Turvaline seksuaalsuhe tähendab armastust, hoolt ja austust iseenda ja oma partneri vastu. See tähendab kõigi partnerite nõusolekut seksuaaltegevuseks. See tähendab soovimatu raseduse vältimist. See tähendab seksuaalsel teel levivate infektsioonide, sealhulgas HIV-viiruse ennetamist. See tähendab sunni ja vägivalla puudumist seksuaalsuhetes. Turvaline on ka selline seks, mille eel või ajal ei kasutada alkoholi ega teisi uimasteid, sest nende mõju all võidakse teha midagi, mida hiljem võidakse kahetseda. Ka juhupartnerite vältimine kuulub turvaseksi mõiste alla.
Sinu seksuaalsuhe on turvaline, kui teate partneriga teineteise kohta, kas või millal on viimati kontrollitud seksuaalsel teel levivate infektsioonide vastu. Kui sa tahad olla turvalises seksuaalsuhtes, siis räägi oma partneriga avatult nii kaitsevahendite kasutamisest kui ka sellest, mis teile kummalegi seksi juures meeldib. Teadmine, mida su partner naudib, mis teda intrigeerib ning mida ta on valmis proovima, annab turvatunde, aga pakub ka suuremat rahulolu oma seksuaaleluga.
Mis on turvaseks?
Ennekõike on turvaseks arukas ja ohutu käitumine. Nakkused võivad levida seksuaalvahekorra ajal, kui puutud kokku partneri seemne- või tupevedelikuga, naha- ja limaskestadega, sülje või verega. Turvaseks tähendab vahekorda, kus partnerid ei sea teineteist seksuaalsel teel nakatumise ohtu.
Peale nakkuste ennetamise aitab turvaseks vältida soovimatut rasedust. Turvaseks hoiab sind tervena ja muudab seksi paremaks.
- Kasuta kaitsevahendeid nii tupe-, suu- kui ka pärakuseksi ajal.
- Kui oled seksuaalselt aktiivne, käi regulaarselt testimas ja palu seda teha ka oma partneril.
- Väldi alkoholi ja narkootikumide tarbimist seksuaalvahekorra ajal, sest see võib vähendada sinu otsustus- ja vastutusvõimet.
100% turvaline on ainult seksist loobumine, ent kuna enamus inimesi on oma mingil eluperioodil ikkagi seksuaalselt aktiivsed, siis see võimalus ei sobi.
Artikkel on koostatud Tervise Arengu Instituudi HIV veebilehe www.hiv.ee ja Eesti Seksuaaltervise Liidu Seksuaaltervis www.seksuaaltervis.ee põhjal.
Eesti Seksuaaltervise Liit on seksuaal- ja reproduktiivtervise ja -õiguste eestkosteorganisatsioon.
Tervise Arengu Instituut on riigi teadus- ja arendusasutus, kes tegeleb rahvatervishoiu teadustöö, haiguste ennetamise programmide ja tegevuste ning tervisedendusega.
Artikkel on avaldatud 2022. aastal.