Igal aastal avaldab noorteinfoportaal Teeviit teemakuude aastaplaani, mis põhineb noorte sisendil ning erinevatel noorsoo uurimustel. Teeviit teemakuude aastaplaan toetab ka noortega töötavate spetsialistide igapäevatööd oma asutustes, aidates käsitleda noorte jaoks olulisi teemasid.
2025. aasta teemakuude fookused tuginevad mitmetel allikatel, nagu noorte ja noortega töötavate spetsialistide seas läbi viidud küsitlus, üleriigiline noorteinfo uuring, esindus- ja katuseorganisatsioonidega toimunud konsultatsioon ning mitmed teised uurimused (vt allikad). Tuginedes allikatele on ilmnenud, et noored vajavad enim infot iseseisvumiseks ja peamiselt valdkondades nagu raha, haridus, töö, tervis, suhted ja ühiskond. Samuti juhiseid turvaliseks ja vastutustundlikuks toimetulekuks digitaalmaailmas ning tuge meedia- ja infopädevuste arendamisel, aga ka terved ja toetavad suhted ning seksuaaltervis.
Aasta jooksul keskendutakse kümnele erinevale teemale, mille raames avatakse teemafookuseid erinevatest perspektiividest. Teemakuu eesmärk on anda noortele usaldusväärset, kvaliteetset ning aja- ja asjakohast infot, mis on terviklik ja kallutamata. See võimaldab noorel teha enda elu paremaks korraldamiseks teadlikke otsuseid ning toetab nende iseseisvumist. Noorteinfo vahendamisel ning teadlikkuse suurendamisel on oluline lähtuda Euroopa noorteinfo harta põhimõtetest.
Teeviit teemakuude kalendris jagame usaldusväärseid infomaterjale ja allikaid. Lisaks täiendame jooksvalt oluliste sündmuse ja tegevustega, mis aitavad noortega töötavatel spetsialistidel erinevaid teemasid käsitleda.
Teeviit teemakuud 2025
Rahaasjad, sh:
majanduslik heaolu, iseseisev elu ja sissetulek,
investeerimine, pension ja fondid,
eelarve koostamine, raha säästmine ja kogumine,
lisarahateenimise võimalused noorele.
Haridustee kujundamine, sh:
eesmärgistamine ja ajaplaneerimine,
huviharidus- ja tegevus ja noorsootöö,
edasiõppimisvõimalused, sh välismaal,
(eksami)stressi ja ärevuse leevendamine.
Meediapädevus, sh:
digihügieen ja netikett,
sotsiaalmeedia ohud ja võimalused,
kriitiline mõtlemine ja valeuudised,
küberkiusamine.
Töötamine, sh:
tööõigus ja -ohutus,
maksusüsteem ja neto-, brutopalk,
karjääri planeerimine,
CV ja tööle kandideerimine.
Oskuslik suhtlemine, sh:
tervislike suhete loomine ja hoidmine,
seksuaalsuhted ja turvalisus,
enesekehtestamine ja vägivalla liigid,
nõu ja abi kriisiolukordade lahendamiseks.
Iseseisvuse ja turvatunne, sh:
liikumis- ja sportimisvõimalused,
kogu- ja ühiskondlik aktiivsus,
enesearenguvõimalused, sh vabatahtlikkus,
turvalisus ja ohutus elukeskkonnas.
Kodanikuharidus, sh:
KOV valimiste ABC,
demokraatia ja kodanikuühiskond,
noorte osaluskogud ja noorteorganisatsioonid,
kodanikuõigused ja -kohustused.
Terviseteadlikkus, sh:
vaimse tervise häired ja haigused,
vaimse tervise hoidmine ja toimetulek stressiga,
füüsilise tervise hoidmine, treening ja toitumine,
sõltuvused ja meelemürgid.
Teemafookus vastavalt üle-eestilise noorsootöö nädala teemale.
15. noorsootöö nädal toimub 10.-16. november 2025.
Iseseisvumine, sh:
igapäevaelu korraldamine, kodu ja eluase,
sissetulek, lepingud ja kohustused,
eelarve planeerimine ja eesmärkide seadmine,
haridus-, koolitus- ja enesearenguvõimalused.
Teeviit teemakuude aastaplaan koos praktiliste tööriistade, artiklite ja materjalide soovitustega avaneb 1. jaanuaril 2025.
Teeviit teemakuud 2025 seinakalendrite tellimine
Teeviit teemakuud 2025 seinakalendrid on A1 suuruses ning postitatakse jaanuari alguses kõikidele tellijatele. Pane tähele! Võimalusel koostage oma piirkonnas ühistellimus!
Teeviit teemakuude 2025 seinakalendrite tellimine on avatud kuni 23. detsembrini (k.a) 2024 (või kuni kalendrite maht saab täis).
Noorteinfoportaal Teeviit on üleriigiline noorteinfoteenus 7-26a noortele, mida korraldab Haridus- ja Noorteameti noorte ja rahvusvahelistumise osakond. Teeviit teemakuud 2025 on aastaplaan üleriigilise noorteinfoteenuse tegevuse korraldamiseks ning noortele informatsiooni pakkumiseks.
Allikad:
- Noorte infovajaduste ning kohaliku ja riikliku tasandi noorteinfo kvaliteedi ning kättesaadavuse analüüs (2024) Haridus- ja Noorteamet
- Noorte infovajaduste- ja eelistuste küsitlus „YouthInfoQuest“, (2024) ERYICA
- Eesti noortevaldkonna tulevikustsenaariumid aastaks 2030, (2022) Haridus- ja Noorteamet ja Haridus- ja teadusministeerium
- Social Media as a Shaper, Enabler, and Hurdle in Youth Political Participation, (2024) kogumik „Understanding The Everyday Digital Lives of Children and Young People”
- How social media use and parasocial phenomenon influences lives of school children, (2023) Fernando Lino
- Radikaliseerumisprotsesside ilmingud Eesti sotsiaalmeedias ning deradikaliseerumise võimalused ekspertide hinnangute põhjal, (2024) Maria-Johanna Vompa
- Meedia- ja infopädevuste edendamise hetkeolukorra kaardistus Eesti üldhariduskoolides ning arendusvõimalused, (2024) Tiina Nõmm
- Noorte uimastitarvitamine, (2024) Tervise Arengu Instituut
- Laste ja noorte riskikäitumise ning vaimse tervisega seotud riski- ja kaitsetegurid 2022. a Hooliva Kogukonna Noorteuuringu põhjal, 2023 Tervise Arengu Instituut
- Seksuaalharidus koolis ja selle seosed õpilaste teadmiste ja hoiakutega: noorte seksuaaltervise uuringu tulemused, (2024) Kai Part, Anett Larm, Liilia Lõhmus
Artikli kirjutas noorteinfoportaal Teeviit ekspert Kaie Pranno.