fbpx

Karjäärinõustaja Anna: tööle asumisel tasub olla teadlik enda õigustest, võimalustest ja kohustustest

Oleme teinud loo karjäärinõustaja Anna Grambergiga (Tulevikupilt OÜ). Räägime Annaga karjäärinõustamisest, tööle minekust ning võimalustest enesearenguks.

Kui vanalt võib pöörduda karjäärinõustaja poole?

Vanuse piirangut ei ole, võib pöörduda igal ajal. Tavaliselt kusagil põhikooli kolmandas astmes hakkavad küsimused ja teemad rohkem tulema karjääri ja töö teemadel. Karjäärinõustajad käivad koolides nõustamas koolilõpetajaid. Samuti pakub Eesti Töötukassa tasuta karjäärinõustamist ja vajadusel saab sinna pöörduda.

Millised on noorte töötamisvõimalused?

Kooli vaheaegadel on õpilasmalevad, mida eri piirkondades pakutakse, aga neid kohti ei ole palju. Tutvuste kaudu töö leidmine on väga hea moodus ja täiesti normaalne ja tavapärane. Tavaliselt esimesed töökohad ongi vanemate või vanemate tuttavate kaudu. Noored leiavad tööd ka portaalides kandideerides. Lihtsam on tööd leida, kui vanus on juba 16+, kuid ka noorematel on võimalus tööd leida. Noored saavad erinevates kohtades abiks olla. Noortel on palju oskusi juba olemas, kes on lapsi hoidnud, koeri jalutanud või muru niitnud. Tänapäeval on noored nutikad raha teenimiseks erinevaid võimalusi leidma.

Millest alustada töö otsimisel?

Esiteks võiks mõelda, et mida juba oskad ja mida tahad teha. Istud maha ja teed ajurünnaku. Mõtle läbi ja küsi ka teistelt, et mis on see, millega saaksid olla kasulik. Vaata pakkumisi tööportaalidest ja sotsiaalmeediast. Sõprade ja tuttavate seas otsimine on ka hea algus. Maikuus toimub ka Suveks tööle virtuaalmess.

Kuidas teha CV-d, mida silmas pidada?

Olemas on erinevad CV põhjad, mida saab võtta aluseks ja täita. Kindlasti on õpetatud ka eesti keele tundides. CV portaalides on ka võimalik teha. Võib julgelt pöörduda Töötukassa karjäärinõustaja poole, kes hea meelega konsulteerivad ja aitavad koostamisel.

Millised ohud on tööle minemisel?

Tööle asumisel tasub olla teadlik enda õigustest, võimalustest ja kohustustest. Tasub olla kursis, mis vanuses, mis laadi tööd võib teha ja kui mitu tundi võib päevas töötada. Portaalis tööelu on vajalik info olemas, mida peab silmas pidama tööle asumisel. Tasub eelistada töölepingut. Tööd valides tuleks ka mõelda, kas see töö sobib mulle, et ega ma selle tööga endale liiga ei tee. Näiteks füüsiliselt väga rasket tööd ei tohiks alaealised noored teha. 

Erivajadusega noored saavad analüüsida, mida nad on võimelised tegema, milline töökeskkond sobiks. Tasub uurida võimalusi, kuidas Töötukassa saab aidata neid noori.

Milline näeb välja karjäärinõustaja töö?

Saan rääkida enda tööpäeva näitel. Olen iseenda tööandja ja minu tööpäevad on erinevad. On päevi, kus on palju nõustamisi. Nõustamisi teen enda tööruumis või virtuaalselt. Koolitajana käin erinevates organisatsioonides koolitamas, sekka esinemisi, palju on sellist korralduslikku ning ettevalmistavat poolt ja enese arendamist. Olen ka vabatahtlik Eesti Karjäärinõustajate ühingus. Päevad on erinevad.

Kus saab õppida karjäärinõustamist?

See on väga hea küsimus. Hetkel on seda võimalik õppida Tartu Ülikoolis magistriõppe ainetena ja Tallinna Ülikoolis on erinevad kursused. Karjäärinõustaja ja karjääricoachi koolitusprogramme pakuvad ka mõned koolitusasutused. Vajalik on kõrgharidus. See on selline eriala, kus toimub järjepidev õppimine. Töötavad karjäärinõustajad on väga erineva taustaga, näiteks psühholoogia, pedagoogika, sotsiaaltöö ja personalijuhtimine. Hetkel on Eesti Töötukassa üks suuremaid karjäärinõustajate tööandjaid. Karjäärinõustaja ja karjääricoachi oskused on üha olulisemad ka ettevõtetes personalitöö osana.

Podcasti soovitused:

  • Elu Looming podcast
  • Maailmamuutja podcast
  • Sähvatus podcast
  • Karjäärimudijad

Raamatusoovitused:

  • “Minu elu kutse”- Harald Lepisk, Ronald Tokko
  • “Tööga õnnelikuks”- Tiina Saar-Veelmaa
  • “Mõtteviis”- Carol S. Dweck

Artikli kirjutas noorteinfoportaali vabatahtlik  Inger-Paula Ude. 

Skip to content