Lahenduse leidmiseks on mitmeid tehnikaid

Probleeme tuleb ette kõigi meie elus. Vahel võivad tunduda probleemid ületamatud või sinu jaoks liiga suured. Tuleb keskenduda sellele, kuidas probleemi oleks võimalik lahendada. Iga probleemi lahendamine on võimalus millegi uue õppimiseks. Seekord jagame sinuga mõnda nippi, kuidas paremini probleeme lahendada.

Sõnasta probleem täpselt

Üldine probleemikirjeldus viib üldiste lahendusteni. Kui mitu erinevat probleemi on omavahel põimunud, proovi need kõik eraldi sõnastada. Nii on lihtsam neile kõigile lahendusi leida. Näiteks võid sa tunda, et vihkad koolis käimist. Kui aga edasi mõtled, siis häirib sind hoopis see, et sinu üle naerdakse, et sa ei saa mõne õpetajaga läbi või et õppimine käib üle jõu.

Sea endale teostatav eesmärk. Ei ole sinu võimuses koolist ära saata kõiki, kes sulle ei meeldi, aga sa saad endale sõpru leida ja suhelda nendega. Tee seda, mida sa ise suudad.

Proovi leida mitmeid lahendusvariante

Ole loov ja püüa välja mõelda võimalikult palju lahendusvariante. Ürita parimad variandid teoks teha. Võib-olla tasuks rääkida nendega, kes sinu vastu on? Ehk tasub kaaluda klassi vahetust? Või vastata mõnitajatele samaga?

Hinda lahendusvariantide positiivseid ja negatiivseid külgi, välista halvad valikud

Millised variandid on ebarealistlikud või toovad kasu asemel rohkem kahju? Näiteks kui mõnitad kaaslasi vastu, võid küll hetkeks end hästi tunda, kuid probleemi see ei lahenda. Sinu reaktsioon valab vaid õli tulle ning klassikaaslased muutuvad veelgi kiuslikumaks. Suure tõenäosusega ei aita teiste kiusamine ka sellele kaasa, et leiaksid endale sõpru. Järelikult pole see hea lahendus.

Vali parim variant välja

Vali kõigist lahendusvariantidest välja see, mis on sulle jõukohane ning tundub kõige praktilisem ja kasulikum.
Vii parim lahendusvariant ellu. Proovi väljavalitud variant ellu viia. Kui see lahendus siiski tulemust ei anna, kasuta valikus järgmist.

Kuidas sul läks?

Lõpuks hinda, kas olukord muutus ja eesmärk sai täidetud. Kas suutsid probleemi täielikult lahendada või veel mitte?

Kui sa ei leia lahendust

Mõnele olukorrale polegi lahendust, mille saaksid ise ellu viia. Kui oled proovinud erinevaid võimalusi ja ükski neist ei tööta, tuleb keskenduda toimetulekule ning leppida sellega, et sina ise olukorda muuta ei saa. Küll aga saad sa järjepidevalt tegeleda iseenda emotsioonidega ning püüda olukorda enda jaoks ümber mõtestada. Leppimine on kergem, kui räägid inimestega, kes oskavad sind aidata (psühholoog, nõustaja), tegeled millegagi, mis sulle meeldib (käid jalutamas, joonistad, kirjutad, teed sporti, kuulad muusikat) või ühined huviringiga, mis aitab keskenduda teistele tegevustele.

Koostatud noorteinfoportaal Teeviit poolt Eesti Tervise Arengu Instituudi allika www.noored.alkoinfo.ee  põhjal.  

Tervise Arengu Instituut on riigi teadus- ja arendusasutus, kes tegeleb rahvatervishoiu teadustöö, haiguste ennetamise programmide ja tegevuste ning tervisedendusega.

Artikkel on avaldatud 2022. aastal.

Skip to content