fbpx

Aktiivne noor Kerttu: noortevolikogus olles aitad muuta noorte elu paremaks

Oleme teinud intervjuu Kuusalu noore Kerttuga, kes tegutseb aktiivselt kuusalu valla noortekogus. Uurisime, kuidas saavad noored panustada kogukonda, millega noortevolikogu tegeleb ning miks võiks üks noor noortevolikokku kandideerida.

Räägi natuke endast: kes oled ja millega tegeled? 

Olen Kerttu, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia muusikapedagoogika eriala esimese kursuse tudeng. Sünnilt ja päritolult olen saarlane, praegu käin hommikuti kooli maalt (ja hobusega). Küll aga mitte Saaremaalt, vaid armsast ja loodusrikkast, samuti mereäärsest Kuusalu vallast.

Kuidas sa sattusid Kuusalu noortevolikokku?

Noortevolikogusse sattumine oli tegelikult üpris juhuslik, olin enne kandideerimistähtaega  noortevolikogu valimistest kuulnud ning selle enda to-do listi riputanud, kuid otsus, et tahan kindlasti proovida ja olla osa millestki uuest ning vingest oli 100% kindel alles siis, kui tähtaeg juba valjult uksele koputas. Vastasin küsimustikule, kus pidi ennast tutvustama ning kirjeldama oma motiveeritust ja seda, mida uut sooviksin valla noortele pakkuda. Valimised toimusid sedel- ja elektroonilise hääletusena. 2021. aasta maikuus avalikustati Kuusalu valla Noortevolikogu esimene koosseis ja mina olin nendest üheksast õnnelikust toredikust üks. 

Kuidas saavad noored panustada kogukonna ja enda lähiümbruse heaks? Too mõni näide.

Noored, kes ei kuulu noortevolikogusse, saavad panustamist alustada sellega, et mõtiskleda noorte elu üle enda kogukonnas – kindlasti mõelda sellele, et mis on hästi, kuid ka sellele, mis võiks paremini olla. Kui siis need mõtted ja ettepanekud jõuavad noortevolikoguni kas suusõnaliselt, meili teel või Instagrami sõnumite kaudu, on eriti priima, sest meie oleme sild valla noorte ja vallavalitsuse vahel, kes annavad meile rohkelt võimalusi asju paremuse poole muuta – on vaid vaja head ideed. Üsna tihti saavad need ka teoks. Mõtted võivad olla nii väikesed, nagu näiteks mõni kindel koolituse idee, kui ka suuremad, nagu näiteks tasuta maakonnaliinide ühistransport kuni 26-aastastele noortele või välijõusaali rajamine. Meie noortevolikogu on nii Instagrami küsimustiku kui ka rahuloluküsitluse kaudu noortelt sisendit küsinud. 

Alati võib noor kirjutada mõnele sündmuse või muu ettevõtmise korraldajale, et soovib protsessist osa võtta vabatahtlikuks olles. Muidugi on olulised ka tavalisena näivad asjad, mida tihti eiratakse, nagu prügi ning jäätmete viimine sinna, kus on nende koht.

Millega te Kuusalu noortevolikogus tegelete, too mõni näide, mille üle eriti uhke oled?

Nende pea kahe aasta jooksul oleme enamasti korraldanud üritusi, näiteks helkuripüügi, kus jagasime meie noortevolikogu logoga helkureid; suvise ujumisväljakutse, mille auhinnaks Kuusalu noortevolikogu logoga rätikud ning meened vabatahtlike päästjate poolt; äsja saatsime valda eelnõu, mis tegi ettepaneku, et (üli)koolis käivad noored saaksid maakonnaliinidel tasuta sõita; muidugi ka Kuusalu Muusikafest 2022, mille eest saime valla tänuüritusel endalegi suureks üllatuseks, kõikide teiste suurte ja imeliste tegude kõrval preemia “AASTA TEGU”. Festivalil esinesid kohalikud noored ning Vennaskond ja omakandimees Bad Art. Meie eesmärgiks korraldamisel oli turgutada ägeda ja vaba vabaõhuüritusega noorte vaimset tervist, pakkuda võimalust esinemiseks ning tuua kokku nii vanad kui noored. 

Mõnikord väljakutsuv, kuid tore on liikmete poolt sotsiaalmeedia aktiivsena hoidmine, et koguda sisendit, hoida end pildis ning võib ka öelda, et tekitada nii meile kui ka jälgijatele armas ja põnev “pesake”: seal oleme koostanud liikmete kohta valikvastustega küsimustikke ning teinud ülevaateid oma päevadest, emakeelepäeva teste, tuletame meelde ning jagame infot rahvakalendri tähtpäevadest, vahendame noortekeskuse, kellega tihedalt koostööd teeme, kuulutusi jpm. 

Mis roll on noortevolikogul Sinu vallas?

Meie noortevolikogu ülesandeks on noori puudutavate küsimuste arutamine, noorte esindamine ja nende huvide kaitsmine Kuusalu vallas, vallavolikogule- ja valitsusele noorte huvidest ning vajadustest lähtuvalt ettepanekute tegemine, noorte kodanikualgatuse ning arvamuse avaldamise julgustamine. Lisaks koostöö arendamine teiste valdade ja linnade noortevolikogudega: meie oleme seda teinud Rae noortega, kellega korraldasime 2022. aastal Osaluskohviku, ning Pärnu noortega. Meie liikmed on osa ka kultuuriministeeriumi noortenõukogust. 

Vallavalitsus on andnud noortevolikogu liikmetele võimaluse olla valla komisjonide liikmeks ning osaleda ja ka kaasa rääkida komisjonide töös. Noortevolikogu võib võtta nunnutavalt kui vallavolikogu beebit, aga ka meie võime oma istungeid korraldada vallavalitsuse ruumides 🙂 oleme aidanud korraldada valla tänuüritust (kus esimest korda astus üles meie noortevolikogu bänd), Ida-Harjumaa valimisdebatti ning nüüd on meid osaliselt kaasatud ka traditsioonilise Kuusalu lauritsapäeva pidustuste korraldusse. 

Kuidas sulle tundub, kas osalemine noortevolikogu töös aitab muuta noorte elu vallas? 

Mulle tundub küll sedaviisi. Oleme teinud asju, mis meie arvates võiksid noorte elu vallas mõnusamaks muuta. On aegu, mil oleme aktiivsemad ning aegu, mil oleme n-ö puhke- või genereerimisrežiimil, aga usun, et oleme loonud häid asju ning muutuseid. 

Kahjuks pean tõdema, et noorte endi poolt ettepanekute tegemine ei ole olnud siiani väga aktiivne. Üritustel osalejaid on küll, kuid seda, milliseid võimalusi noored sooviksid või kus võiks midagi teisiti olla, ei ole meie postkasti väga palju potsatanud. Julgustan kõiki noori mõtisklema ning oma ideedest rääkima. 

Miks soovitad noortel kandideerida noortevolikokku?

Paari sõbrakesega, kes on praeguses koosseisus, olin juba enne selle moodustumist, lausa beebieast ning põhikoolist tuttav – teadsin, et nendega saab olema hea klapp. Aga ma ei oleks osanud eales arvata, et me kõik hakkame nii hästi läbi saama! Iga koosolek või koos tegemine on hea mälestus – “käib töö ja vile koos”, vahva ja töökas kamp on koos hoos. Tahan uskuda, et igas noortevolikogus on, või hakkab see nii olema – kui on tahtmist ja valmidust ette võtta, igatahes kandideerida!

VÄGA palju kaasneb võimalusi ja põnevaid koolitusi – haara ainult kinni! Näiteks saab osaleda Eesti Noorteühenduste Liidu poolt korraldatud reisidel, kus käiakse kaemas, kuidas noorte osalus toimub väljaspool Eestit, ning koguda ideid uuendusteks kodukandis. Meie liikmed on käinud näiteks Riias, Prahas ja Kopenhaagenis. 

Lisaks saad piiluda, kuidas vallas asjad käivad ning ka ise muutust ja võimalusi luua. Garanteeritud on eneseareng, need tutvused, kogemused, mälestused tegemistest ja naerukurrud, mille omale terveks eluks kaasa võtad. 

 

Skip to content