Milliseid e-teenuseid saan noorena kasutada?

E-teenus on teenus, mida osutatakse ja kasutatakse elektrooniliste kanalite kaudu, peamiselt internetis või mobiiltelefoni teel. E-teenuste pakkumisega tegeleb e-kaubandus ja e-riik. Seoses interneti arenguga on e-teenuste osakaal ühiskonnas järjest kasvanud. 

Milliseid e-teenuseid noored digiminad veel kasutada saavad, näeb Eesti riigi infoportaalist https://www.eesti.ee/et/. Logi sisse ja vaata!  Eesti.ee lehel on võimalik näha, kes on sinu andmeid vaadanud. Samuti on näha enda terviseandmeid, õppimise andmeid ning ka näiteks, kes on sinu pealt makse maksnud. Nii, et nüüd on sinu kord, otsida üles enda ID kaart ja paroolid ning minna avastama e-teenuseid, mida sul kindlasti tulevikus vaja on.  Näiteid, kus digiallkirjastamisest (st digiminast) ei saa üle ega ümber:

  • Seda on vaja näiteks elukoha registreerimiseks rahvastikuregistris (noortel võib seda kohe vaja minna, kui ülikooli õppima asudes elukoht muutub), sest paljud avalikud teenused (nt tasuta ühistransport) on elukohaga seotud.
  • Samuti saab digimina e-maksuametis tuludeklaratsioon esitada (näiteks selleks, et õppemaksult tulumaksu soodustust saada jne).
  • Patsiendiportaalis näeb digimina abil oma terviseandmeid (sh saatekirju, analüüside vastuseid ja haiguslugusid).
  • Digimina on vaja valimistel hääletamiseks. 
  • Samuti vajadusel kollektiivseks pöördumiseks riigikogu poole.

 Artikkel on koostanud noorteinfoportaal Teeviit Sisuloome tiim koostöös Eesti Koostöö Koguga www.kogu.ee

Avaldatud noorteinfoportaalis Teeviit 2020. aastal.

Skip to content