fbpx

10 nippi turvalise kohtingurakenduse kohtumiseks

Tinderi ja muude kohtinguäppide ajastul kasutab üha rohkem inimesi just veebirakendusi uute tutvuste loomiseks. Kui otsustad kohtinguäpis tutvutud inimesega ka päriselt kohtuda, on siin 10 näpunäidet, mis aitavad sul end turvalisemalt tunda ja turvalisust hoida.

 1. Küsi ligipääsu sotsiaalmeediakontole

Kui vestled kellegagi kohtinguäpis, palu näha ka tema teisi sotsiaalmeedia lehti.  Enamik inimesi, kellel pole midagi varjata, ei pahanda oma Instagrami või Facebooki jagamise osas.  See võimaldab sul saada parema ülevaate sellest, milline keegi on ja enne kohtumist tema kohta veidi rohkem infot saada.

2. Küsi rohkem pilte

Enne kohtumist küsi kindlasti näha inimese fotot või rohkem fotosid. Kui teine osapool on nõus jagama ainult ühte fotot, ei pruugi see olla ehtne ja turvalisem on temaga kohtumist vältida. Veelgi enam, kindlasti on parem vältida inimesi, kes ei jaga endast mitte ühtegi pilti.

3. Leppige kokku, mida kohtumiselt ootate

Enne kohtumist leppige omavahel kokku, miks te kohtute ja mida te teete. Näiteks kui kohtute seksi eesmärgil, siis leppige eelnevalt täpselt kokku, milliseid seksuaalakte olete nõus tegema.  Pea meeles, et kui muudad meelt või ei tunne end mugavalt, võid kõigele ära öelda, olenemata sellest, kas see oli eelnevalt kokku lepitud või mitte.

4. Jäta kallid ja väärisesemed pigem koju

Ära võta kohtumisele kaasa isiklikke väärtesemeid ja palju sularaha. Kunagi ei või teada, kas teine osapool on ikka usaldusväärne ja turvaline isik. 

5. Räägi sõbrale või pereliikmele kohtumise plaanist

Enne kohtumist on oluline anda kas sõbrale või pereliikmele teada, et plaanid kohtuda inimesega, kellega tutvusid internetis ja keda sa kohtad esimest korda. Samuti võid jagada kohtumise aadressi või oma asukohta, sh link Google Maps koordinaatidega või Find My Friend.  

6. Kohtuge avalikus kohas ja asukohas, mis on ligipääsetav ja mugav

Kohtu kindlasti avalikus kohas nagu kohvik, kino, restoran, park või muuseum. Samuti on riskantne sõida mitukümmend või sada kilomeetrit kohtingule asukohta, mida sa ei tea, ei tunne ja ei ole varem käinud. Kui kasutad ühistransporti, planeeri eelnevalt oma teekond koos kellaaegadega kohtingupaika ja tagasi. Ära jäta transporti või kohtingult koju liikumist juhuse hooleks!

7. Väldi uimasteid ja alkoholi

Alkohol ja uimastid võivad tõsta küll enesekindlust, kuid kindlasti ei tohiks võõra või juhututtava inimesega kohtudes või kohtumise ajal tarvitada uimaseid ja alkoholi. 

8. Ära karda öelda "EI"

Nõusolek on ülimalt oluline. Kui tunned end millegi pärast ebamugavalt, ütle ei. Ära tunne survet või kohustust teha midagi, mida pidasid võimalikuks või milles leppisite  kokku (näiteks leppisite kokku, et kohtudes kallistate). 

9. Seks olgu turvaline

Parem on mitte astuda seksuaalvahekorda kellegagi, keda näed esimest korda oma elus, aga kui seksite, siis tee seda turvaliselt. Seksuaalsel teel levivate haiguste eest kaitseb ainult kondoom! Pillid kaitsevad rasestumise eest, aga ei taga, et sa ei nakatu suguhaigusesse, sh ka suuseksi kaudu on nakatumine võimalik. 

10. Mure või probleemi korral võta ühendust politsei või kriisiabiga

Kui juhtub midagi, mis tekitab ebamugavust, haiget või valu, teata sellest politseile telefoni nr 112, tee politseisse avaldus, küsi nõu veebipolitseinikult, pöördu politseijaoskonda või võta ühendust Ohvriabi kriisiabiga telefoni nr 116 006 või sinu maakonna Ohvriabi töötajaga

Allikas: Iirimaa noorteinfoportaal Spunout artikkel “Staying safe when meeting people from dating apps”
Allikas: Sotsiaalkindlustusameti Ohvriabi kontaktid maakondades
Allikas: Sotsiaalkindlustusameti Ohvriabi kriisitelefon
Allikas: Politsei- ja Piirivalveameti jaoskondade kontaktid linnades
Allikas: Politsei- ja Piirivalveameti veebilehe alamleht “Veebipolitseinikud”
Allikas: Politsei- ja Piirivalveameti veebilehe alamleht “Avalduse esitamine”

Artikli kirjutas noorteinfoportaal Teeviit ekspert Kadri Koort.

 

Skip to content