam õpilasesinduses aktiivselt ei tegutse. Küll aga vean oma kooli spordihuvigruppi – Tallinna 32. Keskkooli Spordivaimu. Suurima eduelamusena toon välja ühe kihvti projekti, mis on väga südamelähedane – Päkapikuküla 2022. See on üks suur jõuluvana kingivabrik, mida lapsed läbivad takistusrajana. Osalisd peavad ronima, hüppama, roomama, palli viskama, jooksma ja palju ägedat veel! Üheskoos Spordivaimuga panime liikuma rohkem kui 300 algklassilast! Siin on üks tore kokkuvõttev video sellest.

Mis on sinu soovitused, et ÕE hästi toimima panna?

Esmalt tuleb leida põhjus-probleem, miks ÕE ei toimi ning siis hakata sellele probleemile lahendust otsima. Seda on tunduvalt lihtsam teha kahe- või kolmekesi. Koos mõtteid põrgatades on kergem lahendusi leida. Aga ma arvan, et kõige alus on aktiivsed õpilased ja toetav huvijuht. Kui need on olemas, siis saab juba vaikselt minema hakata – mõelda, mida tahaks korraldada, kuidas ja miks! Lisaks võib uurida Eesti Õpilasesinduste Liidu kohta. Nad pakuvad mitmeid erinevaid koolitusi, kuidas õpilasesindus käima lükata, toetavad ja aitavad. Siin on link: https://opilasliit.ee/

Kuidas õpilasesinduses kasutada õpilaste kaasamist?

Õpilaste kaasamine õpilasesinduses sõltub suures osas ÕE presidendist ehk inimesest, kes ÕE tööd ja tegemisi eest veab ning juhib. Presidendi oluline roll on jagada ülesanded tiimiliikmete vahel ära ning ise tegutseda kõige vähem. Juhi kõige olulisem töö on luua oma tiimiliikmetele võimalused, et nad saaksid rakendada oma täit potentsiaali. Samuti olla alati koosolekutel kohal ning jälgida, et kõik asjad liiguksid, eesmärgid saaksid täidetud, inimestel oleksid vajalikud tegevused tehtud. Vajadusel ka tuletab meelde, mida kellelgi teha oli vaja. Samuti uurib ja toetab, kuidas meeskonnaliikmetel läheb. Kui juht ei tee kogu korraldustööd ise ning tegeleb nende asjadega, mis on tema ülesanded, siis ongi võimalik õpilasi kõige rohkem õpilasesinduse töösse kaasata. 

Kuidas tulla toime, kui asjad lähevad valesti?

Rõhutan siinkohal – see, et asjad lähevad teinekord teistmoodi, kui plaanitud oli, on täiesti okei! Me oleme koolis ning praegu on ideaalne võimalus proovida, katsetada ning teha vigu. Vigadest saab alati õppida. Kui tegevused ei lähe plaanipäraselt, siis on hea alati peale üritust koos tiimiga maha istuda ja analüüsida – miks läksid asjad nii või naa ning mida saaks teinekord paremini teha. Niimoodi see kasvamine ja arenemine toimubki! 

Kuidas hoiate meeskonda (ÕE liikmeid) hästi koos ja ühtsena?

Meeskonda hoiab koos ja ühtsena lähedased ja mõnusad suhted! Kui tiimis tunnevad inimesed end hästi, neil on lõbus, siis ka koostöö toimib palju paremini! Turvalisi ja häid suhteid loovad aga vahvad koosviibimisega. See kasvatab tiimi ühtsemaks. Igasugused ühised koosolemised – bowling, sport, filmiõhtud ja palju muud on selleks ideaalsed võimalused!  

Miks sa soovitad õpilasesindusse kandideerida?

Ma soovitan õpilasesindusse kandideerida, sest see on suurepärane koht, kus õppida iseennast tundma – mõista, mis meeldib, mis mitte, milline inimene oled meeskonnas ja nii edasi. Mina sain just tänu õpilasesindusele aru, et mulle väga meeldib igasugune organiseerimine ja korraldamine, samuti juhtimine ja meeskonnatöö koordineerimine, mis tuli mul hästi välja. See õpetas mulle, et elu osas tuleb olla avatud ning proovida erinevaid asju – mitte kunagi ei tea, mis tohutult ja pööraselt meeldima hakkab. Ma isegi ei osanud mõelda enne õpilasesindusse astumist, et mulle midagi säärast meeldida võib. Lisaks saab sealt mitmeid uusi sõpru erinevatest klassidest! 

Artikli autor on noorteinfoportaali Teeviit vabatahtlik Hanna- Maria Johanson.

Foto: Kenneth Kadastik

Skip to content