Noorteinfo teemalised materjalid ja videod
Siia on Haridus- ja Noorteameti noorteinfo valdkonna poolt koondatud noorteinfo teemaga seotud materjalid ja videod. Need on suunatud noortega töötavatele või noortele teenuseid pakkuvatele asutustele (noorsootöötajad, huvijuhid, omavalitsuste spetsialistid, noortekeskuste juhatajad). Materjalid ja videod aitavad toetada noorteinfo arendamise, noorteinfoteenuse korraldamise ja noorteinfotöö läbiviimise mõtestamist.
Noorteinfo kvaliteedistandardid Eestis ja Euroopas
Euroopa noorteinfo harta on juhis, mis määratleb noorteinfo kvaliteedistandardid Euroopas. See loodi tagamaks, et noortele pakutav info on täpne, kergesti mõistetav, usaldusväärne ja kättesaadav. Harta eesmärk on toetada noorte võimestamist, soodustada nende iseseisvust ja osalemist ühiskonnas, pakkudes neile kvaliteetset informatsiooni muuhulgas hariduse, töö, tervise ja sotsiaalsete teemade kohta.
Lisaks aitab harta noortekeskustel, noorteinfopunktidel ja-teenustel kujundada oma töö vastavaks ühistele põhimõtetele, et noored saaksid kõikjal Euroopas võrdselt kasulikku ja usaldusväärset teavet.
Euroopa noorteinfo harta on eesti keeles siin.
Euroopa noorteinfo harta kogumik on juhendmaterjal, mis selgitab harta põhimõtteid ja nende praktilist rakendamist noorteinfoteenuse ja noorteinfotöö korraldamisel ning noorteinfo pakkumisel noorele.
Kogumik sisaldab nõuandeid ja näiteid, kuidas pakkuda kvaliteetset, usaldusväärset ja noortesõbralikku infot. Samuti aitab see mõista, kuidas toetada noorte iseseisvat otsustamist ja osalemist ühiskonnas.
Materjal on mõeldud nii noorsootöötajatele, noorteinfotöötajatele kui ka organisatsioonidele, et edendada ja parendada noorteinfo korraldamise ja pakkumise tööviise ja ühtlustada neid vastavalt Euroopa standarditele.
Euroopa noorteinfo harta kogumik koos näidetega on eesti keeles siin.
Kogumiku eesmärk on toetada noorsootöötajate ja noorteinfotöötajate professionaalset arengut. See juhend aitab tõsta teadlikkust oma ametialastest ülesannetest ning arendada võimekust pakkuda noortele asjakohast ja usaldusväärset infot kogu Euroopas.
Kompetentsimudel kirjeldab noorteinfotööks vajalike kompetentse kolmes kategoorias:
- Noorteinfotöö planeerimine ja elluviimine – sisaldab kompetentse, mis on seotud õppimise ja enesearengu, analüüsi- ja andmekirjaoskuse, info otsimise ja koondamise ning info koordineerimise ja jagamisega.
- Noorteinfoteenuse kvaliteedi tagamine – sisaldab kompetentse, mis on seotud väärtuste, kvaliteedi, kultuurilise mitmekesisuse ja isikuandmete töötlemisega.
- Võrgustikutöö korraldamine ja infokanalite rakendamine – sisaldab kompetentse, mis on seotud suhtlemise, teadmiste praktikasse rakendamise, koostöö ja meeskonnatöö planeerimise ning organiseerimis- ja planeerimisoskusega.
Kompetentsimudel sisaldab ühtekokku 12 kompetentsi kirjeldust, kus kõik kompetentsid on võrdse tähtsusega.
Noorteinfotöötaja kompetentsimudel on eesti keeles siin.
Kutsestandard on dokument, milles kirjeldatakse noorsootöötaja tööks vajalike oskuste, teadmiste ja hoiakute kogumit ehk kompetentsusnõudeid. Kutsestandardis on ühe tööülesandega kirjeldatud ka noorteinfo korraldamine.
Noorsootöötaja kutse andmisega tegeleb Eesti Noorsootöötajate Kogu. Täpsem info siin.
Noorsootöötaja, tase 5 ja B.3.1 Noorsootöö korraldamine:
- 6. Planeerib ja teeb iseseisvalt noorteinfotööd ning koondab ja jagab noorte huvidel ning vajadustel põhinevat infot
lähtuvalt Euroopa noorteinfo hartast, kasutades noortele ea- ja asjakohaseid kanaleid ja meetodeid. - 7. Viib läbi noorte esmast nõustamist**, sh pakub vaimse tervise esmaabi; hindab noore vajadust erialaspetsialisti
kaasamiseks ja toetab noort erialaspetsialisti poole pöördumisel.
Noorsootöötaja, tase 6 ja B.3.1 Noorsootöö korraldamine ja arendamine:
- 7. Osaleb kohaliku tasandi noorteinfo teenuse korraldamises ja selle pakkumises lähtuvalt Euroopa noorteinfo
hartast, kaasab võrgustiku liikmeid ja analüüsib tulemusi. - 8. Viib läbi noorte esmast nõustamist**, sh pakub vaimse tervise esmaabi; hindab noore vajadust erialaspetsialisti
kaasamiseks ja toetab noort erialaspetsialisti poole pöördumisel; teeb juhtumite asjus koostööd seotud osapooltega.
Noorteinfo korraldamise ning planeerimise tugi- ja juhendmaterjalid
Käsiraamat on praktiline töövahend nii kohalikul kui ka riiklikul tasandil noorteinfoteenuse arendamiseks ning noorteinfo kvaliteedi ja kättesaadavuse parandamiseks. Lisaks saab käsiraamatut kasutada nii noorsootöö eriala õpingutel Eesti ülikoolides kui ka noorsootöötajate täienduskoolitustel. Noorteinfo käsiraamat toetab praktikuid ning aitab tasemeõppes ja täienduskoolituses osalejatel õpitut paremini igapäevatöösse lõimida.
Käsiraamatu sihtgrupina on silmas peetud noortega tegelevaid spetsialiste, kes puutuvad igapäevatöös kokku noorte eluga seonduvate küsimustega. Nende hulka kuuluvad noorsootöötajad (sh laagrijuhid -kasvatajad, malevakorraldajad ja rühmajuhid, huvijuhid, huviringide juhendajad, huvikoolide õpetajad), treenerid, õpetajad, sotsiaalpedagoogid, karjäärinõustajad, kohaliku omavalitsuse noorsootöö-, hariduse-, spordi-, kultuurispetsialistid, jt.
Kogumik keskendub noorteinfoteenuste ja -nõustamise disainimisele, pakkudes juhiseid ja tööriistu teenuste kasutajakeskseks arendamiseks. Kogumik aitab noorsootöötajatel, noorteinfotöötajatel ja organisatsioonidel luua noortele suunatud teenuseid, mis vastavad sihtrühma tegelikele vajadustele ja ootustele.
Mudel juhendab, kuidas rakendada teenusedisaini põhimõtteid, alates vajaduste kaardistamisest kuni lahenduste testimise ja hindamiseni, et muuta noorteinfoteenused tõhusamaks ja noortesõbralikumaks.
DesYIgn teenusedisaini mudel on eesti keeles siin.
Kogumik on tööriist noorsootöötajatele, noorteinfotöötajatele ja asutustele, et korraldada ning planeerida paremini ning eesmärgipärasemalt noorte vaimse tervisega ja heaoluga seotud teemasid.
Kogumik pakub praktilisi tööriistu, nagu tõhus suhtlemine, kriisijuhtimine ja koostöö vaimse tervise spetsialistidega, et toetada noorsootöötajate tööd ja tugevdada koostööd erinevate institutsioonidega.
Kogumik on valminud ERYICA projekti “YIMinds – Youth Information minding young people’s mental health” raames, milles osales ka Haridus- ja Noorteamet.
Vaimse tervise kirjaoskuse kogumik on eesti keeles siin.
Dokument koondab soovitused poliitikakujundajatele, otsustajatele ja huvigruppidele noorte vaimse tervise paremaks ning efektiivsemaks toetamiseks.
Soovituste aluseks on YIMinds projekti raames kogutud sisend noortelt ning noorsootöötajatelt ning vaimse tervise valdkonna hetkeolukorra kaardistused projektis osalenud riikide poolt.
Poliitikasoovitused on valminud ERYICA projekti “YIMinds – Youth Information minding young people’s mental health” raames, milles osales ka Haridus- ja Noorteamet.
Poliitikasoovituste dokument on eesti keeles siin.
Brošüüri eesmärk on anda lühiülevaade noorteinfoteenuse korraldamisest ja selle osadest, sh tutvustada Euroopa noorteinfo harta (2018) põhimõtteid.
Noorteinfoteenuse korraldamise brošüür on siin.
Sõnaraamat sisaldab eesti keelseid mõisteid koos nende ingliskeelsete vastetega ning mõistete selgitusi ja see on mõeldud kasutamiseks noorsootöötajatele, noortega töötavatele spetsialistidele, noortele ja teistele osapooltele, kes tegelevad meedia- ja infokirjaoskusega seotud tegevuste läbiviimise, korraldamise või teemavaldkonna mõtestamisega.
Sõnaraamat põhineb ERYICA projekti „MedYIa“ raames loodud meedia- ja infokirjaoskuse teemalisel juhend- ning tugimaterjalide kogumikul.
Sõnaraamat on siin.
Korduma kippuvad küsimused pakub selgitusi ning lisainfot noorteinfoga seotud tegevustest, protsessidest ja rollidest.
KKK on siin.
Joonis visualiseerib noorteinfo väärtuse ja olulisuse.
Joonis on siin.
Noorteinfo töötubade juhendmaterjalid
Töötubade eesmärk on toetada noorte informeeritust ja teadlikkust erinevatest võimalustest ning valikutest oma elu paremaks korraldamiseks.
Töötuba on tööriist noortega töötavatele spetsialistidele noorteinfo temaatiliseks käsitlemiseks ning vahend info- ning meediakirjaoskuse arendamiseks. Töötube saavad materjalide toel ellu viia ka noored teistele noortele.
Kokku on 26 eri teemalist juhendit.
Noorteinfo töötubade juhendmaterjalid on siin.
Kogumik pakub praktilisi nõuandeid ja tööriistu noorteinfo töötubade edukaks korraldamiseks ning läbiviimiseks. Kogumikust leiab ideid ja tegevusi, mis aitavad muuta töötoad noortele kaasavaks, harivaks ja huvitavaks, edendades nende teadlikkust ja oskusi erinevates olulistes teemades.
Noorteinfo töötubade läbiviimise kogumik on siin.
Noorteinfo teemalised uuringud ja uurimused
Rahvusvahelise noorteinfovõrgustiku Eurodesk läbiviidud üle-Euroopalise uuringu eesmärk oli koguda infot noorte infotarbimise harjumuste ja vajaduste kohta seoses liikuvusvõimaluste kasutamisega.
Uuringu täistekst on inglise keeles siin.
Noorteinfo võrgustiku ERYICA poolt läbiviidud üle-Euroopalise uuringu eesmärk oli koguda infot noorteinfoteenuse pakkumise kohta Euroopa riikides.
Uuringu täistekst on inglise keeles siin.
Uuringu eesmärk oli saada ülevaade 7–26-aastaste noorte infovajadustest, infokanalite eelistustest ja hinnangutest noorteinfo kättesaadavusele ja kvaliteedile ning riikliku ja kohaliku tasandi noorteinfo korraldajate arvamustest seoses noorteinfo kitsaskohtade ja arenguvõimalustega.
Uuringu tulemused näitasid, et noorte ja noorteinfo korraldajate vaatest on noorteinfo kvaliteet ning kättesaadavus Eestis küllaltki hea. Pea kolmveerand uuringus osalenud noortest tunnevad, et nad leiavad endale huvipakkuvate teemade kohta piisavalt infot. Samas tõdevad noored, et mõningate teemadega seotud info kättesaadavus on ebaühtlane. Samuti kogevad teistest sagedamini infopuudust muukeelsed noored.
Noorteinfo korraldajate hinnangul on üheks keerulisemaks sihtrühmaks info jagamisel noored, kes ei õpi ega tööta ehk NEET-staatuses olevad noored. Lisaks sellele toodi välja, et üleüldiselt oleks vaja nii noorte kui ka noorteinfo korraldajate infopädevusi rohkem toetada, kuna kohati on noorsootöö töötajaskonna tagasihoidlikud digipädevused ja sotsiaalmeediaoskused noorteinfo jagamisel takistuseks.
Uuringu tellija on Haridus- ja Noorteamet.
Uuringu täistekst on avaldatud siin.
Noorteinfoteenuse korraldusmudel kohalikes omavalitsustes valmis Tallinna Ülikooli magistritööna, mille autor on Kaie Pranno. Magistritöö eesmärk oli kaardistada noorteinfoteenuse korraldus kohalikes omavalitsustes, kuna seniajani puudus selge ülevaade, kuidas see on korraldatud ning tuginedes tulemustele arendada noorteinfoteenuse korralduse mudel kohalikele omavalitsustele.
Magistritöös püstitati uurimisküsimusteks:
- Kuidas on kohaliku omavalitsuse tasandil lähtuvalt noorsootöö ja Euroopa noorteinfo harta põhimõtetest noorteinfoteenuse pakkumine korraldatud?
- Millised on kohaliku omavalitsuse tasandil väljakutsed ja arendusvajadused seoses noorteinfoteenuse pakkumise ja korraldamisega?
- Millised on noorteinfoteenuse korralduse mudeli rakendamise võimalused kohalikes omavalitsustes?
Magistritöö täistekst on avaldatud siin.
Noorteinfo võrgustiku ERYICA poolt läbiviidud üle-Euroopalise uuringu eesmärk oli koguda kuni 30aastastelt noortelt infot nende infotarbimiseharjumuste ja noorteinfo kättesaadavuse teemal.
Uuringu raport on inglise keeles siin.
Noorteuuringute andmebaasist leiab palju lähiaastatel ilmunud Eesti noorte ja noortevaldkonna olukorda käsitlevaid uuringuraporteid, bakalaureuse-, magistri- ja doktoritöid, teadusartikleid, kogumikke jm.
Noorteuuringute andmebaas on siin.
Videod

Video 1 Noorteinfo arendamine kohalikul tasandil

Video 2 Mis on noorteinfotöö ja millest alustada

Video 3 ERYICA noorteinfo koolitused

Video 4 Kogukonna koostöövõrgustiku kaardistamine

Video 5 Noorteinfo arendamise väljakutsed

Digimaailma väljakutsed

Digitaalse noorteinfo loomine

Osalusvõimaluste arendamine digitaalses noorteinfotöös

Teeviit x MIS SEE ON?

This is ERYICA- The European Youth Information and Counselling Agency