Noorteinfo teemalised materjalid ja videod
Siia on Haridus- ja Noorteameti noorteinfo valdkonna poolt koondatud noorteinfo teemaga seotud materjalid ja videod. Need on suunatud noortega töötavatele või noortele teenuseid pakkuvatele asutustele (noorsootöötajad, huvijuhid, omavalitsuste spetsialistid, noortekeskuste juhatajad). Materjalid ja videod aitavad toetada noorteinfo arendamise, noorteinfoteenuse korraldamise ja noorteinfotöö läbiviimise mõtestamist.
Noorteinfo kvaliteedistandardid Eestis ja Euroopas
Euroopa noorteinfo harta on juhis, mis määratleb noorteinfo kvaliteedistandardid Euroopas.
Dokument loodi tagamaks, et noortele pakutav info oleks ühtmoodi üle kogu Euroopa täpne, kergesti mõistetav, usaldusväärne ja kättesaadav.
Euroopa noorteinfo harta on eesti keeles siin.
Euroopa noorteinfo harta kohta saad täpsemalt informatsiooni veebilehelt www.eryica.org/charter.
Euroopa noorteinfo harta kogumik sisaldab nõuandeid ja näiteid, kuidas pakkuda kvaliteetset, usaldusväärset ja noortesõbralikku noorteinfot.
Kogumik on eestkätt juhendmaterjal, mis selgitab täpsemini koos näidetega harta põhimõtteid ja nende praktilist rakendamist noorteinfoteenuse ja noorteinfotöö korraldamisel.
Euroopa noorteinfo harta kogumik koos näidetega on eesti keeles siin.
Euroopa noorteinfo harta kohta saad täpsemalt informatsiooni veebilehelt www.eryica.org/charter.
Noorteinfotöötaja kompetentsimudel toetab noorsootöötajate ja noorteinfotöötajate professionaalset arengut.
Mudel aitab tõsta teadlikkust noorteinfoga seotud oskustest, teadmistest ja hoiakutest. Mudelis on kokku 12 kompetentsi kirjeldused.
Noorteinfotöötaja kompetentsimudel on eesti keeles siin.
Noorsootöötaja kutsestandard on dokument, milles kirjeldatakse noorsootöötaja tööks vajalikke kompetentsusnõudeid.
Kutsestandardis on ühe kirjeldatud ka noorteinfoga seotud kohustuslikud kompetentsid. Noorsootöötaja kutse andmisega tegeleb Eesti Noorsootöötajate Kogu. Täpsem info siin.
Noorsootöötaja, tase 5 ja B.3.1 Noorsootöö korraldamine, sh:
- 6. Planeerib ja teeb iseseisvalt noorteinfotööd ning koondab ja jagab noorte huvidel ning vajadustel põhinevat infot
lähtuvalt Euroopa noorteinfo hartast, kasutades noortele ea- ja asjakohaseid kanaleid ja meetodeid. - 7. Viib läbi noorte esmast nõustamist**, sh pakub vaimse tervise esmaabi; hindab noore vajadust erialaspetsialisti
kaasamiseks ja toetab noort erialaspetsialisti poole pöördumisel.
Noorsootöötaja, tase 6 ja B.3.1 Noorsootöö korraldamine ja arendamine, sh:
- 7. Osaleb kohaliku tasandi noorteinfo teenuse korraldamises ja selle pakkumises lähtuvalt Euroopa noorteinfo
hartast, kaasab võrgustiku liikmeid ja analüüsib tulemusi. - 8. Viib läbi noorte esmast nõustamist**, sh pakub vaimse tervise esmaabi; hindab noore vajadust erialaspetsialisti
kaasamiseks ja toetab noort erialaspetsialisti poole pöördumisel; teeb juhtumite asjus koostööd seotud osapooltega.
Noorteinfo korraldamise ning planeerimise tugi- ja juhendmaterjalid
Noorteinfo käsiraamat on praktiline töövahend noorteinfo kvaliteedi ja kättesaadavuse parandamiseks ning noorteinfoteenuse arendamiseks.
Käsiraamat on suunatud noortega töötavatele spetsialistidele, kelle igapäevane töö on seotud noorte sihtrühmale informatsiooni koondamise ja vahendamisega (noorsootöötajad, sh laagrijuhid -kasvatajad, malevakorraldajad ja rühmajuhid, huvijuhid, huviringide juhendajad, karjäärinõustajad jt).
DesYIgn teenusedisaini mudeli fookuses on noorteinfoteenuste ja -nõustamise disainimine.
Mudel koondab juhiseid ja tööriistu teenuste kasutajakeskseks arendamiseks, et tagada teenuste vastavus noorte sihtrühma tegelikele vajadustele ja ootustele.
DesYIgn teenusedisaini mudel on eesti keeles siin.
Kogumik “Vaimse tervise kirjaoskus noorteinfotöös” on juhendmaterjal noorsootöötajatele, noorteinfotöötajatele ja asutustele.
Kogumik koondab vaimse tervise alase informatsiooni ja praktilised tööriistad nagu tõhus suhtlemine, kriisijuhtimine ja koostöö vaimse tervise spetsialistidega.
Kogumik on valminud ERYICA projekti “YIMinds – Youth Information minding young people’s mental health” raames, milles osales ka Haridus- ja Noorteamet.
Vaimse tervise kirjaoskuse kogumik on eesti keeles siin.
Poliitikasoovitused noorte vaimse tervise toetamisel on suunatud poliitikakujundajatele, otsustajatele ja huvigruppidele noorte vaimse tervise paremaks ning efektiivsemaks toetamiseks.
Soovituste aluseks on YIMinds projekti raames kogutud sisend noortelt ning noorsootöötajatelt ning vaimse tervise valdkonna hetkeolukorra kaardistused projektis osalenud riikide poolt.
Poliitikasoovitused on valminud ERYICA projekti “YIMinds – Youth Information minding young people’s mental health” raames, milles osales ka Haridus- ja Noorteamet.
Poliitikasoovituste dokument on eesti keeles siin.
Noorteinfo teenuse korraldamise brošüüri eesmärk on anda lühiülevaade noorteinfoteenuse korraldamisest ja selle osadest.
Brošüüris on muuhulgas selgitatud noorteinfo, noorteinfotöö ja noorteinfoteenuse mõisted ning ülevaade noorteinfo liikidest ja kanalitest.
Noorteinfoteenuse korraldamise brošüür on siin.
Meedia- ja infokirjaoskuse sõnaraamat MEDYIA sisaldab eesti keelseid mõisteid koos nende ingliskeelsete vastetega ning mõistete selgitusi.
Sõnaraamat on mõeldud kasutamiseks noorsootöötajatele, noortega töötavatele spetsialistidele, noortele ja teistele osapooltele, kes tegelevad meedia- ja infokirjaoskusega seotud tegevuste läbiviimise, korraldamise või teemavaldkonna mõtestamisega.
Sõnaraamat põhineb ERYICA projekti „MedYIa“ raames loodud meedia- ja infokirjaoskuse teemalisel juhend- ning tugimaterjalide kogumikul.
Sõnaraamat on eesti keeles siin.
Seksuaalhariduse ja noorteinfo teemalise juhendi eesmärk on toetada spetsialiste seksuaalhariduse teema mõistmisel noorte paremaks toetamiseks.
Juhendis on olulisemad ja enamlevinud mõisted, kirjeldatud noorteinfo rolli noortes teadlikkuse edendamisel ning koondatud usaldusväärsed ja kvaliteetsed tugi- ning juhendmaterjalid.
Juhend on siin.
Korduma kippuvad küsimused pakub selgitusi ning lisainfot noorteinfoga seotud tegevustest, protsessidest ja rollidest.
KKK on siin.
Joonis visualiseerib noorteinfo väärtuse ja olulisuse.
Joonis on siin.
Noorteinfo töötubade juhendmaterjalid
Noorteinfo töötubade eesmärk on toetada noorte informeeritust ja teadlikkust erinevatest võimalustest ning valikutest oma elu paremaks korraldamiseks.
Töötuba on tööriist noortega töötavatele spetsialistidele noorteinfo temaatiliseks käsitlemiseks ning vahend info- ning meediakirjaoskuse arendamiseks. Töötube saavad materjalide toel ellu viia ka noored teistele noortele. Kokku on 26 eri teemalist juhendit.
Noorteinfo töötubade juhendmaterjalid on siin.
Noorteinfo töötubade läbiviimise kogumik pakub praktilisi nõuandeid ja tööriistu töötubade edukaks korraldamiseks ning läbiviimiseks.
Kogumikust leiab ideid ja tegevusi, mis aitavad muuta töötoad noortele kaasavaks, harivaks ja huvitavaks, edendades nende teadlikkust ja oskusi erinevates olulistes teemades.
Noorteinfo töötubade läbiviimise kogumik on siin.
Noorteinfo teemalised uuringud ja uurimused
Rahvusvahelise noorteinfovõrgustiku Eurodesk läbiviidud üleeuroopalise uuringu eesmärk oli koguda infot noorte infotarbimise harjumuste ja vajaduste kohta seoses noorte mobiilsusega.
Uuringu täistekst on inglise keeles siin.
Euroopa noorteinfo võrgustiku ERYICA poolt läbiviidud üleeuroopalise uuringu eesmärk oli koguda infot noorteinfoteenuste pakkumise kohta Euroopa riikides.
Uuringu täistekst on inglise keeles siin.
Haridus- ja Noorteameti tellitud uuringu eesmärk oli saada ülevaade 7-26-aastaste noorte infovajadustest ning infokanalite eelistustest ning koondada info riikliku ja kohaliku tasandi noorteinfo korraldajate arvamustest seoses noorteinfo kitsaskohtade ja arenguvõimalustega.
Uuringu täistekst on avaldatud siin.
Noorteinfoteenuse korraldusmudel kohalikes omavalitsustes valmis Tallinna Ülikooli magistritööna, mille autor on Kaie Pranno. Magistritöö eesmärk oli kaardistada noorteinfoteenuse korraldus kohalikes omavalitsustes, kuna seniajani puudus selge ülevaade, kuidas see on korraldatud ning tuginedes tulemustele arendada noorteinfoteenuse korralduse mudel kohalikele omavalitsustele.
Magistritöö täistekst on avaldatud siin.
Euroopa noorteinfo võrgustiku ERYICA poolt läbiviidud üleeuroopalise uuringu eesmärk oli koguda kuni 30aastastelt noortelt infot nende infotarbimiseharjumuste ja noorteinfo kättesaadavuse teemal.
Uuringu raport on inglise keeles siin.
Rahvusvahelise noorteinfovõrgustiku Eurodesk läbiviidud üle-Euroopalise uuringu eesmärk oli koguda infot noorte infotarbimise harjumuste ja vajaduste kohta seoses noorte mobiilsusega.
Uuringu täistekst on inglise keeles siin.
Noorteuuringute andmebaasist leiab palju lähiaastatel ilmunud Eesti noorte ja noortevaldkonna olukorda käsitlevaid uuringuraporteid, bakalaureuse-, magistri- ja doktoritöid, teadusartikleid, kogumikke jm.
Noorteuuringute andmebaas on siin.
Videod

Video 1 Noorteinfo arendamine kohalikul tasandil

Video 2 Mis on noorteinfotöö ja millest alustada

Video 3 ERYICA noorteinfo koolitused

Video 4 Kogukonna koostöövõrgustiku kaardistamine

Video 5 Noorteinfo arendamise väljakutsed

Digimaailma väljakutsed

Digitaalse noorteinfo loomine

Osalusvõimaluste arendamine digitaalses noorteinfotöös

Teeviit x MIS SEE ON?

This is ERYICA- The European Youth Information and Counselling Agency