fbpx

10 soovitust ohutuks liiklemiseks jalgrattaga

Soojade ilmade tulekuga on ideaalne võimalus valida liiklemiseks talvisel ajal seisma jäänud liiklemisvahend – näiteks jalgratas, tõukeratas, rula, rulluisud või hoopis midagi muud.

Jalgrattur on liikluses juht, mitte kiiresti ratta abil edasi liikuv jalakäija. Ratturile kehtivad juhi liiklusreeglid. Oleme koondanud mõned soovitused ja olulisemad ratturi liiklusreeglid, mida üle korrata enne aktiivset jalgrattahooaja algust. 

Liikumine on liiklemine - ole liikluses kohal

 1. Enne jalgrattasõidu alustamist mõtlen hoolikalt läbi teekonna. Kiirem teekond sihtpunkti ei ole tihti kõige ohutum. Vali sõitmiseks pigem jalgratta- ja jalgteed või õueala teed. Sõiduteel võib sõita ilma täiskasvanud saatjata kui oled 10-15 a ja sul on jalgratturi juhiluba.
 2. Hooli oma tervisest ja kanna jalgrattaga sõites alati kiivrit. Kiiver kaitseb pead kukkumise korral. Ole kiivrit kandes sõpradele eeskujuks!
 3. Tean, et sõiduk vajab põhjalikumat hooldust enne hooaja algust, et kõik toimiks ja selleks, et vältida ohtlikke tehnilisi rikkeid  sõidu ajal. Enne iga rattasõitu veendu, et jalgratta pidurid töötavad, rehvides on piisav rõhk, esi-, taga- ja kodarahelkurid on küljes ning tolmust või porist puhtad, rattakell töötab ja esi- ja tagatuled töötavad.
 4. Ole liigeldes tähelepanelik ning vali sõiduks pigem erksavärvilised riided, et teised liiklejad sind kergemini märkaksid. Oluline, et erined taustal olevatest toonidest. Hall dressipluus asfalttee või roheline jakk suvel puude/põõsaste taustal ei tee Sind teistele just kuigi hästi nähtavaks.
 5. Jalgratast juhtides paikne alati tee paremas ääres, kuna Eestis on parempoolne liiklus (va vasakpööret sooritades).
 6. Jalgratturina oled juht ja seega ei tohi tegeleda juhtimise ajal kõrvaliste tegevustega. Tea, et kõrvaklappidest muusika kuulamine või kõnes olemine viib su tähelepanu liiklemiselt eemale. Telefonile vastamiseks tee peatus kohas, kus sa teisi liiklejaid ei takista. 
 7. Hoia mõlemad käed alati juhtraual. Ühega käega jalgratast juhtida võid vaid siis, kui näitad suunamärguandeid. Nii teavad teised liiklejad, kuhu sa suundumas oled! Käed lahti sõitmine on keelatud, kuna ohustad nii iseennast ja teisi liiklejaid.
 8. Sõidutee ületamisel ole tähelepanelik, vähenda kiirust ja vajadusel jää seisma. Ole veendunud tee ületamise ohutuses (sõidukeid ei tule või nad on peatunud tee andmiseks). Liiklusseadus lubab jalgratturil sõiduteed ületada ülekäigurajal sõites, aga sel juhul ei pea autojuhid teed andma nagu jalakäijatele (va arvatud juhul kui autojuht on pööret sooritamas). Ohutum on ülekäiguraja kaudu sõiduteed ületades rattalt maha tulla ja ületada see jalakäijana. Nii liigub jalakäija kiirusel ja ei ohusta kiire ülesõiduga jalakäijaid.
 9. Tea, et jalgrattal võib sõita nii palju inimesi, kui on istekohti (sadul, laste jalgrattatool). Pakiraam ei ole istekoht ja oma parimat sõpra ei tohi seal sõidutada. Nii on suur oht tasakaalu kaotada ja kukkuda.
 10. Liikle nii, et ei sea ohtu enda ega teiste liiklejate tervist!

 

Teadmiseks

 • Liiklusseaduse järgi võib 10-15 aastane laps iseseisvalt jalgrattaga sõita sõiduteel kui tal on selleks vastav juhiluba. 
 • Rattur peab sõitma sõidutee parempoolse ääre lähedal. 
 • Seadusliku esindaja või viimase nõusolekul muu täiskasvanu isiku vahetu järelevalve all võib sõiduteel  jalgratast juhtida vähemalt 8-aastane laps (§ 148 lg 1).
 • Jalgratta juhiluba omamata võib jalgrattaga sõita jalgrattateel,  jalgratta- ja jalgteel ning õuealal. Kõnniteel tohib jalgrattaga sõita alla 13-aastane jalgrattur ja tema kuni kaks täiskasvanud saatjat ning väikelast rattatoolis sõidutav jalgrattur. Üle 13-aastased peaksid sõitma juba sõiduteel, kuid see reegel ei kehti juhul, kui sõiduteel sõitmine on tee seisukorra tõttu oluliselt raskendatud. 
 • Kõnniteel sõites peab arvestama seal kõndivate jalakäijatega ja ei tohi näiteks ülikiireid möödasõite teha!  

Artikkel koostatud koostöös Transpordiametiga

Skip to content