Põhjused, miks keelduda alkoholist

Kõik alkohoolsed joogid sisaldavad etanooli. Kui juua alkoholi, siis selle mõjul aeglustub reageerimisvõime, tekib uimasus ja inimene ei tegutse enam nii nagu tavaliselt. Kuid kas selline olek on meeldiv ja tekitab heaolutunde?

Paljudel juhtudel kasutatakse alkoholi heaolutunde saamiseks, kuid see kestab enamasti aga üsna lühikest aega. Üks jook võib tekitada hea tunde, aga enamasti juuakse tunde võimendamiseks veel ja veel ning seejärel võib kaduda kontroll käitumise üle, mille tagajärjel võivad tekkida äpardused ja pahandused, mis aga ei ole sugugi meeldivad.

Pea meeles, et alkoholi tarbimine on alaealistele seadusega keelatud.

Aga kui oled vanem kui 18-aastane, siis miks peaksid sellest olenemata ise otsustama alkoholist loobuda?

  1. Alkoholi tarvitamine aeglustab kesknärvisüsteemi, mis tähendab vähenenud reageerimis- ja tegutsemisvõimet.
  2. Üks jook võib tekitada hea tunde, aga enamasti juuakse tunde võimendamiseks rohkem ning seejärel võib kaduda käitumise üle kontroll.
  3. Noore inimese kehale on alkoholiga toimetulek raskem kui täiskasvanule. Kui laps või noor tarbib alkoholi, võib kergemini tekkida uimasustunne, iiveldus ja oksendamine.
  4. Alkoholijoobes suureneb risk erinevate probleemide tekkeks, mida oskaksid igal juhul kaines olekus ära hoida.
  5. Et suhted pere ja kooliga püsiksid head
    Kokkuleppeid ja seadust rikkudes paned sa ohtu hea suhte oma vanematega. Tagajärjed võivad sind mõjutada edaspidises elus. Kui sind tabatakse kooli ruumides või ekskursioonil alkoholiga, võtab see reeglina võimaluse samas koolis edasi õppida.
  6. Et füüsiline vorm püsiks hea
    Kui sa alkoholi ei joo, siis püsid sa füüsiliselt paremas vormis ja jaksad trenni teha. Alkoholist saad ka palju liigseid kaloreid: 1 g puhast alkoholi annab 7,1 kcal energiat (1 g rasva vaid õige pisut rohkem – 9 kcal). Loe lisaks: Suurenenud kehakaal.
  7. Et ära hoida haigusi
    Pikaajalised teadusuuringud näitavad, et alkohol on enam kui 60 haiguse ja tervisehäire võimalikuks põhjustajaks. Siia kuulvad südamehaigused, vähk, psüühikahäired, seedeelundkonna haigused ja paljud muud tervisehädad. Näiteks maksakahjustused tekivad juba 10 aasta jooksul. Alustades alkoholi tarvitamisega 15-aastaselt, võivad 25. eluaastaks tekkida tõsised kahjustused. Osade maksakahjustuste, näiteks alkoholhepatiidi ja alkoholtsirroosi ilmnemisel sureb iga teine inimene nelja aasta jooksul pärast haigestumist. Loe lisaks: Alkoholi mõju tervisele.

Pea meeles, et alkoholi tarvitamise üle saad ainult sina otsustada ning jää endale alati kindlaks!

Külasta ka noortele mõeldud alkoholi infoportaali, et leida oma küsimustele vastus.

Koostatud noorteinfoportaal Teeviit poolt Eesti Tervise Arengu Instituudi allika www.noored.alkoinfo.ee  põhjal.  

Tervise Arengu Instituut on riigi teadus- ja arendusasutus, kes tegeleb rahvatervishoiu teadustöö, haiguste ennetamise programmide ja tegevuste ning tervisedendusega.

Artikkel on avaldatud 2022. aastal.

Skip to content