Aasta, mis muutis mind: Lisette kogemus vahetusõpilasena USA-s

Kas oled kunagi mõelnud, mis tunne oleks jätta aastaks maha oma kool, sõbrad ja isegi Eesti vihmane ilm, et sukelduda täiesti uude maailma? Just seda koges Lisette, üks noor eestlane, kes veetis aasta vahetusõpilasena USA-s. See lugu räägib esimestest muljetest, kohanemisraskustest, kultuurilistest üllatustest ja eneseavastustest, et inspireerida lugejatki samast seiklusest haarama!

Kuidas ma vahetusaastale sattusin?

Pärast põhikooli otsustasin veeta aasta vahetusõpilasena USA-s, et avardada silmaringi, õppida keelt ja kogeda midagi täiesti uut. See aasta õpetas mulle iseseisvust, enesekindlust ning tõi kaasa unustamatuid sõprussuhteid ja kultuurilisi avastusi.

2019. aasta augustis astusin lennukile, mis viis mind uude ja tundmatusse maailma – Ameerika Ühendriikidesse. Olin just lõpetanud põhikooli ja otsustanud kandideerida YFU vahetusõpilaseks. Alguses ajendas mind vahetusaastale minema puhas uudishimu. Minu otsus sündis kiiresti – nägin võimalust ja haarasin sellest kohe kinni. Tahtsin kogeda elu teises riigis, õppida inglise keelt ladusamalt rääkima ning panna end proovile täiesti uues keskkonnas. Uue kodukoha osas mul valikut polnud mul, kuid minu koduks sai Washingtoni osariigi pealinn Olympia. Täna tean, et paremat kohta minu jaoks poleks olnud. Washingtoni osariik sai minu teiseks koduks koos oma imelise looduse, avatud ja sõbralike inimeste ning ka vihmase ilmaga.

Esimesed muljed ja kohanemine

USA-sse jõudes valdas mind segu elevusest ja hirmust. Kõik oli uus ja teistsugune, alates keelest ja liiklusest kuni inimeste käitumiseni. Mu vahetuspere võttis mind soojalt vastu, nad olid avatud ja toetavad, mis aitas mul kiiremini kohaneda. Esimesed nädalad olid siiski keerulised – harjumine uue ajavööndi, võõra keele ja teistsuguse koolisüsteemiga vajas aega. USA kool tundus alguses tohutu suur ja veidi kaootiline võrreldes Eesti omaga, kuid varsti õppisin seda hindama: valikainete rohkus, sportlike tegevuste tähtsus ja koolivaim olid midagi, mida ma Eestis varem kogenud polnud.

Kultuurilised ja isiklikud avastused, eneseareng ja uued oskused

Elamine teises kultuuris avas mu silmad maailma mitmekesisusele. Minu vahetuspere ja uued sõbrad jagasid minuga oma traditsioone, vaatenurki ja eluviise, mis andsid mulle parema arusaamise kultuuridevahelistest erinevustest ja sarnasustest. Mind üllatas Ameerika puhul see, kui avatud ja sõbralikud olid inimesed, ning kui suurt rõhku pandi kogukonnale ja koos ajaveetmisele. See õpetas mind olema avatum ja empaatiavõimelisem ning hindama erinevaid vaatepunkte ja eluviise. Lisaks andis see aasta mulle võimaluse õppida tundma iseennast ja oma tugevusi. Enesekindlus, iseseisvus ja oskus uutes olukordades hakkama saada on omadused, mis arenevad kõige paremini siis, kui pead ise oma eluga toime tulema kaugel kodust.

Koolielu ja vaba aeg

Koolisüsteem oli Eesti omast väga erinev – rohkem vabadust, aga ka rohkem vastutust. Suurim erinevus oli valikainetes, mina valisin näiteks rahanduse, teatrikunsti ja väikelaste arengu aine. Spordil oli koolis tohutu roll, ja kuigi ma polnud kunagi olnud suur spordihuviline, siis seal koos klassikaaslastega oma tiimile kaasa elamine on kindlasti üks eredamaid vahetusaasta mälestusi. Vabal ajal veetsin palju aega pere ja sõpradega, avastasin USA loodust ja sain elada tavalise ameerika teismelise elu.

Kojutulek ja kohanemine tagasi Eestis

Minu viimane kuu USA-s oli emotsionaalne – rõõmustasin, et olin nii palju kogenud ja õppinud, kuid tundsin ka kurbust, sest pidin USA-st lahkuma varem, kui oleksin soovinud. Kuna mu vahetusaasta langes kokku koroonapandeemia algusega, tuli mul vahetuspere ja sõpradega juba märtsis hüvasti jätta. Tagasi Eestisse tulles kogesin vastupidist kultuurišokki: kõik tundus tuttav, kuid samas ka võõras. 

Foto autor: Simone Ervin.

Mõned asjad, mida varem iseenesestmõistetavaks pidasin, tundusid pärast aastat USA-s teistsugused. Tagasi kohanemine võttis aega, kuid sain aru, et see kogemus oli mind jäädavalt muutnud – tundsin end enesekindlama ja avatumana maailma suhtes.

Soovitused tulevastele vahetusõpilastele

Kui keegi küsiks minult, kas tasub minna vahetusaastale, vastaksin kindlalt jaatavalt. See on kogemus, mis annab nii palju rohkem kui ainult uue keeleoskuse või reisielamuse. Vahetusaasta õpetab eluks vajalikke oskusi – alates iseseisvusest ja suhtlemisest kuni enesekindluse ja avatud maailmavaate kujunemiseni. Soovitan kõigil, kes kaaluvad vahetusaastale minekut, olla julged, avatud ja valmis õppima nii enda kui ka maailma kohta. Kuigi vahetusaasta võib tunduda hirmutav ja vahepeal ongi raske, on see kogemus igat pisarat ja igatsusehetke väärt – sellist kogemust mujalt ei saa!

Kogu info vahetusõpilasteks saamiseks: www.yfu.ee.

Kaanefoto: Live Eriksen.

Skip to content