Mis on E- hääletamine ja mida e- hääletades silmas pidada?

E-hääletamine ehk interneti teel elektrooniline hääletamine on kõige lihtsam viis osaleda Eestis hääletamisel – Riigikogu valimised, Euroopa Parlamendi valimised või kohaliku omavalitsuse volikogu (KOV) valimised.


E-hääletamine oli Eestis esmakordselt kasutusel 2005. aasta KOV valimistel. E-hääletada on võimalik kahel viisil: ID kaardiga või Mobiil-ID abil. E-hääletamine tähendab siinkohal kaughääletamist Interneti teel, mitte hääletamist spetsiaalsete hääletamisseadmete vahendusel. Valimistel osalemiseks peab inimene olema vähemalt 18-aastane, kohaliku omavalitsuse volikogu valimistel vähemalt 16-aastane.

E-hääletamiseks on sul vaja mobiil-ID või ID-kaarti ja arvutit, milles on ID-kaardi kasutamiseks vajalik ID-tarkvara. Hääletamise protsess on väga lihtne. Tavapärasest hääletamisest eristab e-hääletamist aga seegi, et e-valijal on võimalus oma meelt muuta: näiteks võib ta eelhääletamise ajal hääletada täpselt nii mitu korda, kui soovib. Arvesse läheb neist häältest ainult viimati antu.

Elektrooniliselt antud hääled liiguvad internetis krüpteerituna. Igal valijal on võimalus vahetult pärast hääletamist kontrollida, kas tema hääl jõudis kohale. Selleks tuleb Google Play või AppStore’st nutitelefoni laadida kontrollrakendus (EH kontrollrakendus). Soovi korral saad kuni laupäeva õhtuni oma valikud uuesti e-hääletades muuta. Kui oled valimistel osalenud nii elektrooniliselt kui pabersedeliga, läheb arvesse ainult jaoskonnas tehtud valik.

NB! Valijarakendus avaldatakse vahetult enne e-hääletamise algust valimiste veebi avalehel.

Nutitelefoniga e-hääletada ei ole võimalik. E-hääletamiseks on vaja internetiühendusega arvutit. Nutitelefoni saab kasutada oma hääle kontrollimiseks QR koodi abil.

Riigikogu valimised 2023 ja e-hääletamine / e-valimised

Riigikogu valimised on valimised, mille kaudu valitakse Eesti Vabariigi Riigikogu liikmed. Riigikogus on 101 liiget, kes valitakse üldvalimistel. Valijad hääletavad erinevate poliitiliste erakondade kandidaatide poolt, mille põhjal valitakse Riigikogusse erakondade proportsionaalselt hääli saanud liikmed.

Riigikogu valimiste päev on 5. märtsil 2023. aastal. Valimisnädal algab esmaspäeval, 27. veebruaril. See koosneb kuuest eelhääletamise päevast. Kuna valija pole enam seotud ühe kindla valimisjaoskonnaga, siis saab ta oma valimisringkonna piires valida, millises jaoskonnas hääletamas käia. 

Eelhääletamise ajal 27. veebruarist – 4. märtsini 2023 on võimalik hääletada ka elektrooniliselt. Vaja on ainult internetiga ühenduses olevat turvalist arvutit ja ID-kaarti või mobiil-ID. Laadi aadressilt valimised.ee alla valijarakendus. Käivita see ning tuvastan end ID-kaardi või mobiil-IDga. Nüüd vali sobiv kandidaat ja kinnita oma hääl digiallkirjaga. Täpsed juhised selleks annab rakendus.

Kui soovid rohkem infot e-valimiste ja hääletamise kohta Eestis, siis leiad lisainfot Vabariigi Valimiskomisjoni kodulehelt.

 

Artikli allikas: IDkaart.ee keskkond.

Anna oma panus Teeviit teemakuude 2024 loomesse!

Noorteinfoportaal Teeviit toimetab igal aastal teemakuude põhiselt avades noorte jaoks olulisi teemasid ning jagades erinevate noorte ja spetsialistide persooni- ja kogemuslugusid. Selleks, et ka järgmisel aastal pakkuda noorte jaoks huvipakkuvat sisu vajame Sinu abi! Anna oma panus vastates lühikesele küsimustikule!

Jättes oma e-maili loosime kõikide vahel välja ka Teeviit meeneid.

Skip to content