Noore inimese organismile on alkoholiga toimetulek raskem kui täiskasvanule. Seetõttu võib alkoholi tarbimise järgselt avalduda oksendamine, iiveldus või tunne, et kogu maailma pöörleb ringi. Selline on keha kaitsereaktsioon, mis võib mõnel avalduda kergemini ja teisel raskemini ning kuni selleni, et vajatakse arstiabi.
Allpool on välja toodud 5 küsimust ja vastust alkoholi ning selle tarvitamise kohta. Loe huviga, ehk saad midagi uut teada!
1. Kas alkoholikommidest võib ka purju jääda?
Alkoholiga kommid sisaldavad alkoholi vähem kui 1,2% ja isegi kui neid palju süüa, ei jää inimene sellest purju. Enamasti on kommi sees väga väike kogus alkoholi ja magus siirup. Sellegipoolest sobivad lastele ja noortele söömiseks paremini alkoholivabad kommid.
2. Kui juua alkoholi koos energiajoogiga, siis purju ei jää?
Energiajoogi toime on alkoholi toimest esialgu tugevam ehk energiajook ergutab keha. Inimene saab alles ergutavate ainete mõju kahanedes aru, kui purjus ta tegelikult on. Alkohol ja energiajook kiirendavad vedeliku ehk vee väljaviimist organismist, seetõttu suureneb vedelikupuudus, tõuseb vere alkoholisisaldus ja suureneb joove.
3. Kas õlu ja siider on kangest alkoholist vähem kahjulikud?
Ühegi etanooli sisaldava joogi tarvitamine pole kunagi ohutu. Näiteks on neljas poole liitrises purgis siidris sama palju alkoholi kui kuues pitsis viinas. Mõlemal juhul juuakse end purju etanoolist ja sel on ajule ühesugune mõju. Aju kiire areng toimub 20. eluaastate keskpaigani. Alkoholi joomine mõjutab kõige enam aju osi, mis on seotud õppimise ja mälu ning otsustusvõime ja planeerimisoskusega.
4. Kas alaealine tohib alkoholi juua, kui juures viibib lapsevanem?
Alla 18-aastasele on Eestis alkoholi tarvitamine keelatud, ka vanematega koos olles. Seadus on kehtestatud noorte tervise hoidmiseks, sest alkohol mõjutab noore inimese keha ja aju tunduvalt enam, kui täiskasvanut. Alkoholi tarvitamine noores eas mõjutab otseselt arenevat aju, otsustusvõimet ja enesekontrolli. Kuna aju areneb 25. eluaastani, mõjutab noores eas tarvitatud alkohol aju toimimist ka täiskasvanuna.
5. Alkohol on täiskasvanutele lubatud, seega ohutu?
Alkohol on ohtlik ja võib sarnaselt teistele uimastitele tekitada sõltuvust ning põhjustada mitmeid haigusi ja tervisehäireid. Lisaks mõjutab alkohol inimese käitumist – alkoholi mõju all väheneb enesekontroll ja inimene võib teha asju, mida ta kaine peaga teinud ei oleks. Alkoholi tarvitamine pole kunagi mõistlik valik.
Vahel võib jääda mulje, et enamus noori on alkoholi tarvitanud või tarvitavad regulaarselt. Viimase kooliõpilaste tervisekäitumise uuringu (2021) andmetel ei ole 11-15-aastastest koolinoortest 66% kunagi alkoholi tarvitanud. Võrreldes eelmiste uuringuaastatega on kooliõpilaste hulgas, nii poistel kui tüdrukutel, kasvanud alkoholi mittetarvitanud õpilaste osakaal. Viimase kuu jooksul ei ole valdav enamus 11-15-aastastest õpilastest ehk 86% alkoholi tarvitanud.
Teeviit portaalis saad tutvuda ka teiste meelemürkide temaatiliste artiklitega.
Artiklit toimetas Tervise Arengu Instituudi laste ja noorte valdkonna juht Tiia Pertel.