fbpx

Appi, mu konto võeti üle!

Mida teha olukorras kui Sinu konto (sotsiaalmeedia, e-mail või muu konto) on teise isiku poolt üle võetud ja sa ei pääse sellele enam ligi?

Vaheta vajadusel oma teiste kontode paroolid

Mõtle läbi, kas oled kasutanud üle võetud konto parooli kuskil mujal veel. Vaheta kindlasti teistes kohtades paroolid ära ja võimalusel lisa mitmeastmeline autentimine (loe täpsemalt).

Teavita platvormi omanikku

Teata teenusepakkujale, et sinu konto on üle võetud. Pea kõigil teenustel on oma leheküljed, kus saad teatada konto üle võtmisest ja küsida abi. Näiteks:

Anna teada enda jaoks olulistele inimestele, et sinu konto võeti üle ja pahalane võib üritada ka nende kontosid kaaperdada.

Kuidas vältida olukorda tulevikus?

Kasuta erinevates kohtades erinevaid paroole. Kui kontosid on palju, siis on võimalik selle jaoks kasutada näiteks paroolihaldurit (Keepass, 1Password, LastPass vms). Mõtle aga eraldi välja vähemasti üks pikk ja keeruline parool selle meilikonto jaoks, kuhu kõik ülejäänud teenused parooli lähtestamise kirju saadavad.

Võta kasutusele mitmeastmeline autentimine nii mitmes keskkonnas, kui võimalik. Eelkõige on see oluline selle meilikonto jaoks, kuhu kõik ülejäänud teenused parooli lähtestamise kirju saadavad.

Kasuta mõnd tuntud viirusetõrjeprogrammi ja kontrolli sellega üle oma seadmed, et need oleksid pahavarast puhtad.

Artikkel on koostatud noorteinfoportaal Teeviit poolt.

Allikas: RIA

Skip to content