Sõnad „huviharidus“ ja „huvitegevus“ koosnevad mõlemad sõnast „huvi“. Lihtsamalt öeldes tähendab see seda, et läbi erinevate tegevuste saavad noored oma vabal ajal arendada oma huvisid ja omandada uusi oskusi ning teadmisi – alates tantsust kuni kokanduse ning robootikast fotograafiani.
Huviharidus ja huvitegevus erinevad tavalisest koolist ning õppimisest selle poolest, et noor saab ise valida ja otsustada, millise huvialaga ja kui palju soovib tegeleda. See tähendab seda, et näiteks kui noorel on soov omandada oskus mängida klaverit, siis tuleb selleks minna huvikooli ja õppida klaveri erialal. Aga kui noor soovib hoopiski kätt proovida keraamikas, siis võib selleks olla võimalus näiteks noortekeskuse huviringis. Küll aga on erinevates valdades ja linnades erinevad võimalused ning noortel erinevad huvi.
Mis on huviharidus?
Huviharidus toimub huvikoolis ja eriala ehk huviala õppimiseks on koostatud õppekava, mille huvikooli õpilane läbib teatud aja ja/või aastate jooksul. Näiteks saab muusikakoolis saab õppida viiulimängu, kunstikoolis maalimist või spordikoolis korvpalli. Huvikoolist saab noor ka vastaval huvialal õppimise kohta tunnustuse, mille saab näiteks lisada oma CV-sse.
Mis on huvitegevus?
Huvitegevus toimub noortekeskuses, noorteorganisatsioonis või noorteklubis ja huvialaga tegeletakse huviringides, millel on tegevuskava või tegevusplaan. Näiteks saab kokanduse huviringis teadmisi ja oskusi toiduvalmistamisest või loovusringis tutvuda erinevate käsitöö materjalide ning tehnikatega. Huviringis ei väljastata noorele osalemise kohta tunnistust, küll aga tasub kõikide huvialadega tegelemine ära märkida oma CV-sse.
Miks on noorena oluline huvide arendamisega tegeleda?
Paljud inimesed leidnud oma kutsumuse ehk erialase töö just läbi selle, et nad on noorena kas huvikoolis õppinud või huviringides osalenud. Nad on saanud toetavate täiskasvanute (õpetajad, noorsootöötajad, juhendajad) erinevaid valdkondi proovida ja katsetada ning seeläbi jõudnud selleni, mis neil hästi välja tuleb ja meeldib.
Huvide arendamise ja uute teadmiste ning oskuste saamise kõrval on noorele oluliseks ka muu. Näiteks avalikud esinemised, kontserdid, etendused või näitused arendavad näiteks esinemisjulgust ning suulist eneseväljendust. Omavaheline koostöö aga meeskonnatööd ning probleemilahendusoskust.
Vähem oluline ei ole ka vaba aja veetmine lõbusas ja heas seltskonnas! Paljud noored leiavad endale huvialadega tegelemisel uusi sõpru ja tuttavaid.
Oma kodukohas, linnas ja vallas huvihariduse ning huvitegevuse kohta saad täpsemalt infot kindlasti kas valla, noortekeskuse või huvikoolide veebilehtedelt.
Kokkuvõtteks huvidega tegelemise olulisusest:
- avastad oma andeid ja potentsiaali,
- õpid uusi teadmisi ja arendad oskusi,
- edendad olulisi eluoskusi nagu suhtlemine või meeskonnatöö,
- tutvud uute inimestega ja leiad sõpru,
- võid leida oma kutsumuse.
Vaata ka neid videoid, kus räägitakse huviharidusest ja huvitegevusest:
Allikas: Haridusportaali artikkel „Huviharidus- ja huvitegevus“
Allikas: Haridus- ja Teadusministeeriumi veebilehe alamleht „Huviharidus“
Pilt: Unsplash+ (Hans Isaacson)