fbpx

10 nippi lisaraha teenimiseks

Oma rahalise seisu parandamiseks on kaks võimalust: kulude kärpimine või tulude suurendamine. Kui kuskilt ei ole rohkem võimalik kokku hoida või kui soovid endale rohkem lubada, siis tuleks mõelda sissetulekute suurendamise peale.

See võib küll kõlada keeruliselt, kuid tegelikkuses on see lihtsam kui oskad arvata. Siin artiklis on välja toodud 10 lihtsat nippi, kuidas lisaraha teenida.

1. Tee hooaja- või juhutöid

Paljude noorte jaoks on esimene töökoht hooajaline. Selleks võib olla näiteks muru niitmine, lehtede riisumine või talvel lume rookimine. Eelnimetatud tööde puhul on kõige parem minna appi inimesele, keda sa juba tunned ja usaldad. Kuid lisaks sellele on võimalik käia suviti taludes marju korjamas ka nende inimeste juures, keda sa ei tunne. Kui tahad mõnda tallu minna suveks appi, vaata Facebooki lehte „Tule #maaleappi“.

Kui maasikad ei paku sulle pinget, saad lisaraha teenida muude juhu- ja hooajatöödega, näiteks aidata aiamaal, koristustöödes või ehitusel. Üks Kogumispäeviku Facebooki grupi liige on öelnud nii: „Kunagi tegin degustatsioone poodides või kuskil messidel ka ajutist müügitööd, maskoti kostüümis olen ka ringi hüpanud,“

Eestis on võimalik tööampse leida veebilehelt goworkabit.com ja treamer.ee.

2. Hoia lapsi

Paljud noortel on endil nooremad õed/vennad või sugulased ja seega omavad juba varakult kogemust väiksemate lastega. Ka paljud vanemad vajavad enda lapsele lapsehoidjat, kes temaga tegeleks. Lapsehoidja lisateenimise võimalust kasutavad ka oma lastega kodus olevad vanemad. „Sealt tuleb mõni kuu ikka päris korralik lisa,” kinnitas üks neist.

3. Vii lemmikloomad jalutama

Kui sulle meeldivad loomad, on see supervõimalus ühendada omavahel kaks meeldivat asja: käia koertega jalutamas või nende eest hoolitseda kuni omanikud on kodust ära ja selle eest raha teenida. Facebooki grupis „Koerahoidja“ otsitakse väga sageli koerahoidjaid. Sarnane grupp on olemas ka kassihoidjatele! Ka üks Kogumispäeviku grupi liige teenib niimoodi samme kogudes iga kuu vähemalt sada eurot. Teadmiseks aga, et piisava hulga koertest klientide kogumine võtab siiski omajagu aega.

4. Tee hobi rahaks

Mõtle oma hobidele ning saad ühendada meeldiv kasulikuga. Naudid rattaga sõitmist? Tee trenni ja teeni samal ajal raha kullerina! „Sõidan rattaga Wolti ja tegelikult teenib sellega isegi rohkem kui põhitööga. Lisaks saab korraliku füüsilise koormuse,” sõnas üks Kogumispäeviku grupi liige. 

Paljud noortest nobenäpud müüvad käsitööd või küpsetisi. Igasugused käsitöötooted on väga hinnatud ja hea võimalus lisaraha teenimiseks! Et teenida niiviisi raha veel edukamat, on soovitatav omada ka vastavat sotsiaalmeediakontot, mille läbi saab jõuda rohkemate klientideni!

5. Tee oma vanast kellegi uus 

Milleks hoida enda kapis asju, mida sa ei kasuta, aga millest võiks rõõmu tunda keegi teine? Mitmetes linnades korraldatakse regulaarselt kirbuturgusid, kus on võimalus oma vanade asjade eest raha teenida (riided, ehted, vanad mänguasjad jne). Kui sa ei soovi ise müüa, siis on poode, mis võimaldavad nädalaks ajaks boksi rentida ja oma asjad sinna müüki panna. Kõige lihtsam variant on aga oma asjad üles pildistada ning internetiavarustesse müügiks riputada. Selleks viimaseks variandiks sobib hästi yaga.ee lehekülg.

6. Sotsiaalmeedia kontoga teenimine

Raha võib teenida ka oma sotsiaalmeediakontodega, eriti just Instagramiga. Paljud brändid soovivad teha koostööd sisuloojatega, kes teeksid brändi toodete kohta postitusi ja lugusid. Olenevalt brändist, sotsiaalmeedia konto populaarsusest ja riigist võib enda kontoga teenida igalt postituselt sadu või isegi tuhandeid eurosid. See lisatöö võimalus eeldab muidugi häid pildistamisoskusi ja võimet luua head visuaali. Pisut keerulisem on YouTube’iga, kus videote tegemine ja monteerimine nõuab küll vaeva, kuid populaarsemad juutuuberid ei saa kindlasti kurta oma sissetulekute üle. Mõjuisik olemisel on plusside kõrval siiski ka omad miinused ning kindlasti ei ole see igaühe jaoks.

7. Pildista või film

Kui Sul on fotoaparaat või kaamera, mis kogub riiulil tolmu, võid ka kaaluda vabakutselise fotograafi ametit. Eriti sobib see sulle siis, kui pildistamine ja filmimine on Sinu suurteks huvideks, kuid ise kaamera ees olla ei taha.

8. Näitle

Ka näitlemine on hobi ja sellega on võimalik teenida lisaraha. Facebooki on loodud ka eraldi grupp „Pean saama näidelda, muidu suren“, kus pakutakse raha eest ja tasuta rolle nii noortele kui ka täiskasvanutele pearollidesse aga ka kõrvalrollidesse taustanäitlejateks. Sageli pole eelnev näitlejakogemus isegi vajalik, vaja on vaid tahet näidelda!

9. Anna era-/järeleaitamistunde

Kui tunned tahet nooremaid aidata nende õppimise teekonnal, siis on eraõpetajaks olemine just sinule! Nii saad korrata endale vanu teemasid, aga teenida ka lisaraja teiste aitamisega. Sellega tegelevad paljud noored ja sageli on eraõpetajale loodud erinevaid internetilehekülgi. Üks neist on näiteks mentornaut.ee.

10. Hakka vabakutseliseks

Lisaks kõigele eelnevale on väga palju ülesandeid, mille eest ollakse valmis maksma. Näiteks vabakutselistele suunatud lehel fiverr.com on võimalik leida sadu erinevaid kategooriaid millega raha teenida, alates programmeerimisest ja modelleerimisest kuni sisekujunduse, kirjutamise ja tõlkimiseni välja.

Oma sissetulekuallikate suurendamiseks on mitmeid erinevaid variante ning neid kõike pole võimalik ühe artikliga ära mainida, kuid loodetavasti leidsid siit enda jaoks kasulikku infot. Kui säästlikum elu, raha kogumine ja investeerimine sulle huvi pakub, võid tutvuda ka #Kogumispäevikuga ja kuulata Kogumispäeviku podcast’e kasulikke nippide saamiseks.

Artikli autor on noorteinfoportaali Teeviit vabatahtlik Kärt Sihver.

Skip to content