fbpx

5 küsimust ja vastust alkoholi kohta

Noore inimese organismile on alkoholiga toimetulek raskem kui täiskasvanule. Seetõttu võib alkoholi tarbimise järgselt avalduda oksendamine, iiveldus või tunne, et kogu maailma pöörleb ringi. Selline on keha kaitsereaktsioon, mis võib mõnel avalduda kergemini ja teisel raskemini ning kuni selleni, et vajatakse arstiabi.

Allpool on välja toodud 5 küsimust ja vastust alkoholi ning selle tarvitamise kohta. Loe huviga, ehk saad midagi uut teada!

1. Kas alkoholikommidest võib ka purju jääda?

Vastus: Ei või. Need kommid sisaldavad alkoholi vähem kui 1,2% ja isegi kui neid palju süüa, ei jää inimene sellest purju. Enamasti on kommi sees väga väike kogus alkoholi ja magus siirup. Sellegipoolest sobivad lastele ja noortele söömiseks paremini alkoholivabad kommid.

2. Kui juua alkoholi koos energiajoogiga, siis purju ei jää?

Vastus: Jääb küll. Energiajoogi toime on alkoholi toimest esialgu tugevam ehk energiajook ergutab keha. Inimene saab alles ergutavate ainete mõju kahanedes aru, kui purjus ta tegelikult on. Alkohol ja energiajook kiirendavad vedeliku ehk vee väljaviimist organismist, seetõttu suureneb ka vedelikupuudus, tõuseb vere alkoholisisaldus ja suureneb joove.

3. Kas õlu ja siider on kangest alkoholist vähem kahjulikud?

Vastus: Ei ole. Ühegi etanooli sisaldava joogi tarvitamine pole kunagi ohutu. Näiteks on neljas purgis siidris sama palju alkoholi kui kuues pitsis viinas. Mõlemal juhul juuakse end purju etanoolist ja sel on ajule ühesugune mõju.

4. Kas alaealine tohib alkoholi juua, kui juures viibib lapsevanem?

Vastus: Ei tohi. Alla 18-aastasele on Eestis alkoholi tarvitamine keelatud, ka vanematega koos olles. Seadus on selleks kehtestatud, et noorte tervist hoida, sest alkohol mõjutab noore inimese keha ja aju tunduvalt enam, kui täiskasvanut.

5. Alkohol on täiskasvanutele lubatud, seega ohutu?

Vastus: Ei ole. Alkohol on ohtlik ja võib sarnaselt teistele uimastitele tekitada sõltuvust ning põhjustada mitmeid haigusi ja tervisehäireid. Lisaks mõjutab alkohol inimese käitumist – alkoholi mõju all kaob enesekontroll ja inimene võib teha asju, mida ta kaine peaga teinud ei oleks. Alkoholi tarvitamine pole kunagi mõistlik valik.

Koostatud noored.alkoinfo.ee allika põhjal

Teeviit portaalis saad tutvuda ka teiste meelemürkide temaatiliste artiklitega.

Skip to content