fbpx

Mis on vaimne tervis ja vaimne häire?

Kõikidel inimestel võib elus ette tulla raskusi, millest saab kas iseseisvalt või spetsialistide abiga üle. Võti positiivse vaimse tervise juurde on see, kui inimene ise saab aru ja mõistab, et midagi on valesti.

Mida tähendab vaimne tervis?

Igapäevaselt mõjutavad vaimset tervist erinevad asjad ja olukorrad meie ümber. Enamasti nimetatakse vaimset tervist heaoluseisundiks, kus inimesel on võimalus elada pingevabalt, saavutada näiteks tööl, koolis ja kodus häid tulemusi ning olla võimekas erinevate olukordade lahendamisel.

Vaimne tervis tähendab enamat kui psüühikahäire või psüühilise puude puudumist. Vaimne tervis on igapäevaselt oluline ja lahutamatu osa elus, mis aitab paremini ja edukalt tegutseda.

Vaimsele tervisele ja inimese heaolule saab läheneda kahel viisil. Esimene on positiivne vaimne tervis, kus saavutatakse üldine heaolu ja saadakse hästi ümbritsevas maailmas hakkama. Teine on negatiivne vaimne tervis, mis tähendab erinevate psüühikahäirete ja vaimsete probleemide esinemist.

Mida siis tähendab vaimne häire?

Vaimne häire tähendab seda, et negatiivsed või häirivad tunded ja vastav käitumine ei möödu, vaid hakkavad segama igapäevaeluga toimetulekut. Siis on vaja abi otsida kas psühhiaatrilt või perearstilt. On oluline meeles pidada, et vaimse tervise probleemides pole keegi ise süüdi – depressioon, ärevushäired, bipolaarne häire, skisofreenia jt on haiguslikud seisundid, millel on mitmed erinevad põhjused.

Vaimseid häireid on võimalik ravida sama hästi nagu füüsilisi probleeme ning inimesi aitavad nõustamine, tugigrupid ja ravimid. Tänapäeval on psühhiaatriline ravi vabatahtlik ja terviseinfo konfidentsiaalne. Erandlikult sekkutakse siis, kui psüühikahaige on ohtlik iseendale (suitsiidioht) või teistele inimestele (agressiivsus).

Kuhu pöörduda küsimustega?

Sul on vaimse tervisega seotud küsimus, mure või kahtlus? Sa ei tea, kuidas edasi minna, mida enda aitamiseks ette võtta, kellega rääkida või millise spetsialisti poole pöörduda? Kirjuta tasuta Peaasi.ee e-nõustajatele siin. Nõustajad on kogemustega vaimse tervise spetsialistid ja vastavad sinu e-mailile kahe päeva jooksul. Vastus portaalis avalikult ei ilmu. Samalt veebilehelt ehk siit leiad kontaktid, kuhu pöörduda, kui tegemist on kiireloomulise murega.

 

Allikas: Peaasi.ee

Artikli toimetas noorteinfoportaal Teeviit noorteinfo peaekspert Kaie Pranno.

Skip to content