fbpx

Aktiivne kodanik Hanna- Maria Johanson: vabatahtliku töö tegemine annab lihtsalt nii palju väärtuslikku juurde ning arendab ka silmaringi

Kui oluline on vabatahtlik töö ning kodanikuühiskond tegelikult? Kas lisaks ühiskonnale saab ka vabatahtlik ise sellest suurt kasu? Nendele ja veel sarnastele küsimustele aitas vastuseid leida noorteinfoportaali Teeviit vabatahtlik Hanna-Maria Johanson. Üks on kindel: head teha on alati hea.

Oled väga aktiivne ning tegus kodanik. Palun tutvusta lähemalt ennast ja enda tegemisi. 

Õpin ülikoolis alushariduse pedagoogikat. Lisaks sellele tegelen vabatahtlike programmiga, mille raames saab üliõpilasena minna kooli või lasteaeda, et õpetada seal vene keelt kõnelevatele lastele eesti keelt, kuna siis on neil lihtsam üle minna eestikeelsele õppele. See on oluline, sest tänu sellele saavad lapsed nii koolis kui ka edaspidises elus paremini hakkama. Seega on mul päris palju tegemisi käsil. Juba teist aastat tegelesin PÖFF-iga ja ka sellel aastal oli järjekordselt meeletult äge kogemus ja jõudsin võrreldes eelmise aastaga isegi rohkem filme vaadata.

Juba mõnda aega oled tegutsenud vabatahtlikuna erinevates organisatsioonides. Kuidas see teekond  Sinu jaoks üldse alguse sai?

See sai alguse gümnaasiumis. Minu gümnaasiumis oli 10.-12. klassi jooksul kohustuslik teha kokku kaheksa tundi vabatahtlikku tööd, aga minu huvi ei sõltunud sellest, vaid kooli asjade ära tegemine oli pigem boonuseks. Esimene organisatsioon, kuhu vabatahtlikuks läksin, oli VeniVidiVici. Ja sealt järjest neid organisatsioone ning üritusi järjest kuidagi tuli, kuni lõpuks jõudsin noorteinfoportaali Teeviit. Detsembris saab mul siin juba kaks aastat. Palju pakkumisi olen leidnud Facebook grupist Lahedad vabatahtlikud, kust leiab põnevaid pakkumisi igale maitsele.

Missugustes vabatahtlikes organisatsioonides oled tegutsenud? Milline neist on aga kõige südamelähedasem?

Teeviit on kõige südamelähedasem, kuna siin on nüüd juba pikemat aega ka oldud. Otseselt organisatsioonides olen vähe tegutsenud, pigem rohkem ikka üritustel ja kontsertidel.

Sealhulgas suursündmused, nagu PÖFF, Tallinna Merepäevad, Tallinna vanalinna päevad jt. Kuulutuste kaudu jõuan tihti erinevate üritusteni.  Siiamaani olen saanud igalt poolt väga hea kogemuse ning meeldejääva elamuse. Niiviisi ma kandideeringi huvipakkuvatele üritustele ning muidugi jätkan ka mitmete üritustega, kus juba eelnevalt osalenud olen, näiteks aastal 2024 saab mul kolmas aasta Tallinna vanalinna päevadel ning PÖFF-il. Võin rõõmuga öelda, et olen vabatahtliku tööga tegelenud juba üle 2 aasta.

Mis tõi Sind aga noorteinfoportaali Teeviit? Kui oluliseks pead seal tegutsevate vabatahtlike tööd?

Ma ei teagi, mis mind siia tõi. Alguses oli see süsteem ka natukene teistsugune, tegutsesime gruppidena ja toimusid ainult veebikohtumised.  Ei olnud veel ka “Teeviit tuleb külla” töötubasid, millega praegu aktiivselt tegutseme. Ma pean vabatahtlikku tööd Teeviit portaali juures väga tähtsaks, kuna noorteinfo arendamine on meie töö ja kui seda ei looks noored, siis mina ei nimetaks seda enam noorteinfoks, sest kõige parem lähenemisviis on ikka noortelt noortele. 

Kuidas kirjeldaksid vabatahtliku töö tähtsust meie ühiskonnas, enesearengus või maailmapildis laiemalt?

Pean seda väga oluliseks, kuna paljud tähtsad sündmused ei saakski toimuda ilma vabatahtlike abita. Korraldajad ei jõua tihti palgata endale nii palju abilisi suurte sündmuste puhul, olgu põhjuseks kas rahalised probleemid või hoopis mõni muu põhjus. Igatahes on minu arvates meeletult äge, et selliseid võimalusi pakutakse, eriti just noortele.  Vabatahtliku töö tegemine annab lihtsalt nii palju väärtuslikku juurde ning arendab ka silmaringi ja üldjuhul jätab ka kustumatu jälje vabatahtliku ellu.

Missugust muutust näed endas tegutsedes vabatahtlikuna? Kas see on avardanud Sinu nägemust oma tuleviku vaadete osas? 

Ma näen, et ma otsin kogu aeg uusi võimalusi. Vaatan ning uurin kasvõi sealtsamast Facebooki grupist Lahedad vabatahtlikud erinevaid pakkumisi. Muidugi on see avardanud ka mu silmaringi, sealjuures ka tutvusringi. Tihtipeale on nii, et näen üritustel aina rohkem tuttavaid nägusid.

Kuidas julgustaksid rohkem noori tegutsema vabatahtlikuna? Mis võiks olla see põhisõnum ja väärtus kodanikuühiskonna juures? 

Leia see, mis sulle meeldib. Võimalusi on palju ja maailm on su ees valla. Tasub alati ka ise huvi tunda ning ennast pakkuda organisatsioonidele. Iga abikäsi kulub ära, nad on enamasti tänulikud ning tunnevad rõõmu selle üle, et tulid ja andsid oma panuse.

Kui palju aga panustad heategevusse vabatahtliku töö kõrvalt või see on juba omaette suur heategu?

Ma ise hetkel heategevusse nii suurelt ei panusta, kuna ma leian, et mul pole selleks väga palju ressurssi, käin ju hetkel veel koolis, aga tulevikus ehk kindlasti. Samas näen, et ka vabatahtlik töö, mida teen, loeb juba väga palju, sest annan panuse mitmetesse erinevatesse valdkondadesse.

Artikli autor noorteinfoportaali Teeviit vabatahtlik Kertu Kändla.

Kaanefoto  VGM-i tänuõhtult, pildistas Martin Männik

Skip to content