Mida ma pean teadma töötamisest ja tööelust?

Tööelu  alguses napib kogemusi nii töös kui ka õigustes ja kohustustes, mis töösuhtega kaasas käivad. Nii võibki juhtuda, et sõlmimata jäetakse näiteks korralik tööleping või juhtub tööõnnetus.

Kusjuures pole tähtsust, kas see juhtub teadmatusest või soovib tööandja teadlikult oma vastutust vähendada ning töötajat ära kasutada. Tulemus on sama –  kauaoodatud esimene palgapäev võibki jääda tulemata või ei vasta kontole laekunud palk kokkulepitud summaga. Rääkimata sellest, kui algajal töötajal peaks juhtuma mõni õnnetus või tööst tingitud tervisekahju.

Pea kindlasti meeles neid punkte:

  • Proovipäevi pole olemas! Isegi kui tööandja teeb ettepaneku tulla enne lepingu sõlmimist proovipäevale ametit proovima, siis selle eest tuleb maksta palka ja töötajale laienevad kõik töösuhtes olemisega tagatud õigused.
    On siiski ka üks erand! Töötukassas arvel olevatel töötutel on Töötukassa teenusena võimalik teha üks proovipäev. Kui keegi sulle midagi muud väidab, ei tunne ta seadusi või püüab sind teadlikult eksitada!
  • Tööleping tuleb sõlmida kohe ja kirjalikult! Ära lase end eksitada ettepanekutest sõlmida see suuliselt, kunagi hiljem või tagantjärele. Ainult kirjalikult sõlmitud tööleping, mitte hägus suusõnaline kokkulepe või umbmäärane lubadus, aitab tagada õigused juba esimesest tööpäevast!
  • Sul on õigus saada töö eest vähemalt Eesti riigis kehtestatud töötasu alammäära ehk miinimumpalka. Miinimumpalka on õigus saada ükskõik milline on töö iseloom või keerukuse aste. Samuti on õigus tasulisele puhkusele vastavalt tööl käidud ajale.
  • Töösuhte lõpetamine või lõppemine. Vahel juhtub ootamatusi ja võib selguda, et töö pole päris see, mida ootasid või tuleb tööleping mõnel muul põhjusel lõpetada. Aga tea, et töölepingut saab üles öelda ainult seaduses ette nähtud alustel. Ja seda saab teha ainult kirjalikult ja paika pandud vajalik etteteatamise aeg ning koondamise puhul on ette nähtud hüvitis (viimase puhul on kindlasti vajalik kirjalik tööleping!).
  • Õigus saada juhendamist ja väljaõpet. Igal töötajal on õigus saada oma töö tegemiseks juhendamist ja väljaõpet, seega kui alustad uue töö või ametiga, on esmalt vajalik küsida tööandjale juhiseid, et tööd hästi ja tulemuslikult teha. 
  • Töövahendid ja seadmed peavad olema tagatud. Tööandja peab tagama kõik tööks vaja minevad töövahendid ja seadmed ning ei ole õige, kui pead midagi ise ostma või kodust kaasa võtma.

Tööõnnetuse korral tegutsemine

Kui sinuga juhtub tööõnnetus, pead sellest koheselt teavitama tööandjat või tema esindajat ja töökeskkonnavolinikku. Neile tuleb teatada ka õnnetusjuhtumist või selle tekkimise ohust ning tööülesande täitmist takistavast tervisehäirest.

NB! Kui sa pöördud tööõnnetuse käigus tekkinud vigastusega arsti poole, siis maini kindlasti, et vigastus saadi tööd tehes. Pea meeles, et kui jääd tööõnnetuse tõttu haiguslehel, on sul õigus saada suuremat haiguslehehüvitist.

Kui juhtunu jääb esialgu tööõnnetusena fikseerimata, on hiljem seda hoopis keerulisem tõestada. Kohe pärast tööõnnetust ei pruugi olla selge, kui tõsine vigastus on ja kuidas kulgeb paranemine.

Lisainfo ja tugi

  • Eesti.ee infoportaal – info ja viited töötamise ning tööeluga seotud allikatele.
  • Töötukassa – töötuna arvele võtmine ja info karjäärinõustamise, koolituste, toetuste teemal ning tööpakkumised.
  • Minukarjäär.ee – info, materjalid ja tööriistad karjääriplaneerimise ning tööalase arengu toetamiseks ja karjäärisündmuste kuupäevad. 
  • Tööinspektsioon ja Tööelu portaal – info ja tugi tööõiguse, tööturvalisuse, võrdse kohtlemise ja mitmete teiste teemade kohta. 
  • Tööinspektsiooni nõustamisteenus – info ja selgitused töölepingu seaduse, töötervishoiu ja tööohutuse teemadel E-R 10-15 telefonil 640 6000 või jurist@ti.ee.
  • Juristaitab.ee – info rubriigis “Kiirelt kätte” ja riigi toel pakutav esmane õigusnõu juristidelt (5-eurose omaosaluse eest 2 tasuta ja 3 soodushinnaga tundi kalendriaastas, teenuse saajale kehtib sissetuleku piirmäära nõue).

Tööelu algus võib kaasa tuua probleeme õiguste ja kohustustega, nagu töölepingu puudumine või tööõnnetused. Kui oluline on meeles pidada töötajale ette nähtud õigusi, omada infot kust saada tuge ja abi ning kindlasti tuleb alati sõlmida kirjalik tööleping, kus on muuhulgas täpselt kirjas ametikoht, tööülesanded, töötaja õigused ja muidugi ka töötasu.

Allikas: Tööelu portaal 
Pilt: Unsplash+ (Getty Images)

Artikli toimetas noorteinfoportaal Teeviit ekspert Kadri Koort-Kauniste.

Skip to content