fbpx

Mis on HIV ja kuidas seostub sellega AIDS?

HIV on salakaval viirus, mis võib elada inimese kehas aastaid, ilma et haigus endast märku annaks. Selle avastamiseks tuleb lasta ennast testida ja käia regulaarselt kontrollis. Loe siit, mida peaksid teadma HIV kohta ning kuidas seostub sellega AIDS.

HI-viirus suurendab inimese vastuvõtlikkust nakkushaigustele, sest hävitab inimese organismi võimet kaitsta end haiguste eest. Inimese organism muutub väga vastuvõtlikuks ka sellistele haigustele, mida terve immuunsüsteemiga inimesed põevad väga harva ja mille põhjustajateks on suhteliselt ohutud bakterid, seened jmt. Samuti võivad hakata arenema harvaesinevad kasvajad.

Kas igal HI-viirusega nakatunul on AIDS?

Kui inimene nakatub HI-viirusesse, ei tähenda see seda, et tal oleks kohe ka AIDS. Tegelikkuses kujuneb AIDS välja alles siis, kui inimese HIV on jõudnud viimasesse etappi. AIDS ei ole iseseisev haigus, vaid avaldub mitmesuguste harvaesinevate nakkushaiguste ja/või pahaloomuliste kasvajatena.

Kuigi HI-viirusega nakatumisest AIDSi kujunemiseni võib kuluda kümmekond ja isegi enam aastat, ei kao viirus organismist kuhugi ning nõrgestab inimese immuunsüsteemi järk-järgult. Inimene on nakkusohtlik kogu aeg, kuigi võib end üsna hästi tunda pikka aega.

Mida teha, et ennast kaitsta?

HI-viirus levib aktiivselt seksuaalsel teel, mistõttu on kõikidel seksuaalelu elavatel inimestel õigus ja võimalus end haiguse eest kaitsta kondoomi kasutades.

Juhul kui oled kaitsmata seksuaalvahekorras, on kõige parem, kui lähed esimesel võimalusel testi tegema – isegi kui partner on tuttav ja usaldusväärne! Test on kõikidele tasuta ja seda saab teha HIV nõustamis- ja testimiskabinettides ning noorte nõustamiskeskustes üle Eesti.

Allikas: Tervise Arengu Instituudi veebileht

Artikli kirjutas noorteinfoportaali Teeviit ekspert Kaie Pranno.

Skip to content